שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
טכנולוגי

שלמה דוברת: "הבעיה בישראל היא לא החינוך - אלא המערכת הפוליטית"

דוברת, ממייסדי קרן כרמל, שעמד בראש התוכנית לרפורמה במערכת החינוך, אמר בכנס בת"א: "המנהיגות עוסקת בשרידות ולא בחזון"

אסף גלעד 19:4214.06.11

"בימים שבהם עבדתי על תוכנית הרפורמה במערכת החינוך, ביליתי מאות שעות עם ראש הממשלה ושר האוצר ונחשפתי למשאים ומתנים פוליטיים. ואז הגעתי למסקנה שהבעיה בישראל איננה חינוך, כי אם המערכת הפוליטית שלנו" - כך אמר הערב (ג') שלמה דוברת, ממייסדי קרן כרמל, ולשעבר העומד בראש התוכנית לרפורמה במערכת החינוך, בראיון נדיר שהעניק לאיש ההון סיכון יזהר שי, במסגרת כנס מועדון היזמות של MIT באוניברסיטת תל אביב.

 

דוברת הסביר את דבריו: "אני לא חושב שהפוליטיקאים רעים, אני חושב שהשיטה הפוליטית שלנו לא מאפשרת למשול או להנהיג, וכל מעייניה בשלמות הקואליציה והממשלה, ולכן החלטתי להיות יו"ר המכון הדמוקרטי" .

 

"הקמנו תנועה שנקראת ישראלים לטובת שינוי מצב הדמוקרטיה. יש לנו הצעות ספציפיות כיצד לשנות את שיטת הממשל, אמנם לא כמו ההצעה של השר ליברמן ליצור משטר נשיאותי, אבל כאלה שיביאו לשינוי המצב הבלתי נסבל כיום שבו רק פחות מ-20% מחלטות הממשלה מתבצעות. תארו לכם חברה עסקית שבה פחות מ-20% מההחלטות הדירקטוריון מתבצעות, מהר מאוד זה יהפוך לסקנדל".

אראל מרגלית אראל מרגלית

 

"מודאג ממה שקורה במדינה"

 

"אני מודאג ממה שקורה במדינה", אמר דוברת בכנס שכותרתו "יוצאים מהבועה". "קל לנו להמשיך לחיות בתוך בועת ההייטק. במדינת ישראל יש אמנם מגזר פרטי יוצא דופן עם יכולות נדירות, עם צמיחה כלכלית משמעותית, אבל עם מגזר ציבורי וחברה מלאת בעיות. מנהיגות פוליטית שעוסקת בשרידות פוליטית ולא בחזון, ולא מעצבת חברה שאני הייתי רוצה להוריש לילדיי.

 

"בצעירותי חזרתי לישראל אופטימי אחרי שהות באירופה, אחרי הנפקה בנאסד"ק, מלא כוונות טובות. ואז רבין נרצח, זו היתה נקודת השבר שלי. רק בניגוד לרוב, לא חשבתי שהוא אירוע מקרי, חולף, אלא סממן לבעיה גדולה יותר. ואז הבנתי שהבעיה טמונה בחינוך לאזרחות. אלא שאחרי שהסתובבתי בבתי ספר בהתנדבות מהר מאוד הבנתי שהבעיה המרכזית טמונה בחינוך".

 

אראל מרגלית, מייסד קרן ההון סיכון הירושלמית JVP, המתמודד גם על ראשות מפלגת העבודה, נשאל האם יחזור לקרן במידה ולא ייבחר לראשות המפלגה. "אין לי ספק שצריך להישאר בפנים. ההכרזה על מועמדותי היתה בסך הכל לפני חמישה שבועות, כך שאי אפשר לצפות כעת מה יהיו התוצאות. מבחינתי, המועמדות לראשות המפלגה ולאחר מכן השתתפותי במרוץ לראשות הממשלה היא מסע ארוך, ואינני ממהר, אני יודע שזה לוקח זמן".

 

גם כאשר נשאל מרגלית כיצד יפריד בין פעילות הקרן שלו לפעילות הפוליטית לאחר חזרתו לקרן, ענה מרגלית תשובה מעורפלת. "עלינו לסייע גם ליזמים המוצלחים, ובו בזמן גם לאותם אלה שמסיבות מסוימות לא יכלו להצליח", ענה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x