$
אינטרנט

חקירה באירופה: גוגל היטתה את תוצאות החיפוש כדי לפגוע במתחרים

החברה חשודה שנתנה יתרון לא הוגן לאתריה במנוע החיפוש ופגעה באתרים יריבים, כמו שירותי השוואת מחירים ומנוע חיפוש למידע משפטי

אבנר קשתן 14:0130.11.10

האיחוד האירופי הודיע היום (ג') כי החל לחקור את גוגל בגין שימוש לרעה בכוחה בשוק החיפוש והפרת חוקי התחרות האירופיים. לפי החשד שבודקות רשויות הרגולציה באיחוד, גוגל העדיפה אתרים ושירותים שלה בתוצאות החיפוש שהיא מספקת, ופגעה בדירוג של אתרים מתחרים.

 

החקירה,

שנפתחה עקב תלונות של מספר גורמים מתחרים בשוק, תתמקד גם בתוצאות החיפוש הרגילות של גוגל, וגם בקישורים הממומנים - הפרסומות המופיעות לצד תוצאות החיפוש.

 

על פי החשדות, גוגל פגעה במתכוון בדירוג האיכות של האתרים המתחרים, מה שגרם להופעתם במיקום נמוך יותר בתוצאות, וגם העלה את המחיר שהם משלמים על מנת לפרסם במנוע החיפוש. לפי סוכנות הידיעות בלומברג, האתרים שהגישו את התלונה לאיחוד כוללים את אתר Ciao, מנוע השוואות מחירים של מיקרוסופט הכלול בתוך שירות בינג, וכן אתר השוואת המחירים הבריטי Foundem והאתר Ejustice.fr, מנוע חיפוש לפסקי דין ומידע משפטי.

 

הרשויות האירופיות יבדקו גם האשמות שלפיהן גוגל מחייבת את האתרים להימנע מפרסום במקביל בשירותים מתחרים, וכן מונעת מהן להציג פרסומות הקשורות למילות חיפוש מסוימות, שקשורות לשירותים שגוגל מציעים גם כן (כמו "דואר" או "השוואת מחירים").

 

בתגובה פרסמה גוגל בבלוג הרשמי שלה הבהרה מטעם מנהלי תחום החיפוש שלה, אודי מנבר וסוזן ווג'יצקי. בהודעה פירטו השניים מספר עקרונות מנחים במערכת החיפוש של גוגל, בהם המחויבות ללקוח המחפש ולא לחברה המפרסמת, וציינו כי הם דוגלים בשקיפות, ולא יקדמו אתר מבלי לפרט את התשלום שקיבלה גוגל על כך. עם זאת, ההבהרה אינה סותרת או מכחישה את טענות המתלוננים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x