$
אינטרנט

בניגוד לפרסומים: לא ידוע מי עומד מאחורי תמונת נתניהו המזויפת במדי האס. אס

פיליפ הוברט, שהואשם כי הוא העומד מאחורי התמונות, נכנס לפרשה כי ניהל פלטפורמת אירוח אתרים. לדבריו "כל אחד יכול לפתוח שם אתר"

עומר כביר 13:0209.08.11
מי זה פיליפ הוברט, והאם נכונים הפרסומים לפיהם הוא קשור לאתרי המציגים את עצמם כאתרי שמאל קיצוני, ואשר אחד מהם הציג תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו במדי אס.אס? התשובה בקצרה: כנראה שלא.

 

הבלוג "אקטיביסמוס" פרסם אמש פוסט לפיו הוברט, אחד מבעלי אתר ליכודניק, עומד מאחורי שורת אתרים המציגים את עצמם כאתרי שמאל קיצוני, דוגמת "אנרכיסטים ללא גבולות", "מזרחיים נגד ישראל" ו"סלון דבורה לישראל".

 

הפוסט קשר את האתרים הללו לבלוג "עוצר מזרחי", אשר ישב על פלטפורמת הבלוגים הבינלאומית וורדפרס ופירסם תמונה של נתניהו במדי אס.אס. הבלוג עצמו כבר לא פעיל, לאחר שמפעיליו הסירו אותו מספר שעות לאחר שכבר זכה לפרסום נרחב באתרי החדשות הישראליים.

 

אקטיביסמוס הסתמך על הטענה כי המונח החריג "עוצר אזרחי" הופיע לראשונה בפורום "מזרחים נגד ישראל", על ידי משתמש שקישר גם לאתר סלון דבורה. בנוסף, כל האתרים הציגו מספר תגובות עם אנשים בעלי אותו שם ואף ניסוחים דומים ויתכן ואכן הוקמו על ידי אותו גורם - יתכן ואף גורם ימני במטרה להכפיש את המחאה החברתית וגופים המזוהים עם השמאל. הלשון החריפה והאלימה בתגובות באתרים אלו אינה עולה בקנה אחד עם ההתנסחויות של רוב אנשי השמאל, וקראו בין השאר ל"מלא את הרחובות בדם ציוני".

 

 

מקור: לכידת מסך, אקטיביסמוס מקור: לכידת מסך, אקטיביסמוס צילום מסך: אקטיביסמוס

 

כל האתרים שאינם מבוססי וורדפרס יושבים בתתי-דומיינים של אתרים כמו koral.co.il ו-bon.co.il. דומיינים אלו רשומים על שמו של הוברט, ולכן, טוען הפוסט, הוא עומד מאחורי האתרים הבעיתיים. הוברט הינו גם אחד מהבעלים של אתר ליכודניק. מסקנת אקטיביסמוס הייתה: "אז מה היה לנו כאן? איש ימין, שקשור לליכוד, שעל שמו רשומים סדרת 'אתרי שמאל' מזויפים, ובהם קריאות לרצח ישראלים ולהעמדה לדין של ראש הממשלה".

 

מי אתה, פיליפ הוברט?

 

הפוסט עורר סערה נרחבת ברשת הישראלית, וצוטט גם בכלי תקשורת מובילים. ואולם, מבדיקת "כלכליסט" עולה שיתכן שלהוברט אין קשר לאתרים אלו, ושלמעשה יהיה זה לא פשוט לברר מי עומד מאחוריהם.

 

כל האתרים שקושרו להוברט אכן יושבים תחת דומיינים הרשומים על שמו, ואולם מדובר בדומיינים שהינם חלק מפלטפורמת דמויית גיאוסיטיז בשם ios.st, המאפשרת לכל אדם לפתוח אתר חינמי ולעלות אליו תכנים כרצונו.

