$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי יאכל את הכובע אם גוגל+ יצליח בעוד שנתיים

אחרי כשלונות כמו וייב ובאזז, בענקית האינטרנט מקווים שהפעם הם יצליחו לתת פייט חברתי לפייסבוק. יש מספיק סיבות להאמין שזה לא יקרה. וגם: התביעה של פול סליה נגד פייסבוק צוללת ומוזילה מנסה לפייס את העסקים

יוסי גורביץ 13:2029.06.11

הפלוס מתחבר למינוס

 

גוגל הודיעה אמש (ג'), לאחר שמועות שהתרוצצו חודשים, על השקת ה"שכבה החברתית" שלה - גוגל+. היא מגיעה בינתיים רק למספר מוגבל של גולשים, ועיון קליל בטוויטר מגלה סחר קודח בהזמנות לפרויקט, שמזכיר לעבדכם הנאמן את התקופה העתיקה ההיא, שבה אנשים ביקשו נואשות הזמנות לגוגל ווייב. זוכרים את גוגל ווייב? גם אני לא.

 

אחד השטיקים העיקריים של + הוא שהוא מאפשר למשתמשים ליצור "מעגלים" שונים של חברים – קולגות לעבודה ואנשים שהם אשכרה חברים שלכם, כמו גם הקבוצה הידועה לשמצה, המכונה "מצורעים שאין לכם ברירה אלא לעמוד איתם בקשר אבל אם החברים שלכם יידעו את זה אתם תקנו כרטיס בכיוון אחד לטג'יקיסטן". בנושא הזה + צפוי לטפל היטב, אלא אם יתברר שקרה שם אסון בנוסח באזז, ושהפרטים שלכם הועברו לרוצח הסדרתי שמחפש אתכם.

 

גוגל לא טובה בדברים האלה. כשאני אומר "הדברים האלה", אני מתכוון לכל דבר שהוא לא אלגוריתם. פעם החברה התגאתה בכך שהיא נותנת לאלגוריתם לבחור את גוון הכחול בעמוד שלה, מה שגרם למעצב אנושי להתפטר בייאוש. הפעם, כדי לממש את קונספט ה"מעגלים", גוגל הלכה ושכרה מעצב של אפל. התוצאה, כך אומרים, נראית בהתאם. נקווה שהשכיר לא הביא איתו גם את המנטליות האחרת של אפל, זו שמעדיפה עיצוב על הנדסה.

 

גוגל+. מה העיצוב הזה מזכיר לכם? גוגל+. מה העיצוב הזה מזכיר לכם? צילום מסך: Google

 

היח"צ של גוגל, שבדרך כלל מתקתק כמו שעון אטומי שיוצר בשוויצריה, חג, מעד ונפל אתמול. ברגע נדיר של יושרה, הודו שם שהם מוציאים את המוצר לשוק למרות העובדה שהוא לא לגמרי מוכן. החברה, הסבירו שם, מתחילה בניסוי עם מספר קטן של משתמשים, ברור לה שהנושא ידלוף, ועל כן היא צריכה להציג אותו.

 

בהנחה שהפעם גוגל לא מתכוונת לתת למוצר שלה למות, יש שתי שאלות גדולות בקשר אליו. ראשית, מי צריך עוד טרשת חברתית; ושנית, למה לעזאזל שהיא תהיה צמודה לחיפוש?

 

על השאלה הראשונה הגולשים צפויים לענות: נראה כמה מהם יישארו אחרי שההתלהבות הראשונית, כמו זו של ווייב, תדעך. על השאלה השניה ענה בלגלוג הבלוג scripting.com: כמו שמיקרוסופט היתה מדביקה, ב-1999, כל מוצר שלה לחלונות, כך כעת מדביקה גוגל כל מוצר שלה לחיפוש – התחום היחיד שלה שעובד. עובדי גוגל זועמים מוזמנים לשלוח לכותב כובעים בעקבות ההערה הזאת, ואם גוגל+ יהיה מוצר חברתי פעיל בעוד שנתיים, הוא יתבל אחד מהם ויאכל אותו.

 

מסתבכים גם בצרפת

 

ולנושאים שגוגל קצת פחות אוהבת לעסוק בהם: חברה צרפתית בעלת שם אומלל, 1PlusV, הודיעה שהיא תתבע את האם-אמא של התמנון החייכן ושהיא רוצה פיצויים בסך 295 מיליון יורו, שהם כ-421 מיליון דולר. הסיבה? לטענת החברה, גוגל פגעה בהכנסות שלה על ידי כך שדחקה אותה לאחור בתוצאות החיפוש, ובמשך ארבע שנים מחקה אותה משם לגמרי.

