שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

חסימת אתרי ההימורים: להזכיר למשטרה ולמושכים בחוטים שהם אינם מעל לחוק

ספקיות האינטרנט דיברו פעמים רבות בשם חופש הביטוי וזכויות הגולשים. עכשיו יש להן הזדמנות להוכיח את מחויבותן לערכים אלה. דעה

אביב אילון 10:2319.08.10

במילה אחת "בושה" ובשתיים "בושה וחרפה". במצבה כיום של מדינת ישראל, על שלל פרשיותיה, התנהלות משטרת ישראל וחסימת הגישה לאתרי הימורים על ידי ספקי שירותי הגישה לאינטרנט הן עניין של מה בכך. במדינה שבה מעבירים חקיקה לא רצויה באופן מחפיר, דוגמת חוק מאגר ביומטרי, אין פלא שהרשות האוכפת קמה בוקר אחד ומחליטה שהיא גם הרשות המחוקקת והשופטת.

 

העובדה שמשטרת ישראל לא נתנה את הדעת להשלכות האורווליאניות של דרישתה לחסום אתרים בחו"ל, קל וחומר כאשר בסופו של דבר בחרה לפעול ללא סמכות, מלמדת עד כמה חזקים המושכים בחוטי מונופולין ההימורים בישראל.

 

שיטת ה"מצליח" של משטרת ישראל מדאיגה אף יותר, כאשר נכון לשעה זו הספקיות חסמו את הגישה לאתרים, ואף לא אחת מהן פתחה בהליכים משפטיים נגד הוראת החסימה. איומים לבדם אינם מספיקים.

 

אם החסימה בפועל נועדה רק למען הזהירות, כדי לא לעבור עבירה פלילית, ובמקביל עומדות הספקיות לנקוט הליכים משפטיים, הרי שיש היגיון בחסימה זמנית. אם יתברר כי הספקיות אינן מתכוונת לנקוט הליכים משפטיים גם בשבועות הקרובים, יהיה זה זמן טוב להציג את דו־פרצופיותן.

 

אין זה סוד כי בעשור האחרון בכל הליך משפטי שבו התבקשו הספקיות לחשוף פרטי גולשים, הן טענו פעם אחר פעם כי הן מסרבות לכך בגלל תמיכתן בחופש הביטוי, ובגלל השמירה על זכויות ציבור הגולשים בכלל וחופש הביטוי בפרט. אין כל סיבה שהספקיות לא יפעלו גם הפעם באותה עוצמה מול המדינה כדי לשמור על זכויותינו היסודיות.

יש לקוות כי יימצא מי שיזכיר בתקופה הקרובה למשטרת ישראל ולמושכים בחוטים כי הם אינם מעל החוק.

 

עו"ד אביב אילון הוא מומחה לדיני אינטרנט

בטל שלח
    לכל התגובות
    x