$
אינטרנט

אמזון הסירה את ויקיליקס משרתיה בעקבות לחץ פוליטי

התקפות ההאקרים הובילו את אתר ההדלפות להעביר את פעילותו לשרתי אמזון, אבל הוא הוסר משם בעקבות מחאה מצד הסנאטור ג'ו ליברמן. בינתיים עבר ויקיליקס לפעול משרתים הנמצאים בשבדיה

יוסי גורביץ 10:0202.12.10

המצור על ויקיליקס נמשך: אתר ההדלפות נמצא תחת מתקפת האקרים בלתי פוסקת מתחילת השבוע, אז החל לפרסם את המסמכים הדיפלומטיים של ארצות הברית, והעביר את פעילותו לשרתי אמזון. אלא שאמזון הסירה אמש (ד') את ויקיליקס מהשרתים שלה, ובכך שיתקה זמנית את פעילותו. האתר חזר לפעולה כעבור

כמה שעות, באמצעות שרתים המופעלים משבדיה.

 

על החלטתה של אמזון הודיעה לא החברה, אלא הסנאטור ג'ו ליברמן (עצמאי מקונטיקט), שמשמש כיו"ר הוועדה לבטחון המולדת בסנאט. עוזריו של הסנאטור, על פי הצהרתו, התקשרו לאמזון שוב ושוב ודרשו ממנה להסיר את ויקליקס. ליברמן אמר עוד כי הוא קורא לכל אתר המאחסן את פעילות ויקיליקס להפסיק לעשות זאת, אם כי דובריו הבהירו כי לא פנו בנושא לממשלת שבדיה.

 

כמו יוטיוב ושורה של אתרים אחרים, אמזון אינה מסננת את החומר שמועלה אליה, וכל אדם יכול להעלות אותו. עם זאת, היא מגיבה לתלונות ומסירה חומר על פי דרישה. לא ברור על בסיס איזה סעיף בתקנון שלה הסירה אמזון את התוכן של ויקיליקס: אמזון מסרה כי האתר "עבר על תנאי השימוש", מבלי לציין על איזה מהם, וסירבה להתייחס לנושא מעבר לכך.

 

החלטתה של אמזון גררה ביקורת נוקבת. ה-EFF, ארגון זכויות הגולשים הוותיק, מחה על כך שאמזון "פגעה בזכויותיהם של האמריקאים לגישה למידע, על פי התיקון הראשון לחוקה", והגדיר את פעולותיה "מאכזבות". הבלוג וואליוואג ציין כי למרות ש"הניו יורק טיימס" ו"הגרדיאן" שיתפו פעולה עם ויקיליקס בשורה של הדלפות, הרי שאמזון ממשיכה לראות בהם גם שותפי תוכן שלה, וממשיכה למכור אותם באמצעות חנות הקינדל שלה.

 

מעמדו החוקי של ויקיליקס בארצות הברית עדיין אינו ברור: שורה של פוליטיקאים יצאו בהצהרות קשות נגד אתר ההדלפות, ושרה פיילין, לשעבר מושלת אלסקה ומועמדת לסגנית הנשיאות, אף קראה לצוד את מנהיג האתר, ג'וליאן אסאנג', "כמו את בן לאדן". אלא שלפי שעה כלל לא ברור על איזה חוק אמריקאי עבר ויקיליקס, אם בכלל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x