שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: פרופוגנדה בציוצים

הממשל הטוטליטרי של קוריאה הצפונית פותח חשבון טוויטר לצורכי תעמולה; גוגל רוצה צוות חשיבה גלובלי; וחוקרי מוח יוצאים למדבר כדי לבחון את השפעות הטכנולוגיה על החשיבה

יוסי גורביץ 12:5716.08.10

מתקפת הסברה

 

יש משתמשת חדשה ומפתיעה בטוויטר: קוריאה הצפונית. המדינה הדכאנית ביותר בעולם – שלא היתה מצליחה להתקיים אלמלא היתה גרורה של סין העממית – מגלה בשבועות האחרונים סממנים מפתיעים של התחברות למאה ה-21: לאחרונה היא גם פתחה ערוץ ביוטיוב.

 

אם מישהו חושב שזה סממן של פתיחות בקוריאה הצפונית, המדינה שנתנה לנו את המושג "מדינה מטורפת" הרבה לפני שאריאל שרון חשב עליו, שיחשוב שנית. הפתיחות היא לצורכי הסברה בלבד, והיא כלפי חוץ, לא כלפי פנים. לרוב מוחלט של תושבי קוריאה הצפונית אין ולא יהיה חיבור לרשת. המדינה כל כך אובססיבית בנושאי הסברה, שמקלטי הרדיו שכל אזרח חייב להצטייד בהם בנויים כך שהם יוכלו לקלוט רק תדר אחד, זה של המדינה. הערוץ הזה משדר תעמולה ללא הרף – ולנתינים אסור לכבות את המכשיר. לקוריאה הצפונית, מטבע הדברים, אין בעיה של ביקורת או "תקשורת עוינת".
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג איל. לאזרחים אין חיבור לרשת? לא נורא, לממשל יש חשבון בטוויטר מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג איל. לאזרחים אין חיבור לרשת? לא נורא, לממשל יש חשבון בטוויטר צילום: בלומברג

 

חשבון הטוויטר של צפון קוריאה מיועד לתעמולה נטו, והוא מכוון את קוראיו לאתרים שתומכים בגרסאות המופרכות של המדינה למציאות, בדגש על הצהרות אנטי-אמריקאיות והצהרות עוינות לממשל בדרום קוריאה. מטבע הדברים, קוריאה הצפונית לא עוקבת אחרי אף אחד, נכון לעכשיו. מה כבר יש לעולם לומר לה?

 

גוגל רוצה לחשוב על העולם

 

לגוגל יש מנוע חיפוש, שירות דואר, לוח שנה, שירות ריגול, שירות שירות וידיאו, שירות שיחות טלפון, מערכת הפעלה סלולרית, דפדפן, ושכחתי מה עוד. עכשיו החברה שיש לה הכל רוצה גם להקים צוות חשיבה גלובלי.

 

בראש צוות החשיבה, שאמור לעסוק בבעיות העולם ולנסות לפתור אותם באמצעות טכנולוגיה, אמור לעמוד על פי השמועות מיודענו ג'ארד כהן, ממחלקת המדינה של ארה"ב, שכבר עשה עבודה ניכרת בתחום.

 

האמת, זה מתבקש. גוגל מתנהלת בשנה האחרונה כמו מעצמה, ותעיד המלחמה המתוקשרת שלה עם סין. נכון, היא הפסידה, אבל הבה נהיה הוגנים – היא התמודדה עם מעצמה בעלת ניסיון של 3,000 במדיניות אימפריאליסטית, ואי אפשר לומר שגוגל לא לומדת. כל ארגון גדול שמכבד את עצמו צריך צוות חשיבה, וכנראה שבגוגל הגיעו למסקנה שהתמיכה ב-Singularity University, משיחיות לגיקים, זה לא מספיק רציני, ושצריך לפתור את בעיות העולם עוד קודם שהוא יגיע לקיצו. בקיצור, גוגל כרגיל מחקה מישהו אחר, במקרה הזה את ביל גייטס.

 

מן הראוי להזכיר שגוגל כבר ניסתה לעשות משהו דומה ב-2008, כשהכריזה על פרויקט 10 בחזקת 100 שלה, שאמור היה לקבל אלפי רעיונות לשיפור העולם באופן טכנולוגי ולממן את התחלת העבודה על עשרת המצליחים מביניהם. בתחילת 2009, נתקעה גוגל עם 16 רעיונות, ומשם לא הצליחה להתקדם הלאה. כמו, בעצם, חלק ניכר – 45% - מהפרויקטים שלה, שלא שורדים את שלב הבטא. מנכ"ל גוגל אריק שמידט כבר הודה שהחברה היא חברה של שטיק אחד – חיפוש.

 

קול קורא: במדבר

 

האם נכונה הטענה שהטכנולוגיה מרשתת מחדש את המוח שלנו בכך שהיא משנה את התהליכים שהמוח האנושי הורגל אליהם במהלך אינספור שנים של אבולוציה? קבוצה של חמישה מדעני מוח החליטה לחקור את הנושא בשיטה חדשנית: יציאה אל המדבר תוך ניתוק מוחלט מטכנולוגיה.

 

הם בחרו חור מנותק במיוחד, כזה שאין בו קליטה סלולרית, והשאירו את הלפטופים מאחור. התוצאה, כצפוי, היא פירוק מתחים ושחרור מהצורך המציק לבדוק מייל כל כמה דקות ולהישאר בקשר רצוף עם המשעבד הסלולרי שלך. המטרה היא לברר מה קורה לכושר הריכוז של המשתתפים בפרויקט, כשהם מנותקים מהעזרים הטכנולוגיים שלהם.

