$
הייטק והון סיכון

הנפקת מודו בוטלה, רוב העובדים יפוטרו

"לא הצלחנו לגייס כסף בבורסה בת"א", הודיע מנכ"ל חברת הסלולר, דב מורן, "זאת הודעה מצערת לנו ולהייטק הישראלי. צר לי שלא הצלחתי לשכנע את המשקיעים בצדקת דרכנו". הבהיר כי החברה לא תיסגר

אסף גלעד 17:3818.11.10

חברת מודו של דב מורן הודיעה הערב (ה') על ביטול הנפקתה המתוכננת בבורסה בתל אביב. מרבית עובדי החברה, המפתחת מכשירים סלולריים זעירים, יפוטרו.

 

"לא הצלחנו בתהליך גיוס הכסף בבורסה הישראלית, זו הודעה מצערת לנו ולהייטק הישראלי", אמר הערב מורן, מנכ"ל ומייסד החברה. לדבריו, מיד לאחר שמסר את ההודעה על ביטול ההנפקה, הוא התפנה לשוחח עם עובדיו ולהודיע להם כי רובם יפוטרו. כיום מחזיקה מודו 130 עובדים. עשרות בודדות מהם, הקשורים במכירת הטלפונים הקיימים של החברה, ככל הנראה יישארו בה. "נדון בפיטורים בכל מקרה לגופו", אמר מורן.

 

מנכ"ל מודו הבהיר עוד כי החברה לא תיסגר, ובחודש הקרוב תנסה לאתר משקיעים חדשים. "למודו היה פוטנציאל עצום, אך לצערנו לא הצלחנו לגייס כסף. זה לא הסוף של מודו, החברה תמשיך למכור את מוצריה, יש לה מוצרים טובים ופוטנציאל, וצר לי שהמשקיעים הישראלים לא גילו זאת", הוסיף מורן.

 

"בנוסף, צר לי שהגיוס בבורסה התפרש כאקזיט, מה שלא היה אמור להיות, וצר לי שהגישה בשוק ההון הישראלי הוא שגיוס להייטק צריך להתבצע בחו"ל. אני תופס זאת ככישלון שלי, שלא הצלחתי לשכנע את המשקיעים בצדקת דרכנו", סיכם.

 

דב מורן. "צר לי שלא שיכנענו בצדקת דרכנו" דב מורן. "צר לי שלא שיכנענו בצדקת דרכנו" צילום: יובל חן

 

עיתוי ההודעה - בין השקה להשקה

 

רק בתחילת השבוע הגישה מודו לרשות ניירות הערך בתל אביב תשקיף נוסף לגיוס של 145.6 מיליון שקל, בהנפקת מניות ובהנפקת אג"חים להמרה. התשקיף שיקף למודו שווי חברה של 405 מיליון שקל אחרי הכסף.

 

לפי התכנית העסקית של מודו, בשנת 2011 היתה אמורה למכור ב-73 מיליון דולר, פי 38 מהתחזית לכל 2010, שבה יעמדו המכירות על 2 מיליון דולר לכל היותר. במודו הושקעו 123.5 מיליון דולר, בין השאר על ידי דב מורן עצמו, וכן על ידי עידן עופר, דניאל רקנאטי, קרן גריילוק וג'נסיס. בקופת המזומנים של מודו נותרו 14.5 מיליון דולר בלבד.

 

מורן נאלץ להוציא את ההודעה על ביטול הגיוס ועל פיטורי העובדים בעיתוי גרוע מבחינתו, לאחר שרק לאחרונה השיק את טלפון המגע הזעיר בעולם, "מודו T" – סלולרי מדור 3.5, עם צג מגע המבוססת על מערכת ההפעלה Brew.

 

מנכ"ל מודו גם נמצא רגע לפני השקת המוצר הבא שלו, "מודו W", שאמור להיות תואם אייפוד טאץ' ולאפשר שיחות VoIP, אך לא להוציא שיחות סלולריות. בתחילת השבוע פירסם "כלכליסט" כי נטוויז'ן מתכוונת לשווק בחודשים הקרובים את המכשיר, ולהציע שיחות קוליות על גבי האינטרנט תוך שימוש ברשתות אלחוטיות. עד כה חשפה מודו לקוח אחד למוצר ה"מודו T" - חברת ההפצה מיקרומקס ההודית. ההודעה הערב לא רק שפוגעת במאמצים של החברה עצמה להשיג לקוחות נוספים, אלא גם ביכולתה של מודו לספק מוצרים חדשים בהמשך.

 

בחודש שעבר התראיין מורן ל"מוסף כלכליסט" ותקף בחריפות את התקשורת: "אחד הקשיים הכי גדולים שלי בחברה הוא התמודדות עם העיתונות הישראלית - כמות הזבל שנשפכת עליי, החכמולוגים שחושבים שהם יודעים הכל וכותבים עליי דברים נוראים, שחלקם חצאי המצאות וחלקם שקרים מכוונים", האשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x