$
אינטרנט

דיווח: גוגל שילמה קנס של חצי מיליארד ד' בשל פרסום תרופות מרשם

הסכום הועבר ככל הנראה במסגרת פשרה עם משרד המשפטים בארה"ב, לאחר שגוגל נחשדה בכך שאפשרה פרסום תרופות בניגוד לחוק האמריקאי

הראל עילם 15:2915.05.11

גוגל שילמה קנס של כחצי מיליארד דולר במסגרת עסקת פשרה עם משרד המשפטים של ארצות הברית, בתביעה שעסקה בפרסומות מקוונות לתרופות מרשם - כך מדווח "וול סטריט ג'ורנל". הסכום הועבר ברבעון הראשון של השנה, דבר שהוביל לכך שהרווח התפעולי של גוגל ירד בתקופה זו ב-22% ביחס לרבעון המקביל

ב-2010. עד כה לא היה ברור מאיזו סיבה העבירה גוגל את הכספים.

 

החוק בארה"ב מטיל מגבלות חמורות על פרסום תרופות מרשם, ולהרוויח מפרסומן באופן ישיר או עקיף. בתחילת 2010, בעקבות חקירה של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) והתובע הכללי של רוד איילנד, גוגל ורוב מנועי החיפוש פעלו על מנת להסיר בצורה ידנית ואוטומטית את רוב המודעות המקוונות העוסקות בתרופות.

 

באותה תקופה שינתה גוגל את תקנון הפרסום שלה, והוסיפה את הדרישה שכל פרסומת העוסקות בתרופות יגיעו מחברות בעלות רישיון של איגוד הרוקחים האמריקאי או ארגון הרוקחים הבינלאומי של קנדה. עם זאת, ייתכן שתקנון זה לא סיפק את דרישות ה-FDA. לפני כחודש הודיעה ענקית החיפוש הודיעה על הקמת חטיבה לסינון פרסומות אסורות.

 

פרטי עסקת הפשרה עדיין אינם ברורים, וב"וול סטריט ג'ורנל" העלה את האפשרות שמדובר בתביעה פלילית, בחשד שגוגל אפשרה ביודעין למפרסמים למכור תרופות לא חוקיות או שלא עשתה די על מנת לסנן. דוברי כל הגופים בפרשה, בהם גם משרד התובע הראשי ברוד איילנד, סירבו להגיב לידיעה. על פניו, זהו אחד מהקנסות הגבוהים ביותר שאי פעם שהטיל ה-FDA על חברה אמריקאית.

 

ב-2007 מיקרוסופט, גוגל ויאהו הסכימו לעסקת פשרה ושילמו קנס בגובה 31.5 מיליון דולר על כך שלא סיננו פרסומות עבור אתרי הימורים. גוגל שילמה 3 מיליון דולר בלבד. ענקית האינטרנט נאלצת להתנהל בכמה זירות משפטיות במקביל: לאחרונה קבע בית משפט בבלגיה ששירות החדשות שלה, גוגל ניוז, מפר זכויות יוצרים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x