$
אינטרנט

אינטרנט ישראלי: משאירים את השועל מאחור

מדוע גם ב־2010 אתרים ישראליים גדולים עדיין לא תומכים בתקן העולמי ומשאירים את גולשי פיירפוקס, כרום וספארי בחוץ?

שי ענבל 15:3115.08.10

כל העדכונים, הכתבות והמדורים של טכנולוגי - היישר לפייסבוק שלכם

 

כל גולש ישראלי שניסה להיכנס בעזרת דפדפן פיירפוקס לאתרי משרד הפנים, אתר התשלומים של ביטוח לאומי, בנק לאומי ואסם, בוודאי יודע שזו משימה כמעט בלתי אפשרית. במקרה הטוב התצוגה מבולבלת או שחלק מהשירותים אינם זמינים. במקרה הרע האתר פשוט מודיע לגולש בנימוס שאין כניסה לדפדפן שלו.

 

מדובר רק בחלק מהאתרים ברשימה שמפרסם ומעדכן ארגון מוזילה ישראל, המייצג בארץ את מפתחת פיירפוקס. הארגון שמח לאחרונה להודיע שלוח הטיסות באתר של נתב"ג הותאם סוף סוף לדפדפן אחרי שנים של תלונות. מנגד מצוין שם כי האתר של שופרסל עדיין מאפשר גלישה רק באקספלורר, יותר משבע שנים אחרי הקמתו. הגולשים דרך פיירפוקס, כרום או ספארי פשוט נתקלים בהודעה שמבקשת מהם להחליף דפדפן או להשתמש ב-IETab – תוסף פיירפוקס שמשתמש במנוע של אקספלורר כדי להציג אתרים מתוך פיירפוקס. דבר שאינו רלבנטי למשתמשי לינוקס ומק ומגוחך כשלעצמו.

 

פיירפוקס, התומך רק בסטנדרטים של בניית אתרים כפי שנקבעו על ידי איגוד ה־W3C, הארגון בינלאומי העוסק בתקינה ברשת, הוא ממובילי המהפך בתחום. עד לפני שנים מספר היתה הרשת כפופה לגחמותיה של מיקרוסופט, שהדפדפן שלה, אינטרנט אקספלורר, החל לתמוך בתקן רק מגרסה 7. בהיותו הדפדפן המוביל, מפתחים רבים התאימו את אתריהם רק לאקספלורר. כיום המצב בעולם שונה. אף מפתח אתרים רציני לא יכול להרשות לעצמו שלא לבנות אתר לפי התקן — משום שבזכותו האתר יותאם לכל דפדפן שקיים בשוק.

 

 איור: יונתן וקסמן

 

הסטטיסטיקה מלמדת שאקספלורר כבר לא נהנה מנתח שוק של 95% בעולם כפי שהיה לפני כשמונה שנים. הוא אמנם ממשיך להוביל עם נתח שוק של יותר מ־60%, אך פיירפוקס (23%), עם דפדפנים כמו כרום של גוגל (7%) וספארי של אפל (5%), חולשים על היתר. בישראל מצבו של האקספלורר מעט טוב יותר, אך המגמה דומה: האקספלורר מחזיק ב־77% משוק הדפדפנים לעומת כ־90% לפני שנתיים. פיירפוקס מחזיק ב־12% (7.5% לפני שנתיים) וכרום ב־8% (פחות מ־1% לפני שנתיים).

 

למרות נתונים אלה והתלונות של משתמשים, לא מעט בתי עסק ומשרדי ממשלה טרם מצאו את המשאבים להתאים את אתריהם. האבסורד הוא שחלקם אפילו אינם מותאמים לגרסה 8 של אקספלורר, שכבר תומכת בסטנדרטים. אך גם כאשר הבעיות יתוקנו והאתרים יותאמו, ייתכן שבעבור חלק מהמשתמשים זה יהיה מאוחר מדי. אי־תאימות לפיירפוקס היא מכת מוות עבור אתרים בחו"ל. התעלמות מיותר מ־20% מגולשי פיירפוקס בארץ במשך שנים היא בלתי נסלחת.

 

חוסר התאימות לא פוגע רק בגולשי הדפדפנים שאינם של מיקרוסופט. בישראל, כ-3% מהגולשים אינם משתמשים ב"חלונות" אלא במק או בלינוקס. מדובר באלפים שלא מסוגלים לצפות באתרי וידיאו שונים, פשוט כי אין להם Windows Media Player. המעבר לנגן פלאש היה יכול לעשות חסד עמם.

 

משופרסל נמסר בתגובה: "אתר שופרסל ישיר עובר שדרוגים, ובקרוב מאוד יוכלו גם משתמשי כרום, ספארי וכד' ליהנות ממנו". מהביטוח הלאומי נמסר כי "הצפי הוא שב־2011 האתר יותאם לעבודה עם שאר הדפדפנים". ממשרד הפנים נמסר: "אנו שמחים להודיע שבמהלך החודש הקרוב תושק גרסה חדשה של האתר, שתעמוד בתקן ותפעל כהלכה בפיירפוקס". מאסם נמסר: "אתר חדש יעלה בתוך כארבעה חודשים ויהיה מותאם גם לפיירפוקס ודפדפנים נוספים". מבנק לאומי נמסר: "אתרי לאומי עברו בשנה האחרונה התאמה לפיירפוקס ומרביתם נתמכים. שירותי לאומי מייל, לאומי Pay ולאומי טרייד יהיו מותאמים במלואם בזמן הקרוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x