$
חדשות טכנולוגיה

האתגר הבא של IBM: מחשב שינצח במשחק הטריוויה Jeopardy

כ-12 שנה אחרי שמחשב העל "כחול עמוק" ניצח את אלוף העולם בשחמט, IBM מציגה מחשב-על חדש העונה לשם ווטסון, שמסוגל לענות לשאלות בשפה אנושית - ויתמודד בשעשועון הטלוויזיה הוותיק

יוסי גורביץ 16:0721.06.10

טכנולוגיית האינטליגנציה המלאכותית עומדת למבחן - בפריים טיים בטלוויזיה: IBM מפתחת מחשב-על חדש, העונה לשם ווטסון, שיתמודד מול מתחרים אנושיים בשעשועון הטריוויה הפופולרי בארה"ב "Jeopardy". כך מדווח הניו יורק טיימס.

 

בשנת 1997 הציגה IBM מחשב-על שזכה לשם "כחול עמוק" (Deep Blue), שהיה המחשב הראשון בעולם שהצליח לנצח את אלוף העולם בשחמט גארי קספרוב; המחשב השיג שני ניצחונות (לעומת אחד של קספרוב) ושלושה משחקים הסתיימו בתיקו. הידיעה על כך התקבלה בהלם במקומות רבים, בשל האפקט הסמלי של מחשב המנצח אדם במטלה אנושית כל כך.

 

המטרה של IBM עם ווטסון שאפתנית הרבה יותר: לגרום למחשב להבין שפה אנושית, ולאפשר לו להגיב במהירות ולמצוא את התשובה הנכונה לשאלות טריוויה כלליות. בסרטון שהפיצו אנשי החברה נראה ווטסון כשהוא מתמודד מול שני בני אדם ומצליח – בדרך כלל – להגיע לתשובה הנכונה.

 

 
מהלך כזה הוא התקדמות הרבה מעבר למה שמנועי החיפוש באינטרנט כגון גוגל או בינג הצליחו להשיג עד כה: ווטסון לא רק מזהה נכון את השאלה, הוא גם מוצא את התשובה עצמה, ולא את המסמך שעשוי להכיל את התשובה או מילים מתוך השאלה. בשנים האחרונות גובר העניין ב"מנועי חיפוש סמנטיים", שתפקידם לא רק לזהות את מונחי החיפוש שהוזנו אלא גם להבין את משמעותם. ביולי 2008, רכשה מיקרוסופט את חברת פאוורסט, בניסיון ליצור מנוע חיפוש סמנטי, וגוגל ערכה גם היא ניסיונות בתחום – אך עד כה שתי החברות לא הכריזו על הצלחה.  

  

IBM החלה לבחון את יכולותיו של ווטסון מול משתמשים אנושיים מתכנית הטריוויה המובילה Jeopardy בחורף האחרון, והמחשב צפוי להיות אחד המשתתפים בעונה הקרובה של התוכנית הוותיקה, שתיפתח בסתיו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x