 

התלונה הזו מגיעה בזמן לא טוב לגוגל, שנאלצת להתמודד כעת עם חקירה בנושא הזה בדיוק - ניצול לרעה של מנוע החיפוש שלה - גם באירופה וגם בארה"ב. ההיסטוריה המשפטית של גוגל בצרפת לא חיובית, בלשון המעטה: בתי משפט שם הפילו את עסקת הספרים שלה ואילצו אותה להפסיק לסרוק ספרים בצרפתית.

 

1PlusV היא אחת המתלוננות נגד גוגל באיחוד האירופי, אבל זה הליך שייקח זמן, וגם כשהוא ייגמר 1PlusV לא תראה ממנו שנקל. אז היא החליטה להגיש תביעה. בחברה מצפים שההליך ייקח שנתיים עד להכרעה.

 

גוגל תתקשה להשתמש בהגנה הרגילה שלה, שהיא רק בחירה אחת משלל חברות חיפוש. באירופה נתח השוק שלה עולה על 90%: אם אתה לא שם, אתה לא קיים. לטענת החברה, גוגל אילצה אותה לזנוח טכנולוגיית חיפוש שפיתחה כדי לחזור ולהופיע בעמודיה. זה ממש לא נחמד. יש מי שיאמר שזה אפילו רע.

 

פייסבוק תשלם לסליה? לא כל כך מהר

 

מי היה מאמין, מסתבר שאפילו מארק צוקרברג אומר אמת מפעם לפעם: הוא והחברה שייסד(?), פייסבוק, הכחישו בתוקף שלתביעה של פול סליה נגדם יש רגליים. עכשיו נראה שהן נכרתו, לאחר שעוכרי הדין של סליה נטשו אותו.

 

תזכורת: פול סליה הוא הברנש שטען שמארק צוקרברג בנה עבורו את פייסבוק, ושההסכם ביניהם קבע שסליה יקבל 50% מהטרשת החברתית עקב השקעתו הראשונית בחברה. פייסבוק טענו שלהד"ם, ושצוקרברג אכן בנה בשביל סליה איזה צ'יקמוק, אבל לא היה לזה שום קשר לפייסבוק. כחלק מהתביעה, חשף סליה באפריל מיילים מרשיעים-למראה, שמתארים התנהגות נכלולית מאוד מצד צוקרברג. פייסבוק טענה אז שמדובר בזיוף.

 

צוקרברג. ככה לא בונים תביעה צוקרברג. ככה לא בונים תביעה צילום: בלומברג

 

מעל התביעה של סליה ריחפה כל הזמן השאלה איפה לעזאזל הוא היה בשבע השנים האחרונות, שאלה שהוא לא סיפק לה תשובה משכנעת. מנגד, הוא הציג נקודת חזקה בדמות שכירת משרד עוכרי דין יוקרתי, DLA Piper. אנשיו הודיעו שלא היו לוקחים על עצמם את הייצוג, אלמלא בדקו את האימיילים שהציג סליה והגיעו למסקנה שהם אותנטיים.

 

ובכן, מסמכים שהוגשו לבית המשפט אתמול מדווחים על התפטרותם של הפרקליטים, אם כי הם אינם מסבירים מדוע הם עזבו בפתאומיות, ומנמקים זאת בחסינות החלה על היחסים עם לקוחותיהם. סליה כבר שכר אחרים שייצגו אותו. זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה, כידוע, אבל נראה שהיא נתקפה שיעול.

 

מוזילה: דברינו הוצאו מהקשרם

 

מוזילה, מפתחת הדפדפן העצמאי פיירפוקס, החלה להוציא גרסאות חדשות שלו לעתים תכופות יותר – מספר חודשים בלבד אחרי צאתה של גרסה 4, הגיעה גרסה 5. במוזילה טענו שהעדכונים המהירים הכרחיים להגנה על הגולשים, באמצעות יצירת דפדפן מאובטח יותר.

 

מי שלא התלהב מכל העסק היה המגזר העסקי, שצריך כמה חודשים כדי לעכל ולהטמיע את המהדורות החדשות. מוזילה הגיבה רשמית בזלזול: אחד המפתחים המובילים שלה, אסא דוצלר, אמר בשבוע שעבר ש"המגזר העסקי מעולם לא היה שוק מרכזי שלנו".

