$
אינטרנט

גוגל: אספנו בטעות מידע פרטי של גולשים

החברה הודתה כי כחלק מסריקת רשתות אלחוטיות בלתי מוצפנות, היא שמרה גם חלקים מהמידע שמשתמשי הרשת העבירו. גוגל: לא נעשה שימוש במידע, ואנו נמחק אותו מיד

אבנר קשתן 11:1615.05.10
תסבוכת פרטיות חדשה לגוגל: בהודעה בבלוג הרשמי של החברה, הודתה גוגל כי במשך שלוש השנים האחרונות היא אספה ושמרה תעבורת רשת של גולשים פרטיים אשר השאירו את הרשתות האלחוטיות שלהם בלתי מוגנות, בניגוד להצהרותיה הקודמות בנושא.

 

לאחרונה נחשף כי שירות Street View של גוגל,
המצלם רחובות ושטחים ציבוריים על מנת לשלבם בשירותי המפות של החברה, אסף גם מידע אודות רשתות אלחוטיות אשר נקלטו ברכבי הצילום של החברה, אשר ביקשה למפות את נקודות הגישה. לפני כשבועיים החלה חקירה של רשויות הפרטיות בגרמניה, אשר דרשו פירוט לגבי המידע שנאסף בסריקה. בתגובה, מסרה גוגל כי רק שם הרשת נאסף (SSID), ולא נשמרים פרטים על הגולשים בה, או מידע מתעבורת הרשת. עם זאת, בעקבות דרישה של ממשלת גרמניה לצפות במידע הנאסף, גילתה גוגל כי תוכנות הסריקה שומרות גם מקטעים מהמידע העובר ברשתות אלחוטיות בלתי מוצפנות.

 

על פי אלן יוסטס, סמנכ"ל בכיר במחלקת המחקר והנדסה של גוגל, הבעיה נגרמה מקטע קוד נסיוני ששולב בטעות ברכבי הצילום לפני כשלוש שנים, בלי שצוות הפיתוח מודע למידע הנוסף שהוא שומר. המידע הנשמר עלול להכיל קטעים מאתרים בהם צפו הגולשים בעת הסריקה, ואף סיסמאות ומידע אישי מזהה, אם כי אופן הסריקה, אשר אינו נעצר וסורק רשת בודדת לאורך זמן, מקטין את הסיכוי שמידע כזה נאסף. בנוסף, הצהיר יוסטס כי מעולם לא נעשה שימוש במידע הפרטי באף אחד ממוצרי החברה.

 

החשיפה עלולה לפגוע מהותית במאמציה של גוגל לשכנע ארגונים ומדינות כי היא נוהגת באחריות במידע הפרטי של משתמשיה ושל גולשי האינטרנט בכלל. יוסטס הודיע כי גוגל הקפיאה את רכבי הסריקה ברגע שנודעה הבעיה ובידדה את המידע למנוע גישה גם למתכנתיה, והיא מתכוונת למחוק אותו בהקדם האפשרי, תחת פיקוח חיצוני של גופי רגולציה. יוסטס הודיע גם כי רכבי Street View יפסיקו לאסוף מידע על רשתות אלחוטיות עד הודעה חדשה.

 

סוגיית Street View עומדת במרכז הביקורת הציבורית כנגד גוגל. בסוף חודש אפריל שלחו מספר מדינות, ביניהן ישראל, מכתב פתוח לגוגל בו הן הביעו דאגה ממדיניות שמירת הפרטיות של גוגל. שתי הנקודות המרכזיות היו השקת שירות גוגל באזז בפברואר, בה חשפה גוגל נתוני התכתבות פרטיים של משתמשי ג'ימייל כקשרי-גומלין פומביים בשירות, ושירות Street View, אשר הואשם בחדירה לפרטיות, צילום של בתים פרטיים ואיסוף מידע מעבר לתמונות הרחוב בלבד. לפני כשבוע שלחה גוגל מכתב תגובה, בו היא הדגישה את מחויבותה לפרטיות, והכריזה כי מומחי פרטיות מעורבים בכל שלבי פיתוח המוצרים שלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x