שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

מלחמת ההדלפות: פורשי וויקיליקס בונים אתר משלהם

שורה של עובדים לשעבר באתר ההדלפות המתוקשר, שפרשו מהארגון עקב סכסוכים עם המייסד אסאנג', מקדמים הקמת מתחרה ש"יחזיר את הרוח המקורית של וויקיליקס". בתוך כך שוקל אסאנג' לבקש מקלט מדיני בשוויץ, מחשש שיוסגר לארה"ב באשמת ריגול

יוסי גורביץ 11:3907.11.10
האם ממשלות וצבאות ברחבי העולם יסבלו בקרוב מאתר הדלפות נוסף? שורה של בכירים בוויקיליקס, שפרשו לאחרונה מהארגון, עובדים כעת על בניית אתר חלופי - כך דיווח אתמול (שבת) האתר ארס טכניקה. הפורשים אישרו את הידיעה, וגם וויקיליקס, שכינו אותם בביטול "כמה טכנאים".

 

הפורשים
מונהגים בידי דניאל דומשייט-ברג, שעזב את וויקיליקס ברעש בספטמבר האחרון, לאחר התנגשות מתוקשרת עם מייסד האתר, ג'וליאן אסאנג'. לטענת אסאנג', דומשייט-ברג "מסרב לציית ומגלה חוסר נאמנות לפרויקט". דומשייט-ברג, מצידו, אסף שורה של עובדי וויקיליקס ממורמרים אחרים על מנת לבנות את האתר, שלדבריהם "יהיה מה שוויקיליקס אמור היה להיות מלכתחילה: אתר למדליפים".

 

על פי מקורותיו של ארס טכניקה, הפורשים עובדים לא רק על אתר משלהם, אלא גם על בסיס טכנולוגי עצמאי לו, אם כי טרם ידוע מה תכיל הפלטפורמה שהם בונים. בוויקיליקס קיבלו את ההודעה על האתר המתחרה העתידי בשלווה, ואמרו כי הם מעדיפים שיהיו כמה שיותר אתרי הדלפות ברשת.

 

ג'וליאן אסאנג': ההדלפות הגדולות - והעובדים הזועמים

 

וויקיליקס עורר בחודש שעבר סערה בארצות הברית וברחבי העולם, כאשר חשף 400 אלף מסמכים מהמלחמה בעיראק, שהביכו את הצבא האמריקאי. עוד לפני כן הוא עלה לכותרות כשחשף ביולי, בשיתוף עם שלושה עיתונים מובילים, כ-90 אלף מסמכים מסווגים ממלחמת אפגניסטן. בנוסף, הוא פירסם השנה סרטון שצולם מתוך מסוק אמריקאי, שתיעד כיצד אנשיו הרגו כתריסר אנשים חפים מפשע בבגדד – סרטון שצבא ארצות הברית הצליח להסתיר במשך שנתיים.

 

ההדלפות הגדולות הפכו את וויקיליקס למטרה עבור אנשי הפנטגון, אך בכך לא תמו צרותיו של אסאנג', שצבר לעצמו אויבים רבים והסתבך בפרשיית הטרדה מינית בשבדיה: סגנונו הבוטה עורר זעם בקרב אנשי וויקיליקס, שטענו בין השאר כי לוח הזמנים שהציב אסאנג' לפרסום המידע על עיראק אינו ריאלי, ועשוי לגרום להדלפת פרטים שיסכנו חיי אדם.

 

אסאנג', אזרח אוסטרלי, אמר בסוף השבוע כי הוא שוקל לבקש מקלט מדיני בשוויץ, מאחר שהוא חושש כי ארצו תסגיר אותו לארצות הברית, שם הוא עשוי לעמוד לדין באשמת ריגול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x