דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: הציוץ עלה, הקריירה הלכה

ציוצי טוויטר מביאים לקיצה של קריירה פוליטית, מקסיקו תנתק מיליוני סלולרים כחלק מהמלחמה בפשע, אפל מחריפה את המלחמה באדובי וגוגל, ואחד ממייסדי ויקיפדיה טוען שאתר האם אשם בהפצת פורנוגרפיית ילדים

יוסי גורביץ 12:5111.04.10

עוד חיים נהרסו בעקבות שימוש בטוויטר 

במלחמה, אומרת האמרה הוותיקה, האמת היא הקורבן הראשון. ווינסטון צ'רצ'יל, שאהב מאד אמרות שפר - הבעיה שלו עם עניים היתה שהם, מסיבות שלא היו ברורות לצאצא של הדוכס ממרלבורו, חסרי שנינות - אמר שב"במלחמה האמת היא מצרך כל כך יקר, שהיא צריכה לנוע עם משמר של שקרים". יותר ויותר מתברר שמה שנכון למלחמה נכון גם לפוליטיקה, וכבר העיר בעל הטור מייק קינסלי ש"פליטת פה" מציינת תקרית שבה נתפס פוליטיקאי כשהוא אומר את מה שהוא באמת חושב.

 

דבר מעין זה קרה לפוליטיקאי הצעיר ממפלגת הלייבור, סטיוארט מקלנן, שהיה - דגש על "היה" - מועמד לפרלמנט ממושב בסקוטלנד. מקלנן נחשב להבטחה גדולה - ואז התגלו כמה ציוצי טוויטר שהביכו את המפלגה. החשבון הוקפא, אבל הם עדיין שם.

 

למשל, מקלנן התלונן על הבננה ששווקה לו כ"סחר הוגן" - כלומר, סוג של עסק שבו העובדים מקבלים את המגיע להם - ואמר שטעמה איום. מילא זה, אבל הוא השתוקק ל"בננה שגודלה על ידי עבדים, שעברה שפצור כימי והנדסה גנטית". הוא תיעד נסיעה ברכבת שבה, לדבריו, "ישב מול האשה הזקנה והמכוערת ביותר שראיתי מימי", רק שהוא השתמש בכינוי Boot ולא "אשה"; וציין שתחנת הרכבת סטירלינג "מלאה ב-chavs", קרי הגרסה האנגלית לערסים. את הפנסיונרים האנגלים הוא תיאר בעדינות כ"משתמטי ארון הקבורה".

 

אני, אישית, חושב שזה מרענן. אבל גורדון בראון, ראש ממשלת בריטניה הנצור, מעולם לא הואשם בחוש הומור, והוא שחרר את מקלנן מכל חובה לנצור את לשונו - הוא שלח אותו הביתה. אפשר לראות בזה מאבק בין דורי - ספק אם גורדון בראון הבין במה בכלל מדובר - ואפשר לראות בכך פחדנות פוליטית שגורמת לכל הפוליטיקאים להיראות כאילו נוצרו על ידי מכופפי בננות מהונדסות גנטית, קרי יחצ"נים.

 

מקסיקו רוצה לדעת את זהות משתמשי הסלולר

 

לממשלת מקסיקו נמאס מגל הפשע האדיר שעובר עליה בשנים האחרונות, והיא החליטה שהדרך הנכונה להלחם בו היא לאלץ את 84 מיליוני מנויי הסלולר במדינה לרשום את המכשירים שלהם. לטענת הממשלה, הסלולרים הם חלק אינטגרלי מהפשיעה, וחלק ניכר מהתושבים רוכשים מכשירים אבל לא טורחים לשייך אותם לעצמם רשמית.

 

זה נובע מכך שצורת התקשורת המקובלת במקסיקו היא טלפונים עם מספר מצומצם של דקות שיחה, שאפשר להטעין מחדש כמעט בכל קיוסק - אידיאלי לפושע, שיכול פשוט להשליך את הגרוטאה ולרכוש אחרת במקומה כדי למנוע מעקב. החוק החדש שמנסה הממשלה להעביר ייאלץ את כל משתמשי הסלולר למסור את הפרטים שלהם לממשלה תוך זמן קצר - ומכשירים שבעליהם לא יעשו זאת, ינותקו.

