שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

בארה"ב מודאגים: אל קאעידה מגבירים את הנוכחות בפייסבוק

הלייקים של בן לאדן: לפי מסמך של "המחלקה להגנת המולדת", ארגון הטרור מעביר את פעילותו ברשת מפורומים ייעודיים לרשת החברתית הפופולרית, במטרה לחשוף קהלים חדשים לרעיונות שלו ולגייס גולשים לשורותיו

יוסי גורביץ 11:1907.12.10

ארגון הטרור אל קאעידה, על פלגיו והארגונים המשויכים לו ברחבי העולם, מפגין נוכחות נרחבת באינטרנט זה מספר שנים. לפי דיווח של המגזין Wired אמש (ב'), פועל הארגון כדי להרחיב את התעמולה שלו גם בפייסבוק. "אי אפשר להגיע ל-500 מיליון חברים מבלי ליצור כמה קשרים עם טרוריסטים", נכתב במגזין, על בסיס סיסמת הסרט "הרשת החברתית": "אי אפשר להגיע ל-500 מיליון חברים מבלי לרכוש כמה אויבים".

 

הדיווח מתבסס על מסמך של המחלקה להגנת המולדת של ארה"ב, שלפיו מנסים הג'יהאדיסטים לשנות את דפוס הפעולה שלהם: אם עד כה הם נשענו בעיקר על אתרים יעודיים ופורומים סגורים, ששימשו כרשת קשר בין הפעילים, כעת הם מנסים לחדור לגופי תקשורת אחרים, במטרה להפיץ את המסרים שלהם.

 

באחד הפורומים האיסלאמיסטיים, נכתב בדו"ח, ניסה אחד הכותבים לשכנע את האחרים לפתוח חשבונות פייסבוק כדי שיוכלו "לעבור מחברה אליטיסטית (באתרי ופורומי ג'יהאד) אל החברה המוסלמית הממוסדת, לעודד את השתתפותם (של המוסלמים) ולבוא איתם במגע".

 

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג. ארגון הטרור מנסה להשתמש ברשת החברתית כדי להגיע לקהלים חדשים מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג. ארגון הטרור מנסה להשתמש ברשת החברתית כדי להגיע לקהלים חדשים צילום: בלומברג

 

"מומחים לטרור" או פעילי טרור?

 

פעילותם של תומכי אל קעידה בפייסבוק איננה דבר חדש, אך בעבר התמקדו הפעילויות הללו באספקת מידע על נצחונות נגד "הצלבנים" באפגניסטן ועיראק, ובמתן פרשנות לאירועי היום בהתאם להשקפה האיסלאמית הקיצונית. כעת, מסתמן, המטרה שונה: אתרים המזוהים עם אל קאעידה ממליצים לחבריהם הפועלים בפייסבוק, למשל, להתחזות למומחים לענייני טרור ולהימנע מלחשוף את תמיכתם בארגון.

 

ההיגיון העומד מאחורי צעדים מסוג זה הוא שאם משתמש כלשהו יפיץ את הסרטונים וההקלטות של אל קאעידה, עצם החשיפה לתעמולה של הארגון תהפוך חלק מאנשי הקשר של המשתמש לתומכי אל קאעדה. "עליך להשתמש בתחבולות", הדגיש כותב הפוסט.

 

בגופי הבטחון האמריקאיים מביעים חשש שבאמצעות הפעילות בפייסבוק יגיע אל קאעידה למספר גדול של מגויסים פוטנציאליים, שלא היו נגישים עבור הארגון קודם לכן, משום שהם אינם גולשים באתרים הייעודיים שלו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x