$
חדשות טכנולוגיה

יצרניות הספרים האלקטרוניים לא עומדות בביקוש

רשת הספרים בארנס אנד נובל תפצה אלפי לקוחות שלא יקבלו את ה-Nook עד חג המולד, סוני חווה קשיים בייצור ובאספקה, ו-Irex לא יגיע לחג. אמזון, לעומת זאת, למדה את לקחי השנה שעברה

יוסי גורביץ 14:4022.12.09
מחרתיים (ה') יחגוג העולם הנוצרי המערבי את חג המולד, ואחת המתנות המבוקשות ביותר בארצות הברית לקראת החגים היא ספר אלקטרוני. כל כך מבוקשת, ששורה של יצרניות מתקשות לעמוד בדרישה.
קינדל של אמזון. שובר שיאים קינדל של אמזון. שובר שיאים צילום: בלומברג

 

רשת הספרים בארנס אנד נובל, שהשיקה לאחרונה ספר אלקטרוני בשם nook, הופתעה לגלות שהדרישה למכשיר החדש עולה משמעותית על יכולת הייצור שלה. אפשר שאחד הגורמים לכך הוא העובדה שכאשר הוציאה בארנס אנד נובל ספר אלקטרוני ב-2003 לא היתה לו דרישה.

 

כך או כך, החברה התחייבה לשפות כל לקוח שהזמין נוק ולא קיבל אותו עד חג המולד בכרטיס מתנה בשווי 100 דולר, שיאפשר לו לרכוש ספרים דיגיטליים עבור המכשיר, לכשיגיע. להערכת חברת המחקר פורסטר, כ-50,000 לקוחות הזמינו נוק, אך 2% עד 4% מהמכשירים לא יגיעו ליעדם בזמן, וטעות החישוב הזו תעלה לבארנס אנד נובל בין 100,000 ל-200,000 דולר.

 

סוני, שהשיקה מכשיר זול יחסית לקראת החגים, חווה גם היא קשיים באספקה, והזהירה כי חלק מההזמנות לא יתבצעו אלא לאחר החגים. אשר לספר אלקטרוני חדש שהשיקה, Daily Edition, שמיועד בעיקרו לקריאת עיתונים, העריכה החברה בנובמבר כי הספר יגיע ללקוחות בין ה-18 בדצמבר לשמונה בינואר. ספר אלקטרוני חדש, Irex של חברת Irex Technologies, שהיה אמור להיות זמין למכירה בחנויות בסט ביי כבר בסוף אוקטובר, לא יגיע כלל לעונת החגים. הסיבה לכך אינה ברורה.

 

לעומתן, ענקית המסחר המקוון אמזון, שמובילה את השוק עם מכשיר הקינדל מתוצרה, עומדת בביקוש ומדווחת על מכירות שיא. בשנה שעברה הופתעה החברה מכמות ההזמנות לקינדל ולא נערכה כראוי, וכתוצאה מכך נרשם מחסור בספר האלקטרוני הפופולרי ביותר בשוק. לפני כשבוע, הודיעה אמזון כי זהו "החודש הטוב ביותר של מכירות קינדל" מאז השקתו לפני שנתיים, והיא טוענת כי מי שירצה קינדל יוכל לקבל אותו בתוך יומיים. בתנאי שהוא חי בארה"ב, כמובן. מוקדם יותר השנה השיקה אמזון מהדורה בינלאומית של הקינדל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x