 

חברות הסלולר במקסיקו, כפי שאפשר לנחש, לא בדיוק מרוצות מהמצב: על פי ההערכות, כ-30 מיליון מקסיקנים ימצאו את עצמם בקרוב בלי טלפון מתפקד. אחת החברות, טלפוניקה הספרדית, הודיעה שהיא שוקלת להתעלם בבוז מהממשלה ומהחוק, ולהמשיך לספק ל-40% מלקוחותיה שטרם מסרו את הפרטים שלהם שירותי טלפון, SMS וחבילות מידע: "תקשורת טלפונית היא אינטרס ציבורי והיא מוגנת על פי החוקה, ואי אפשר למנוע אותה מהאוכלוסיה". חברות הסלולר טוענות שהפושעים פשוט ישלחו מידע שקרי לממשלה, אבל זו כבר הודיעה שבכוונתה לאמת את המידע ששולחים התושבים - מה שנראה באופן חשוד כמו נסיון להקים מאגר מידע בדלת האחורית. המשך, סביר להניח, יבוא.

 

אפל, תמתחו את הסד עוד קצת

 

סטיב ג'ובס באירוע הצגת מערכת ההפעלה החדשה של האייפון. מכה לאדובי בדלת האחורית סטיב ג'ובס באירוע הצגת מערכת ההפעלה החדשה של האייפון. מכה לאדובי בדלת האחורית צילום: איי פי

אפל ערכה אירוע בסוף השבוע, בו הודיעה על גירסה חדשה למערכת ההפעלה של האייפון, כזו שמסוגלת - באיחור קל של 20 שנים - לבצע ריבוי משימות. זה משך את כל תשומת הלב לכמה שעות הראשונות, עד שמישהו הלך וקרא את הסכם השימוש של האייפון, וגילה שאפל דפקה את המתפתחים עוד קצת, מה שהפך לסיפור המרכזי בבלוגוספירה.

 

הנוסח הקודם קבע שמפתחים יכולים להשתמש רק ב-API - ערכות בניית ישומים - שאושרו ע"י אפל; החדש קובע כנ"ל, רק שכל היישומים חייבים להתבסס על גרסאות שונות של שפת התכנות C. בעבר, מפתחים שהשתמשו בכלים שתרגמו קוד של פלאש לקוד סי, יכלו להעביר את האפליקציות שלהם לאייפון. לא עוד.

 

בקיצור, המלחמה של אפל בפלאש ובאדובי, ובעקיפין גם באנדרואיד של גוגל, עלתה מדרגה. קול צווחה עולה ויורדת נשמע מאדובי, כמובן. האוונגליסט שלהם התפוצץ, והוציא הודעה שהסתיימה, אחרי שהוא הבטיח לא להשקיע ולו זולטי משומש אחד במוצרי אפל העתידיים, ב"לכי תזדייני, אפל". הוא האשים את אפל בשימוש במפתחים כבחיילים במשחק השחמט שהיא מנהלת נגד אדובי.

 

אחד ממעריצי האל שהכזיב פנה לסטיב ג'ובס, הוא ולא שרף, ודרש ממנו הסברים למה שנראה כמו צעד מכוער במיוחד. למרבה הפלא, ג'ובס ענה - בלקוניות הידועה שלו - אבל מתקבל הרושם שהתשובה היתה רחוקה מלספק.

 

מה נסגר עם ויקיפדיה?

 

ויקיפדיה. מידרדרת והולכת ויקיפדיה. מידרדרת והולכת

לוויקיפדיה יש היסטוריה משונה בכל מה שקשור לערכים על מיניות בלתי חוקית: אריק מולר, סגן המנהל של קרן ויקימדיה, הגוף המממן אותה, כתב בשנת 2000 ש"ילדים הם פורנוגרפיה", ואף ערך את הערך על "מיניותם של ילדים" באופן אוהד לסטיה. בסוף 2008 התעקשה ויקיפדיה-בריטניה - בתואנה של "אין פה צנזורה" - לפרסם תמונת עירום כמעט מלא של ילדה. שבועות ספורים לאחר מכן, באה שערוריה אחרת, כשהסתבר שחבר במועצת ויקיפדיה הבריטית מביע אהדה לזואופיליה וערך את הערך בנושא כך שנטען בו שהגיל המקובל להתחלת יחסים כאלה הוא תשע עד 11. כשעורכים בוויקיפדיה ניסו למחות, הארגון שאמון על "אין צנזורה" מחק את הפוסטים שלהם ואת החשבונות שלהם.

