$
אינטרנט

פסיקה באיטליה: פיראט-ביי אינו כמו גוגל

מכה נוספת למשתפי הקבצים: בית המשפט העליון של איטליה קבע כי אתרי ביטורנט אינם אינדקסי תוכן אובייקטיביים, אלא משתתפים באופן מודע בהפרות זכויות היוצרים - ולא ייהנו מהגנה חוקית

אבנר קשתן 16:3930.12.09
פסיקה חדשה של בית המשפט העליון באיטליה עשויה להוביל לחסימת אתרי שיתוף קבצים כגון פיראט-ביי במדינה, לאחר שקבעה כי מהות אתרים אלה לעודד שיתוף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים. על פי בית המשפט, אתרי טורנטים אינם מנועי חיפוש ניטרליים, אשר לפי החוק פטורים מאחריות לתוכן האתרים
שאליהם הם מפנים.

 

באוגוסט 2008 הורה התובע הכללי באיטליה לספקיות האינטרנט לחסום את אתר פיראט-ביי, אך בית המשפט קיבל את ערעור מפעילי האתר על כך שלא ניתן לצנזר אתר אשר ממוקם מחוץ לאיטליה, ושמפעיליו לא הורשעו בהפרת זכויות יוצרים, אלא רק הואשמו. לפני כחודשיים הפך בית המשפט את החלטתו בהתבססו על נתוני תעבורת רשת, וקבע כי אף שהאתר ממוקם בשבדיה, גולשים איטלקים עושים בו שימוש יום-יומי למטרות הפרת זכויות יוצרים, וחסימת האתר מקבילה לחסימת רכוש גנוב במעבר הגבול לתוך איטליה.

 

בנוסף, דחה בית המשפט את טענת עורכי דינו של האתר כי הוא מהווה רק אינדקס לקישורים, ולא מאחסן תוכן בלתי חוקי בעצמו. לטענת הסנגור, אתרי טורנט זכאים להגנה המשפטית הניתנת למנוע חיפוש, עקב כך שאינדקס החיפוש מיוצר באופן אוטומטי. כאמור, בית המשפט דחה טענה זו וקבע כי אתרי השיתוף מעודדים הפרת זכויות יוצרים בכך שהם מאפשרים לגולשים להעלות תכנים, ולא רק להוריד אותם.

 

פסיקה זו תואמת גם את החלטת בית המשפט באיטליה בתחילת החודש, שלפיה אתר שיתוף הווידיאו יוטיוב אחראי על התכנים המועלים אליו על ידי גולשים, וחייב אותו בפיצויים על הפרת זכויות יוצרים. פסיקה זו ממשיכה גם את החלטת בית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס מתחילת השבוע, שלפיה אתר הביטורנט ISOHunt אינו חוקי, ושהרחיבה את האחריות לזכויות היוצרים לטכנולוגיית הביטורנט כולה.

 

אתר טורנט-פריק מדווח כי עורכי הדין המייצגים את פיראט-ביי באיטליה יערערו על הפסיקה. אם עתירתם תידחה, פסיקה זו תהווה תקדים העשוי להוביל לחסימתם של אתרים רבים לגולשים איטלקיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x