 

כפי שאפשר להבין, במגזר העסקי לא התלהבו מהגישה הקרירה הזו, ובמוזילה הבינו שהם קצת הגזימו. הם הודיעו על שינוי עמדה, הדגישו שהמחויבות שלהם היא קודם כל לאבטחה, אך הבהירו שאף על פי כן הם ינסו למצוא את הדרכים לדאוג גם לחברות (המועטות יחסית) שמשתמשות במוזילה. מטבע הדברים, מיקרוסופט קפצה על ההזדמנות להזכיר שהדפדפן שלה, האקספלורר, מיועד לכל סוגי הלקוחות. בהתחשב בצניחה בנתח השוק של האקספלורר בשנה האחרונה, נראה שזה לא ממש עוזר לה.

 

פיירפוקס. מוזילה הכעיסו את המגזר העסקי פיירפוקס. מוזילה הכעיסו את המגזר העסקי

 

קצרצרים

 

התקפת פישינג גדולה על אתר הבלוגים טאמבלר: על פי הדיווחים, גולשים התבקשו להכניס את פרטי המשתמש שלהם כדי לצפות בתוכן פורנוגרפי, ואלפי הטמבלים שאכן עשו זאת הפכו לקורבנות המזימה. האתר הבחין בהתקפה והוא נוקט בצעדי מנע, אבל המצב נראה קשה. תהייה: מתי שימוש ברשת יהיה כרוך בקורס בסיסי כלשהו שילמד את הגולש איך להגן על עצמו, לפחות מפני מזימות כאלה ועוקצים ניגריים?

 

ובנושא דומה: אתר הדילים ביש המזל גרופון פירסם בטעות את מאגר המידע של משתמשיו ההודים, וגוגל עשתה את מה שהיא יודעת לעשות ואינדקסה אותו. המאגר מכיל את פרטיהם של כ-300 אלף מסכנים מתת היבשת, כולל כתובות האימייל והסיסמאות שלהם, שאינן מוצפנות. למזלה של גרופון, מי שהודיע על המקרה היה דווקא חוקר אבטחה, שמיהר לעדכן את החברה במה שקרה והוביל להסרת המאגר. מצד שני, לכו תדעו כמה זמן הוא היה שם ומי עוד נגע בו. גרופון הודיעה שהיא פצחה בחקירה פנימית.

 

מתהדק המצור אחרי חברי ארגון הטרור לולזסק: ה-FBI ערך בסוף השבוע שעבר ראיון ארוך עם לורליי ביילי, שבשעתו נחשבה מקורבת לארגון ואחר כך התקוטטה איתו. לדבריה, היא אמרה לחוקרים את כל מה שהיא יודעת -  מדובר, לדבריה, מידע פומבי - ודחתה הצעה שלהם לשמש כסוכנת בארגון ההאקרים. זה לא כל כך עזר לה: היא הפכה במהירות ל"מלשינה" בחוגי הטרוריסטים המחוצ'קנים, וגם איבדה את מקום עבודתה, כי המעורבות שלה "הקרינה באופן שלילי" על החברה שבה עבדה.

האפיפיור. מתחיל לצייץ האפיפיור. מתחיל לצייץ צילום: MCT

 

בצער רב וביגון קודר מכריזים אלכס קוזינסקי וספטני גרייס - נשיא בית משפט פדרלי לערעורים ועוזרת המחקר שלו - על מותו בטרם עת של התיקון הרביעי לחוקה, שאסר על כוחות השיטור לבצע חיפושים ברכושם של אזרחים ותושבים ללא צו בית משפט. הרוצחת היא טכנולוגיית השיתוף, שהפכה את ההגנה הבסיסית הזו לבלתי רלוונטית, לא מעט בשל תגובתו האיטית של החוק לטכנולוגיה. פעם היה צריך צו כדי לברר איזה ספרים יש לך בבית - היום צריך פשוט לשאול את אמזון מה קנית.

 

הוד קדושתו, האפיפיור בנדיקטוס "המטייח" ה-16, צייץ אתמול לראשונה בטוויטר, לרגל השקת פורטל חדש של הוותיקן. בכנסייה הודו שבנדיקטוס לא כתב את הציוץ בעצמו, אם כי האצבע הקדושה היא זו שהקליקה על כפתור הטאבלט ושלחה את הציוץ לחלל העולם. במה שצפוי לגרום למשבר תיאולוגי חריף עם כנסיות פרוטסטנטיות קיצוניות, שסבורות שאפל היא כנסיית השטן בגלל הלוגו שלה - התפוח הנגוס - נראה שבנדיקטוס השתמש באייפד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x