$
אינטרנט

פשיטה ברחבי אירופה כנגד מפיצי תוכן מוגן

תעשיית המוזיקה והסרטים באירופה משנה אסטרטגיה במלחמה בפיראטיות: במקום לרדוף בבתי המשפט אחר משתמשים או אתרים ספציפיים, פשטו הרשויות על ספקי רשת, הוחרמו שרתים ונעצרו חשודים

יוסי גורביץ 12:5308.09.10
פשיטה מתואמת נערכה שלשום (ב') ב-14 מדינות באירופה, בחיפוש אחר מפיצי תוכן מוגן בזכויות יוצרים. במהלך הפשיטות, שהמוקד שלהן היה בשבדיה ובלגיה, נעצרו לפחות ארבעה חשודים והוחרמו מחשבים ושרתים. כך מדווח אתר ארס טכניקה. עד כה דווח על פשיטות בשבדיה, בבלגיה, בנורבגיה, בצ'כיה,
בבריטניה, בהולנד, בגרמניה ובהונגריה.

 

בשונה מצורת המאבק הקודמת של תעשיית המוזיקה והסרטים בהפצת תוכן מוגן, הפעם המאמץ לא הופנה כנגד משתמשים בודדים – מאמצים בתחום זה נחלו כישלון מוחלט – או כנגד אתרי ביטורנט; המאבק באתרים הפך למשחק חתול-ועכבר, כאשר התעשייה ובאי כוחה מצליחים לסגור אתר מסוים לאחר מאמץ משפטי ארוך (המקרה הבולט הוא אתר פיראט-ביי השבדי), רק כדי לגלות שבינתיים, פתחו המפעילים אתר אחר, שכנגדו יש לפתוח במאבק משפטי מחודש. על כן, התמקדה הפשיטה הפעם בקבוצה הקטנה יחסית של מפיצי התוכן.

 

"קרימינליזציה של דור שלם"

 

הרשויות בבלגיה ניהלו חקירה סמויה במשך שנתיים, שכללה ככל הנראה גם החדרת סוכנים לקהילות משתפי התוכן, וחלק ניכר מהפשיטה היה מיועד להשיג את כתובות ה-IP של מפיצי תוכן מוגן, בעיקר סרטים. ספקית הרשת השבדית PRQ היתה מוקד לאחת הפשיטות, ובהתאם לחוק השבדי היא סיפקה לשוטרים את פרטי המידע שיש לה על החשודים, אם כי לדבריה המידע היה מוגבל מאוד, ולא כלל הרבה מעבר לכתובות מייל.

 

מפלגת הפיראטים השבדית, המקדמת צמצום ניכר של חוקי זכויות היוצרים, מחתה על הפשיטות, במיוחד על הפשיטה על שרתי PRQ. לדברי המפלגה – שתתמודד בבחירות בשבדיה בעוד כשבועיים – מדובר ב"קרימינליזציה של דור שלם". שרתי PRQ מאחסנים גם את אתר ההדלפות ויקיליקס, והמפלגה טענה שמדובר בכניעה ללחץ אמריקאי; התובע השבדי האחראי לפשיטות, פרדריק אינגבלד, הבהיר שוויקליקס לא היתה מטרת הפשיטה. 

 

תעשיית המוזיקה נוקטת אמצעים דומים: לפני כחודש נערכה פשיטה רחבה בבולגריה, מדינה שלטענת אנשי התעשיה 100% מהמוזיקה בה פיראטית. במהלך הפשיטה נסגרו ארבעה אתרים, ונתפסו שרתים שהכילו 120 טרה-בייט של חומר מוגן, שווה ערך של 200,000 תקליטורים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x