 

אפלטון, כידוע, טען שעצם המעבר לכתיבה היווה פגיעה קשה ביכולת הריכוז והזיכרון (לזיכרון היה תפקיד מרכזי בתיאוריות שלו), משום שטקסט כתוב פוטר את הקורא מהצורך לזכור דברים, ובכך מוביל לניוון הזיכרון. אנתרופולוגים גילו בשנות העשרים והשלושים שזמרי עם במה שהיה פעם יוגוסלביה יכולים לזכור אלפי ועשרות אלפי שורות שיר – אם כי, לאחר שהקליטו אותם, גילו שאף הקלטה איננה דומה לשנייה. השורות הן אותן שורות, אבל מיקומן משתנה. פעם, נהגה מערכת החינוך הישראלית לאלץ את אסיריה לשנן בעל פה פרקים שלמים בתנ"ך, שטיק שלא כלל הבנה של הטקסט שנלמד בעל פה ועל כן לא ברור למה, בעצם, היה מועיל.

 

אנחנו משתמשים בהרבה יותר מכתיבה. במהלך כתיבת הטור הזה, מנוע חיפוש מוכן פתוח בכל עת כדי למצוא מאמרים קשורים או טורים שנכתבו בעבר. תיבת הדואר סגורה, כדי שלא תפריע במהלך העבודה – אבל קל מדי לפתוח אותה, וחלק מהמדענים טוענים שעצם הציפייה למייל עשויה לעייף את המוח. מסקנות מהניסוי עדיין אין – להוציא העובדה שכאשר הם חזרו לציביליזציה, הצהרתו של אחד מהם שהוא יתקלח וינוח לפני שיבדוק מייל לא עמדה במגע ראשון עם המחשב.

 

החוקרים במדבר. מחכים למסקנות החוקרים במדבר. מחכים למסקנות צילום מסך: nytimes.com

 

קצרצרים

 

חברת המשחקים Electronic Arts עשתה צעד נועז קדימה, ובמשחק שלה, Medal of Honor, תהיה בקרוב משימה שבה השחקנים יצטרכו לגלם את דמויותיהם של אנשי הטאליבן. בחברת המשחקים נכנסו לכוננות ספיגה לקראת הצווחה העולה והיורדת מחוגים פטריוטיים למיניהם. אני לא מבין על מה הרעש: במשחקי מלחמה אפשר, כבר שנים, לשחק את הנאצים, הסובייטים ושאר תפלצים שלעומתם הטאליבן הם בקושי הערת שוליים בדפי ההיסטוריה.

 

מצבה של נאס"א, סוכנות החלל של ארה"ב, קשה: ממשל אובמה לא מנסה אפילו להעמיד פנים שהתוכניות שלה לכיבוש מאדים ומקומות רחוקים אחרים מעניינות אותו. יש לו המון בעיות בבית. אז לראשונה מאז 2001, הסוכנות תפעיל תוכנית שמטרתה לסייע ישירות לאמריקאים החיים כיום, לא אלה שיחיו בעוד חמישה-שישה דורות: היא תעלה מטוסים מצוידים בחיישנים הולמים לגובה רם במיוחד, כדי שהללו יוכלו לתעד את עונת ההוריקנים ולהגיע למסקנות על האופן שבו נוצרות הסופות הלא סימפטיות הללו, כדי שבעתיד יוכלו לחזות אותן מראש.

 

החל מהיום, יתחיל העיתון The Telegram & Gazette – שם נהדר – שבמדינת מסצ'וסטס שבארה"ב לגבות תשלום עבור התוכן המקוון שלו. הוא יאפשר לגולשים לצפות בעשר מהכתבות שלו מדי חודש ללא תשלום, אבל לאחריהן ידרוש או מנוי או תשלום עבור הכתבה. הסיבה שזה חשוב: מדובר בעיתון ששייך לאימפריית הניו יורק טיימס, שעיתון הדגל שלה צפוי לעבור למודל של תשלום ב-2011. סוף עידן החינם מתקרב.

 

נוקיה מנסה להיכנס מחדש לשוק האמריקאי, שבו נכשלה נחרצות, ולצורך כך היא שוכרת יותר אמריקאים שיעבדו בשורותיה. הבעיה שלה, אומרים שם בעגמומיות, היא תדמיתית: האמריקאי הממוצע זוכר את מכשיר הנוקיה שלו כיעיל ואמין, אבל מזמן לא רכש כזה, כנראה בגלל שבנוקיה לא יודעים להשתמש בסופרלטיבים כגון "קסום ומהפכני". עכשיו מדברים שם על דמוקרטיזציה של הסמארטפונים: הפיכתם למשהו שכל אדם יכול להרשות לעצמו להצטייד בו. נוקיה שמה לעצמה יעד לחבר 300 מיליון משתמשים לשירות Ovi שלה עד סוף 2011. נראה אם תעמוד בו.

 

פרשת הדחתו של מנכ"ל HP, מארק הרד, ממשיכה לעורר כותרות: כעת טוענים בחבר המנהלים של HP כי כשהגיע להסדר משפטי עם עובדת הקבלן שתבעה אותו, לא טרח הרד לעדכן את חבר המנהלים, והגביר בכך עוד יותר את אי האמון שחשו שם כלפיו, בין השאר משום שהמהלך נראה כמו ניסיון לשבש את החקירה כנגדו.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x