$
חדשות טכנולוגיה

מצאו פטנט: למה הפטנטים שווים פתאום כל כך הרבה כסף?

המלחמות בין חברות הטכנולוגיה מנפחות את שווי תיקי הפטנטים, אבל לא מדובר בבועה, אלא בתוצאה של מירוץ התחמשות בתעשייה. והצרכנים? הם ישלמו את מחיר המאבקים המשפטיים

עומר כביר 16:4419.08.11

התאגדות של כמה חברות טכנולוגיה, בראשות אפל ומיקרוסופט, קנתה לפני כמה שבועות את המאגר בן 6,000 הפטנטים של נורטל תמורת 4.5 מיליארד דולר. בחישוב פשוט, מדובר בסכום של כ-750 אלף דולר לפטנט. גוגל, מצדה, הודיעה השבוע על כוונתה לרכוש את מוטורולה מוביליטי, על 17 אלף הפטנטים שלה, תמורת 12.5 מיליארד דולר. באותו חישוב, הסכום שמתקבל מתגלה דומה: 735 אלף דולר. אם נוסיף את 7,000 הפטנטים של מוטורולה שנמצאים בתהליכי אישור, המחיר לפטנט יירד מעט.

 

גוגל אמנם רכשה גם פעילות ייצור משמעותית, אבל הסכום הדומה וההצהרה שלפיה מטרת הרכישה היא להגן על פלטפורמת אנדרואיד מפני תביעות פטנטים, מעלים סברה שלא ניתן לבטלה בקלות, ולפיה ברכישת מוטורולה מוביליטי, גוגל מתמחרת רק את הפטנטים שלה. האם עמק הסיליקון נמצא כיום בעיצומה של בועה חדשה, בועת פטנטים?

 

מלחמות הפטנטים מתנהלות בעוצמה עולה ויורדת בעולם הטכנולוגיה זה זמן רב, אבל בתקופה האחרונה מורגשת עליית מדרגה משמעותית: נוקיה, סמסונג, אפל, גוגל, מיקרוסופט ועוד רבות אחרות מעורבות כולן בתביעות ותביעות נגד הדדיות, המתנהלות ברחבי העולם וכוללות גם מהלכים קיצוניים כמו בקשות לאסור יבוא ומכירת מוצרי חברה זו או אחרת למדינה זו או אחרת.

 

כחלק ממלחמה זו נרשם זינוק משמעותי במחירים שהחברות מוכנות לשלם על כל פטנט. עסקת נורטל נסגרה אחרי קרב מחירים ממושך, כשההצעה הראשונה של גוגל עמדה על 900 מיליון דולר. את מוטורולה מוביליטי גוגל מציעה לרכוש בפרמיה של כ-63% על מחיר המניה. קודאק מחפשת רוכש לתיק הפטנטים שלה, שעשוי להיות שווה 3 מיליארד דולר - אף שמניית החברה נסחרה לפי שווי של כ-600 מיליון דולר, לפני שנודע כי היא מחפשת קונה.

 

נורטל. קרב מחירים נורטל. קרב מחירים צילום: בלומברג

 

אנחנו נשלם את המחיר

 

למרות המחירים הגבוהים להחריד, אין מדובר כאן בבועה. בבועה, חברות שונות זוכות להערכות שווי מנופחות, ונרכשות או מונפקות בסכומים אדירים על סמך ההערכה של המשקיעים שלפיה יזכו לתמורה גדולה פי כמה וכמה. אבל במקרה הזה, לאף חברה אין אשליה שהסכומים המטורפים שהן משקיעות יחזירו את עצמם. ספק אם גוגל חושבת שרווחי ההשקעה במוטורולה מוביליטי יעלו על 12.5 מיליארד דולר.

 

רכישות אלו הן תוצאה של חוסר ברירה. כל חברות הטכנולוגיה מנהלות בימים אלו מירוץ חימוש סוער, שמטרתו להגדיל ככל האפשר את מאגר הפטנטים שלהן. המטרה מבחינת כל חברה היא לדאוג לביטוח מתביעות שיוגשו נגדה ולספק לה נשק בתביעות שהיא תגיש.

 

רכישות אלו הן לא השקעות שמטרתן להניב רווחים עתידיים, אלא נועדו לרכישת תחמושת לקרבות משפטיים שמתנהלים ועוד יתנהלו בתקופה הקרובה. את הסכומים האלו, אגב, נשלם אנחנו בסופו של דבר - כחלק מהמחיר של המוצרים השונים שיפתחו אותן חברות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x