שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

ועדת הכלכלה: להציע שירותי סינון אתרים בחינם

לפי הצעת החוק, שאושרה לקריאה ראשונה, הספקיות יחויבו להעניק שירותים המגבילים גישה לתכנים פוגעניים. שר התקשורת לא יקבע את דרך הסינון

עומר כביר 13:5903.01.11

ספקיות אינטרנט יחוייבו לספק שירותי סינון אתרים ללא תשלום – כך קבעה היום (ב') ועדת הכלכלה של הכנסת, שאישרה להגיש לקריאה ראשונה הצעת חוק בנושא.

 

לפי הצעת החוק, שהוגשה על ידי הח"כים אלכס מילר, רוברט אילטוב, משה מטלון, דוד רותם, פניה קירשנבאום ואורלי לוי אבקסיס, יחויבו
הספקיות לספק את שירותי סינון האתרים שלהן ללא תשלום, וכן תוטל עליהן אחריות לנקוט בפעולות להגנה על גולשים קטינים, וליידע לקוחות על דרכי החסימה של תכנים ברשת הנחשבים לפוגעניים, כמו תוכני אלימות, פורנוגרפיה והימורים.

 

חלק ניכר מהדיון עסק באופן שבו יתבצע סינון האתרים. לפי הנוסח המקורי של הצעת החוק, יחויבו ספקיות האינטרנט לספק שירותי סינון "מסוג ובדרך שיקבע שר התקשורת". בסופו של דבר תועבר ההצעה לקריאה ראשונה במליאת הכנסת תחת נוסח מתוקן, שלפיו "ספק גישה לאינטרנט יספק למנוי שביקש זאת שירות יעיל לסינון של אתרים ותכנים פוגעניים באינטרנט בשים לב למקובל בתחום".

 

ההחלטה להסיר את האחריות לדרך הסינון משר התקשורת התקבלה לאחר שח"כ נחמן שי הביע התנגדות להצעה המקורית. "כנסת ישראל לא תעשה סדר בעולם האינטרנט, ובוודאי לא שרים שיש להם אינטרס כזה או אחר", הוא אמר בדיון. "נתינת סמכות בידי שר המאפשרת לו לקבוע איזה אתר יש לסנן ואיזה לא, היא מסוכנת".

 

"להורים אין יכולת פיקוח אמיתית"

 

שי הוסיף שהנטל הכספי לאספקת השירות צריך להיות מוטל על הספקיות, אבל ההחלטה אם להשתמש בשירות צריכה להיות בידי המשתמשים. נציגת משרד התקשורת בדיון, עו"ד ליאת גלזר, תמכה בעמדתו של שי: "אנחנו לא חושבים שנכון ששר התקשורת יהיה זה שיקבע מהן תוכנות הסינון, כי לא מדובר רק בעניין טכני אלא דבר המקרב את השר להחלטות ערכיות".

 

יוזם החוק, ח"כ מילר, הסביר כי כדי שהחברות לא יבחרו בתוכנות סינון נחותות - יש להטיל על השר לקבוע את רמת הסינון שמציעה התוכנה. בתגובה אמר נציג 013 נטוויז'ן, עו"ד קובי אלנבוגן, הסביר כי מצב כזה "ידרוש מהספקיות להתערב בתוצאות החיפוש ברשת, כאשר כבר כיום מציעות החברות תוכנות סינון לפי דרישת הלקוח, במחיר שווה לכל נפש". ההצעה המתוקנת אמנם מחייבת את הספקיות לתת את השירותים בחינם - אך הן יוכלו לבחור כיצד לעשות זאת.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-כהן, טען בתום הדיון כי הצעת החוק נותנת פתרון למצב שקיים ברוב הבתים בישראל, שבו "להורים אין יכולת פיקוח אמיתית, שמאפשרת לבדוק לאילו מחוזות ילדיהם גולשים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x