 

ואם לא די בכך, הפלטפורמה הפתוחה עליה יושבים אותם אתרים כלל לא נמצאת בבעלותו של הוברט. "בשנת 2004, הקמתי חברה בשם ios.st. הטכנולוגיה שפיתחנו מאפשרת לאנשים לפתוח אתרים בחינם על הפלטפורמה שלנו", אומר הוברט ל"כלכליסט". "ב-2008, מכרנו את הבעלות על הפלטפורמה לחברה אחרת. לי ולשותפיי אין כל קשר לאף אתר שנמצא תחת הטכנולוגיה הזו. אמנם תחת חלק מהדומיינים רשום על שמי, אבל זה רק דומיין שרכשנו בזמנו. אין לי שמץ של מושג על מה מדובר, וצריך לפנות לבעלים החדשים של הפלטפורמה, נדב גורליצקי".

 

בכניסה ישירה לאתר bon.co.il מוצגים אמנם פרטיו של הוברט כמפעיל האתר, המציע לבנות אתרים שישבו תחת דומיין זה תמורת תשלום. ואולם, לדבריו מדובר בעמוד ישן שאמור היה לרדת מהרשת לאחר מכירת הפלטפורמה. טענה זו מקבלת חיזוק הן מהעובדה שעיצוב האתר נראה לא עדכני, והן מכך שמספר הטלפון של הוברט שמופיע בו כבר אינו פעיל.

 

כמו כן, באמצעות אתר ios.st ניתן לפתוח עצמאית אתרים היושבים תחת הדומיין bon.co.il, בלי לפנות למי מבעלי האתר.

 

בנוסף, את הזכויות לאתר הראשי io.st מחזיקה חברת אן.ג'י. טכנולוגיות בע"מ. לפי אתר רשם החברות של משרד המשפטים, חברה זו הינה חברה בת של ג'י.אן.אס. גורליצקי נטוורק סרוויסס בע"מ. חברה זו, לפי הרישומים, נמצאת בבעלות מלאה של גורליצקי ושל שותפו גיא נחמיאס, ולהוברט אין כל קשר אליה. גם כתובת האתר ios.st רשומה על שם חברה אן.ג'י. טכנולוגיות.

 

הסיפור לא נגמר שם

 

גורליצקי הינו יזם מוכר בעולם האינטרנט המקומי ובבעלותו חברות אחרות, ובראשן ספקית האכסון UP. בשיחה עם "כלכליסט" הוא אישר את כל הפרטים שמסר הוברט: "מדובר בפלטפורמה דמויי גיאוסיטיז והיא נמצאת בבעלות אן.ג'י. טכנולוגיות. לפיליפ יש בעלות רק על הדומיינים עצמם". גורליצקי הדגיש שלהוברט אין חלק בבעלות על הפלטפורמה, או מעורבות בפעילותה ופעילות האתרים שתחתיה.

 

הוברט עצמו, אשר שמע על הפרסום רק בשיחה עם "כלכליסט", אמר כי הוא שוקל להגיש תביעה נגד מפרסמי הפוסט. "תמוה שלא פנו אליי לפני שהדביקו עליי כל מיני תגים", הוא אמר. "להכפיש אדם בציבור, לפני שמבררים את כל האמת, זה חלק מהמחלה הישראלית. לפני שמזכירים שם של בן אדם בקשר לנושא כל כך רגיש, היו צריכים לברר מולי אם יש קשר בכלל. בכוונתי לפנות לעורך הדין שלי, ולתבוע את אקטיביסמוס על לשון הרע ודיבה וכן על פרסום שקרי ונבזי שאין כל קשר בינו לבין המציאות".

 

גורליציקי ציין שבמידה ותתקבל תלונה על אתר בעייתי, שמפר את התקנון המחמיר של החברה, הוא יוסר מיידית. מפלגת הליכוד עצמה הודיעה שהיא שוקלת להגיש תלונה.

 

מאקטיביסמוס נמסר בתגובה: "הפרטים בפוסט נכונים. הדומיינים אכן רשומים תחת שמו של הוברט. אנחנו עומדים מאחורי הקריאה לפתוח בחקירה משטרתית אחרי מי שכן עומד מאחורי הדבר הזה, ולהעמיד אותו לדין". שעה קלה לאחר מכן, אקטיביסמוס הסירו את הפוסט המקורי ומספר גופי תקשורת שינו את הכותרת שלהם או הסירו את הידיעה לחלוטין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x