$
פטנטים וקניין רוחני

האסון ביפן מתחיל להשפיע על ייצור סוללות, כרטיסי זכרון ומסכי LCD

שורה של מפעלים חשובים, המייצרים את הרכיבים האלקטרוניים הרגישים, נמצאים באזור שנפגע קשות באסונות הטבע וסובלים מההפרעות התכופות באספקת החשמל

יוסי גורביץ 10:2917.03.11
האסון ביפן בעקבות רעידת האדמה והצונאמי מתחיל להשפיע על שוק האלקטרוניקה: מחסור נרשם  בסוללות ליתיום, מסכי LCD ושבבי זכרון. "הניו יורק טיימס" דיווח שמחירי כרטיסי הזכרון כבר רשמו עליה: מחיר כרטיס זכרון בנפח שמונה ג'יגה-בייט עמד ביום האסון על 7.3 דולר בארה"ב, ושלשום
(ג') מחירו הגיע כבר לעשרה דולר.

 

חלק ניכר מסוללות הליתיום בעולם מיוצרות ביפן, על ידי סוני והיטאצ'י: הראשונה מייצרת סוללות למחשבים ניידים, השניה מייצרת חלק הכרחי של הסוללות המכונה אנודה. שתיהן עושות זאת במפעלים השוכנים באזור שספג את הפגיעה הקשה ביותר מאסונות הטבע. שורה של חברות אחרות המייצרות חלקים ההכרחיים לסוללות פועלות גם הן באותו אזור, וגם מפעליהן הושבתו.

 

מפעלים של סוני והיטאצ'י הנמצאים באזור אחראים גם לייצור של כ-90% מכלל הייצור העולמי של Anisotropic Conductive Film, מרכיב הכרחי במסכי LCD. חלקים הכרחיים אחרים, כגון מקטבי צבע, מיוצרים גם הם שם. ייצור מסכי LCD הוא הליך רגיש ומדויק במיוחד, ותקלות כמו הפסקות חשמל פוגעות משמעותית בייצור.

 

הבלוג All Things Digital של "הוול סטריט ג'ורנל" דיווח כי האסון צפוי להשפיע על ייצור מסכי ה-LCD וסוללות הליתיום למשך זמן ארוך, במיוחד בהנחה שאספקת החשמל ביפן תמשיך לסבול מתקלות, אם כי ההשפעה של הפרעות אלו על השוק טרם התבטאה בעליית מחירים.

 

בתוך כך הודיעה אפל כי היא דוחה את השקתו ביפן של הטאבלט שלה, האייפד 2, למשך זמן בלתי ידוע. אפל אמורה היתה להתחיל למכור את הגאדג'ט ביפן ב-25 במרץ. "יפן ואנשי הצוות שלנו מתמקדים בהתאוששות מהאסונות האחרונים", נמסר מאפל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x