 

עכשיו מגיע פרק חדש בסאגה המביכה הזו: לארי זאנגר, אחד ממייסדי ויקיפדיה, פנה ל-FBI והגיש תלונה כנגד ויקימדיה - כאמור, הקרן שמאחורי האנציקלופדיה - בטענה שאתר הקבצים שלה, ה-Wikimedia Commons מקדם, ביודעין, פורנוגרפיית ילדים. זאנגר שלח העתקים גם לסנאטור וחבר הקונגרס שלו.

 

ה-Wikimedia Commons מכילה למעלה משישה מיליון קבצים, והיא מיועדת לשימוש במגוון פרויקטים של ויקימדיה, ביניהם ויקיפדיה. עורך הדין של ויקימדיה, מייק גודווין - כן, הגודווין ההוא - טוען שהקרן איננה עוברת על החוק (קוראים חדי עין יבחינו שהוא לא מכחיש את קיומן של תמונות פדופיליה במאגר התמונות) ושהתלונה של זאנגר נובעת מאי הבנה בחוק. למומחים משפטיים אחרים יש דעות אחרות. זאנגר עצמו, אגב, מנהל כיום את citizendium.org, אתר אנציקלופדיה שנכתב על ידי אנשים מהישוב - אבל שאיננו מאפשר עריכה אנונימית.

 

קצרצרים

 

יש גם חדשות חיוביות בממשק שבין הטכנולוגיה והבחירות בבריטניה: מועמדי המפלגות השונות הסכימו לנהל דיונים פומביים ביוטיוב ובפייסבוק. הציבור ישלח שאלות בשורה של קטגוריות לכל אחד מהמועמדים, תיערך הצבעה פתוחה לציבור שתכריע אילו שאלות יעלו לדיון, והמועמדים התחייבו להגיב עליהן ביוטיוב עד עשרה ימים קודם לבחירות, מה שאומר בעוד שבועיים בערך. נאה.

 

הרמן זאך, קשיש אוסטרי, עבד לו להנאתו בגינה, כשלפתע הגיח אחד מרכבי הריגול של גוגל סטריט וויו וצילם אותו. לזכותו של זאך ייאמר שהוא ביקש בנימוס, לגרסתו, מהנהג לקחת את הרכב שלו למקום אחר, והלה סירב. אי לכך ובהתאם לזאת, עשה זאך את מה שכל אדם שפרטיותו חשובה לו יותר מחירותו היה עושה: הוא תפס את הגרזן הסמוך והלך לבצע באמצעותו שיפוץ יסודי ברכב האופֵּל האפל. למרבה הצער, שכנים בלמו אותו לפני שנגרם נזק לרכב - אבל הם גם החלו לאסוף חתימות שיאסרו על גוגל לשלוח את מרגליה לעיירה.

 

כשסטיב ג'ובס הכריז בסוף השבוע שהאייפון הבא ושני האייפונים האחרונים יתמכו בריבוי משימות אבל מוצרים מוקדמים יותר דווקא לא, הוא טען שהדבר נובע מכך שהחומרה שלהם לא מסוגלת לתמוך בריבוי משימות. ג'ובס שיקר כהרגלו. הם מסוגלים, אבל ככל הנראה שהתוצאה תהיה איטית מדי לטעמו של ג'ובס, אז - שוב, כהרגלו - הוא כפה את טעמו על המשתמשים.

 

סרטון משעשע להפליא עורך השוואה בין סרטי פורנו מהזן הישן ובין הרגע הקסום והמהפכני של הוצאת האויפד מקופסתו. הצפיה אסורה על נטולי הומור, פוריטנים, ופנאטי אפל.

 

ואם כבר פנאטי אפל, הם הקלים ביותר לזיהוי וכל צייד גיקים מתחיל כבר תלה כמה גולגלות מעל הצג שלו. אבל האם אתם מסוגלים לזהות כרוכיית גוגל בטבע? מכורי קראקברי? הזן ההולך ונכחד של חסידי IBM? הנה מדריך שדה לזיהוי תריסר הזנים הנפוצים ביותר של טכנו-פטישיסטים.

  

  • "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה החמישית)

בטל שלח
    לכל התגובות
    x