$
אינטרנט

פייסבוק פונה ללב שלכם

מי שמנסה לסגור את הפרופיל שלו ברשת החברתית הגדולה בעולם צריך קודם לצלוח מניפולציה רגשית לא פשוטה

שי רינגל 09:2817.05.10

הבלוגוספירה והעיתונות הטכנולוגית דנו בשבוע האחרון בשאלה עיקרית אחת: האם הגיע הזמן להתנתק מפייסבוק, לפני שהרשת החברתית צוברת עלינו יותר מדי מידע, מפוררת את הפרטיות שלנו והופכת למפלצת? התוצאות של מחאת הגולשים החדשה זניחות בינתיים, כמובן, ופייסבוק ממשיכה לדווח על קצב גדילה מסחרר.

 

אבל מי שבכל זאת החליט לעשות את הצעד הזה ולסגור את הפרופיל שלו, נתקל בתוצאות מפתיעות. מתברר שהבקשה להתנתק מהרשת החברתית מובילה את הגולש לעמוד שבו מופעלת עליו מניפולציה רגשית לא קטנה, ובו פייסבוק מציגה בפניו את רשימת החברים שכבר לא יוכלו ליצור איתו קשר. כמו כלבלבים במכלאה מוצגים בשורה אחת כמה חברים נבחרים. רוני לא יוכל ליצור איתכם קשר וכך גם חגית, ודני יתגעגע אליכם מאוד, יפציר בכם פייסבוק. האם תסכימו לנטוש אותם?

 

עד כמה שזה נשמע מגוחך, הדף הזה הוא ההוכחה הניצחת לכוח האמיתי של פייסבוק. טכנולוגיה מתקדמת? זה ממש לא העיקר. הרגש הוא מה שחשוב. בפייסבוק יודעים לפרוט על המיתרים הנכונים ולהוציא אמוציות מהמשתמשים. אפשר להגיד שהם עושים זאת בעזרת מניפולציות, אבל ככה גם עובדות יצירות תרבותיות גדולות אחרות, והיצירה של פייסבוק היא קשר אנושי, גם אם מדומה לרוב. יכול להיות שאתם לא באמת צריכים לשמור על קשר עם רוני, חגית או דני, אבל באמת יש לכם לב להתנתק מהם?

 

ניסיון התנתקות מפייסבוק. החברים יתגעגעו ניסיון התנתקות מפייסבוק. החברים יתגעגעו

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x