$
אינטרנט

סוף הסכסוך: ממשלת סין אישרה לגוגל להמשיך לפעול במדינה

האישור מגיע לאחר שגוגל הפסיקה להפנות גולשים אוטומטית מ-google.cn למנוע החיפוש בהונג-קונג; מנוע זה מכיל תוצאות לא מצונזרות, והדבר עורר אי שביעות רצון מצד ממשלת סין

שי ענבל 15:2309.07.10

"אנו שמחים להודיע שהממשלה בסין חידשה את רישיון ה-ICP שלנו, ומצפים להמשיך ולספק מנוע חיפוש אינטרנטי ומוצרים מקומיים למשתמשים שלנו בסין", הודיעה החברה בעדכון לפוסט בבלוג הרשמי שלה.

 

גוגל הפסיקה בחודש שעבר לנתב באופן אוטומטי משתמשים במנוע החיפוש הסיני שלה לאתר החיפוש בהונג קונג, google.hk, וסיפקה לינק בלבד ב-google.cn. זאת, לאחר שהממשלה התנגדה לנוהל שאומץ במרץ, בו ההחברה הפסיקה, הלכה למעשה, לציית להוראות הממשלה וחדלה מלצנזר תוצאות במנוע החיפוש.

 

במדינה הקומוניסטית נהוגה מדיניות צנזורה רדיקלית על האינטרנט, אולם בהונג קונג, אזור מנהלי מיוחד ברפובליקה שאינו כפוף לצנזורה הממשלתית, מדיניות זו אינה תקפה, ולפיכך אתר google.hk, בניגוד ל-google.cn, מציג, ביניהן תמונות ואתרים על המהומות בכיכר טיאנאנמן, לדוגמה.

 

ההפניה האוטומטית לאתר הונג קונג במרץ באה כתגובה לפרשה שתחילתה בינואר השנה, כאשר דיווחה החברה על פריצה של גורמים בממשלת סין לשרתיה, במטרה לחדור לחשבונות ג'ימייל של פעילי זכויות אדם במדינה. עקב כך, הודיעה גוגל כי היא שוקלת להפסיק להמשיך לשתף פעולה עם הצנזורה במדינה, דבר שאכן קרה. עם זאת, גוגל חזרה בה מהחלטתה עקב איומה של הממשלה הסינית שלא לחדש את רישיון הפעולה של החברה (ICP) במדינה.

 

כיום אתר google.cn מכיל תוצאות מצונזרות של האינטרנט, בהתאם למדיניות הממשלה הסינית, כמו גם הפניות לשירותים שונים של גוגל ביניהם Google Docs ו-Gmail. מתחת לתיבת החיפוש ישנו קישור לאתר google.hk, הגרסה ההונג-קונגית של מנוע החיפוש, שמכילה תוצאות לא מצונזרות. עם זאת, גולשים הנתונים לצנזורה הסינית יכולים לראות רק את התוצאות המלאות, והגישה לאתרים המצונזרים על ידי הממשלה חסומה בפניהם.

 

זאת לאחר שמפעילת מנוע החיפוש הפופולארי בעולם הודיעה עוד בינואר כי אין בכוונתה להמשיך ולציית להגבלות שהטילה הממשלה על אתרי אינטרנט לצנזור עצמי.

 

 

גוגל הודיעה כי הממשלה הסינית חידשה את רישיון האינטרנט שלה, זאת לאחר שהחברה הגישה בקשה מעודכנת שעמדה ברגולציות של שוק האינטרנט הגדול בעולם, במונחים של מספר משתמשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x