$
אינטרנט

ויקיפדיה גייסה 16 מיליון דולר במבצע ההתרמה השנתי שערכה

האנציקלופדיה המקוונת, שמגייסת כספים מדי שנה כדי להישאר נקייה מפרסומות, קיבלה תרומות מיותר מחצי מיליון איש. הגולשים בארץ העבירו 285 אלף שקל

יוסי גורביץ 10:3602.01.11
קרן ויקימדיה העולמית, שעומדת מאחורי האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה, הודיעה אמש (שבת) על השלמת מבצע ההתרמות השנתי שלה, שמטרתו לוודא שוויקיפדיה תשאר פתוחה לקהל ללא צורך בפרסומות.
ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיה. ביקש מהגולשים לתרום ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיה. ביקש מהגולשים לתרום צילום: אי פי אי

 

הכנסותיה של ויקיפדיה ממסע הגיוס השנה עמדו על כ-16 מיליון דולר, שהתקבלו מיותר מחצי מיליון תורמים ב-140 מדינות ברחבי העולם. ממוצע התרומה לאדם עומד על כ-22 דולר. בוויקימדיה מדווחים בגאווה כי התרומות הוכפלו ביחס לשנת 2009, אז גייסה הקרן שמונה מיליון דולר. גם מספר התורמים הוכפל פי יותר מ-2: ב-2009 הוא עמד על 230 אלף.

 

מספרם של הישראלים שתרמו לוויקיפדיה עומד על כ-3,500, והם תרמו 285 אלף שקל – סכום ממוצע של כ-81.4 שקלים לתורם. כמו כן, ויקיפדיה העברית ערכה את "שבוע הערכים היתומים" שלה, שבו התבקשו כותבים ליצור ערכים שלדעת הנהלת האנציקלופדיה חסרים.

 

מבצע ההתרמה העולמי נמשך 50 יום: בוויקימדיה אומרים שמדובר במשך הזמן הקצר ביותר שבו ניהלו קמפיין גיוס כספים. בהתחלה הופיעה באתר תמונתו של מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, לצד בקשת התרומה. מאוחר יותר הוחלפה תמונתו של ויילס בתמונותיהם של עורכי ויקיפדיה מן השורה.
 

ויילס אמר בתגובה כי "במבצע ההתרמה היו כל המרכיבים שאנחנו אוהבים במיזמים של ויקימדיה: אנשים התכנסו, תרמו את מה שהיה להם, ויחד עשינו משהו מדהים. תרומה של עובד טכנולוגי ממומביי הצטרפה לתרומה של סוחר מניות מלונדון וסטודנט ממוסקבה. התוצאה היא שהצלחנו לקיים את המיזם הזה לעוד שנה". ב-15 בינואר תציין ויקיפדיה עשר שנים לקיומה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x