$
אינטרנט

מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', נעצר בבריטניה

מקים אתר ההדלפות, שחולל לאחרונה שערוריה עם פרסום מסמכי מחלקת המדינה, הסגיר עצמו בעקבות צו מעצר בינ"ל נגדו בחשד לאונס. מקורבי של אסאנג' אמרו ל"גארדיאן" כי הוא "מותש" מניהול המאבק החוקי במקביל לתפעול האתר

יוסי גורביץ 12:4107.12.10

מייסד אתר ההדלפות ויקליקס, ג'וליאן אסאנג', נעצר היום (ג') בידי המשטרה הבריטית - כך הודיעה משטרת לונדון. נגד אסאנג' הוצא צו מעצר בין-לאומי, כיוון שהוא מבוקש בשבדיה בחשד לאונס. אסאנג' הגיע לתחנת משטרה בלונדון על מנת להסגיר את עצמו, ושם נעצר.

 

הבוקר אמרו לעיתון "גארדיאן" עורכי דינו של אסאנג' כי הוא צפוי לעשות את המהלך הזה, ולהגיע לבית משפט בממלכה המאוחדת כדי לבקש שחרור בערבות. ה"גארדיאן" הוא אחד משותפי התוכן של ויקיליקס, שפירסם יחד איתו את שלוש ההדלפות הגדולות של הארגון: מסמכי אפגניסטן, מסמכי עיראק ומברקי מחלקת המדינה.

 

העיתון הבריטי דיווח כי אסאנג' אמר למקורביו כי הוא "מותש" מהצורך להילחם על חירותו ולנהל את ויקיליקס בו זמנית. לטענת מייסד ויקיליקס הוא לא ביצע מעשה אונס, אלא קיים יחסי מין בהסכמה, וצו המעצר נועד למעשה להביא להסגרתו לארצות הברית - על רקע המבוכה שגרם פרסום מסמכי מחלקת המדינה.

 

ג'וליאן אסאנג'. הסגיר עצמו ג'וליאן אסאנג'. הסגיר עצמו צילום: רויטרס

 

בתוך כך התברר כי פייסבוק אינה מצטרפת לצעדים שנוקטים אתרים שונים נגד ויקיליקס, כמו אמזון: הרשת החברתית הבהירה כי לפי שעה היא איננה חוסמת את הדף של אתר ההדלפות, אם כי היא עשויה לשנות את עמדתה בעתיד, במקרה שוויקיליקס תפר את תנאי השימוש. לוויקיליקס יש כמיליון מעריצים בפייסבוק. שאלה דומה הופנתה לטוויטר על ידי הבלוג טק-קראנץ', אך דובר החברה נמנע מלהגיב.

 

מנגד, נמשך המצור הכלכלי על האתר: אמש הודיעה חברת האשראי מאסטרקרד כי היא מפסיקה לאשר סליקת תרומות לוויקיליקס, בטענה שהארגון עובר על החוק, ועל כן פועל בניגוד לתנאי השימוש שלה. ההחלטה מגיעה ימים ספורים לאחר שחברת הסליקה המקוונת המובילה, פייפאל, הודיעה כי היא מפסיקה להעביר כספים לוויקיליקס. גם חברת הדואר השווייצרית, שאסאנג' השתמש בשירותי הבנקאות שלה, הודיעה על סגירת חשבונות הבנק שלו, משום שלדבריה שיקר כאשר טען שהוא מתגורר בז'נבה.

 

שר המשפטים בוושינגטון, אריק הולדר, אמר לאחרונה כי הוא אישר "כמה צעדים" במאבק נגד אתר ההדלפות. עם זאת, עדיין לא ברור האם אסאנג' עבר על חוקים אמריקאיים כלשהם בעת פרסום המידע: הסנאטור ג'ו ליברמן, שלחץ על אמזון להסיראת ויקיליקס מהשרתים שלה, אף הציע חקיקה שתהפוך הדלפות עתידיות של הארגון לבלתי חוקיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x