$
חדשות טכנולוגיה

ניצחון לאפל: תואמי המק יירדו מהמדפים

שופט אמריקאי פסק כי חברת סייסטאר עברה על תנאי השימוש של אפל כשפרצה את מערכת ההפעלה OS X על מנת שתרוץ על מחשביה, ואישר את תביעת אפל על הפרת זכויות יוצרים

אבנר קשתן 13:5415.11.09
המחשבים תואמי המק של סייסטאר יורדים מהמדפים: שופט בית המשפט המחוזי בקליפורניה פסק ביום ו' כי חברת סייסטאר (Psystar), יצרנית מחשבים אשר שיווקה כמה מחשבי תואמי מק של אפל, הפרה את תנאי השימוש של מערכת ההפעלה OS X, וקבע כי עליה להפסיק לייצר את המחשבים.

 

על פי בלוג הטכנולוגיה והמשפט Groklaw, הגנתה של סייסטאר הסתמכה על "דוקטרינת המכירה הראשונית", עיקרון משפטי הגורס כי צרכן אשר קנה מוצר רשאי לעשות בו כרצונות, כולל למכור אותו הלאה ללקוחות משניים. על פי סייסטאר, הם קנו עותקים חוקיים של מערכת ההפעלה של אפל ומכרו אותם מחדש על מחשביהם. אך על פי בית המשפט, סייסטאר יצרה עותקים בלתי חוקיים מעותק מקור אחד, ואותם הפיצה, גם אם צירפה לכל מחשב עותק חוקי של מערכת ההפעלה.

 

טיעון הגנה נוסף של סייסטאר בתגובה להאשמה שהיא ערכה שינויים בלתי מורשים בקוד מערכת ההפעלה נדחו גם הם. סייסטאר טענה שאמנם החליפה חלקים מליבת מערכת ההפעלה כדי לאפשר לה לרוץ על החומרה שלה, אך השאירה גם את הקוד המקורי של אפל מצורף למערכת ההפעלה, בית המשפט קבע כי לא די להשאיר את כל קובצי המערכת במקומם, אלא מערכת ההפעלה כישות כוללת צריכה להישאר ללא שינוי.

 

הפסיקה דחתה את טיעוני ההגנה של סייסטאר בנושאי הפרת זכויות היוצרים, ובית המשפט צפוי לקבוע את היקף פיצויים בימים הקרובים. בנוסף, בית המשפט דן בסעיפים נוספים בתביעה שהגישה סייסטאר נגד אפל, הכוללים הפרת חוזה ופגיעה בסימן רשום (Trademark), ובהם בית המשפט צפוי להכריע בימים הקרובים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x