$
אינטרנט

אינטרנט.קום: אתרים יוכלו לרשום כתובות עם סיומות בשפות שונות

המהלך אושר אחרי דיונים שארכו שנים, ויאפשר בין היתר ליצור כתובות בעברית בלבד ולגוון את ה-com וה-net המוכרים. המחיר רחוק מלהיות עממי: 185 אלף דולר לרישום ועוד 22 אלף דולר כדמי מנוי שנתיים

יוסי גורביץ 11:4520.06.11

סוכנות ICANN, המפקחת על רישום כתובות האינטרנט, קיבלה החלטה רשמית המאמצת את הרחבת סיומות הדומיינים, לאחר דיונים שארכו שנים. בעקבות ההחלטה, ניתן יהיה ליצור כתובות שיופיעו בהן אך ורק אותיות עבריות, או אותיות בכל שפה אחרת. 

 

עד כה ניתן היה ליצור כתובת רשת בשפות

זרות, אך הסיומת נותרה לטינית ("אינטרנט.com", למשל). החל מסוף 2012 אפשר יהיה להשתמש בשפות שונות גם בסיומות הכתובות ("אינטרנט.קום"). בנוסף, לסיומות המוכרות כמו com, net ו-org יתווספו גם כאלה המציינות תחום מקצועי, ולמעשה ניתן יהיה להשתמש בכל סיומת. חברת nike, למשל, תוכל ליצור אתר בשם "wear.nike".

 

כיום יש 22 סיומות רשת מאושרות, כמו גם סיומות לכל מדינה (il במקרה של ישראל). כעת הן יתרחבו, ויכללו בין היתר את הסיומת השנויה במחלוקת xxx, שתהיה מיועדת לאתרי מין חוקיים בלבד. הכוונה לעשות כן גררה אזהרות מצד מומחי אבטחה, שהתריעו שבמצב שבו כמעט אין פיקוח של ממש על הכתובות, הגולשים יתקשו להבחין בין אתרים לגיטימיים ובין אתרי פישינג, דבר שיקל על סוג ההתקפות הזה.

 

הדרישות של ICANN לרישום סיומת דומיין, כפי שמופיעות בהחלטה הסופית, עשויות לסייע בעצירת ההתקפות הללו, בהציבן תנאים כלכליים נוקשים למי שמעוניין בסיומות החדשות: הסוכנות תקבל בקשות לכתובות חדשות מ-12 בינואר 2012 עד 12 באפריל 2012. המבקשים יצטרכו להעביר ל-ICANN דמי ניהול בקשה של 185 אלף דולר, ויידרשו לחדש את הרישום מדי שנה תמורת 22 אלף דולר.

 

מלבד אתרי הונאה, עלולים להיפגע מההחלטה גם ארגונים קטנים, שיתקשו לעמוד בסכומים הנדרשים ולהצטרף ל"מהפכת הסיומות". בסוכנות אף מבהירים כי רק ארגונים "ציבוריים או פרטיים מבוססים" יוכלו להירשם לקבלת כתובת מהסוג החדש.

 

למרות הבעיות השונות טען יו"ר חבר המנהלים של ICANN, פיטר דונגייט, כי ההחלטה מובילה את הרשת לעידן חדש: "ללא סיבה טובה לריסון, יש להניח ליזמות לרוץ בחופשיות", ציין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x