$
אינטרנט

השת"פ בין גוגל ופיירפוקס בסכנה

דפדפן הפיירפוקס של מוזילה שורד הודות להכנסות מסרגל הכלים של גוגל, אך בקרוב הוא ייהפך למתחרה של כרום. האם נחרץ גורל השועל?

יוסי גורביץ 16:1826.11.09

שיתוף הפעולה בין גוגל ובין קרן מוזילה, העומדת מאחורי הדפדפן החינמי פיירפוקס, מאריך ימים במונחי עולם ההייטק. הוא החל ב־2004, השנה שבה נהפכה גוגל מסטארט־אפ קטן לחברה שנסחרת בבורסה, ועיקרו פשוט: כל דפדפן פיירפוקס, למעט אלה המוצעים להורדה בסין וברוסיה, מגיע עם סרגל הכלים של גוגל ומציג שדה חיפוש שלה המובנה בדפדפן. מדובר בכלי יעיל למשתמש, אך גם רווחי במיוחד למוזילה. זאת משום שגוגל מעבירה לה אחוזים מכל פרסומת שהמשתמש הגיע אליה באמצעות סרגל הכלים הזה.

 

לאחרונה דיווחה מוזילה כי הכנסות אלו היו 91% מהכנסותיה ב־2008 ו־94% מהכנסותיה ב־2007. במילים פשוטות, מוזילה בכלל ופיירפוקס בפרט מתקיימים הודות לגוגל. מאז 2004, שיתוף הפעולה היה ברוב הזמן יעיל לשני הצדדים. מצד אחד, גוגל השתמשה בפיירפוקס, בין השאר ככלי ניגוח נגד האינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט. מצד שני, משתמשי אקספלורר שרצו להשתמש בג'ימייל לפני כשנה, גילו שגוגל ממליצה להם להשתמש בדפדפנים אחרים, בהם פיירפוקס. לפני כחודשיים המליצה גוגל שוב על פיירפוקס, הפעם למשתמשי השירות החדש שלה, גוגל ווייב.

 

אך יחסי הידידות בין גוגל למוזילה נמצאים בסכנה. לפני כשנה השיקה גוגל דפדפן משלה, כרום, וכעת היא נמצאת במצב משונה שבו היא מנסה לקדם דפדפן משלה אך בו־בזמן משמשת צינור חמצן של מתחרה שלה. ופיירפוקס וכרום אכן מתחרים: גוגל פונה לאותו פלח קהל מודע טכנולוגית שאליו פונה מוזילה. הצמיחה של כרום, אם תבוא, תהיה על חשבון פיירפוקס.

 

נוסף על כך, בסוף 2010 אמור כרום לעבור שדרוג ולהיהפך למערכת הפעלה, כרום OS. זו תהיה מערכת הפעלה המבוססת כולה על דפדפן, בלי יכולת להפעיל משהו שאיננו אפליקציית רשת. מכאן שהיא לא תרשה התקנה של דפדפן אחר. כרגע כרום מצטייר כצעצוע מבחינת גוגל, אך כרום OS יהיה הדבר האמיתי, הכפפה שתושלך בפרצופה של מיקרוסופט.

 

חוזה שיתוף ההכנסות של גוגל ומוזילה יפקע ב־2011. אם וכאשר היא תחדש אותו, תצטרך גוגל להסביר לעצמה מדוע עליה לממן יריב. שיקול אחד יהיה ככל הנראה למטרות יחסי ציבור ושיפור תדמית, שכן כיום גוגל נתפסת יותר ויותר כגורם מונופוליסטי לא פחות ממיקרוסופט. חשובה לה אהדתה של קהילת הקוד הפתוח, שפיירפוקס יקר ללבה. אם גוגל לא תחדש את החוזה, היא תואשם — במידה רבה של צדק — במותו או לפחות בגסיסתו של פיירפוקס, שפרט לה אין לו כמעט תומכים כלכליים.

 

בשורה התחתונה גוגל היא חברה למטרת רווח, לא קרן פילנתרופית. היא מחויבת קודם כל לבעלי המניות שלה, ולכן הפסקת המימון של מוזילה תהיה החלטה נכונה מבחינה עסקית. נדמה שגוגל אינה חזקה בבעלי ברית קבועים, אלא באינטרסים קבועים. ובסופו של דבר, הם אלו שיטו את הכף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x