$
אינטרנט

רופרט מרדוק מאיים להחרים את גוגל

איל העיתונות, שהכריז מלחמה על תוכן חינמי ברשת, הודיע שהוא שוקל להסיר את הגישה לאתרי ניוזקורפ שבבעלותו ממנוע החיפוש של גוגל. תוכניתו לגבות תשלום על צפייה באתריו נדחית בשלב זה

יוסי גורביץ 13:5909.11.09
איל העיתונות רופרט מרדוק אמר אמש (א') לרשת סקיי הבריטית כי ככל הנראה, אתרי קבוצת החדשות שלו – News Coprs – לא יהיו זמינים בעתיד בגוגל. בכך הגיע מאבקו של מרדוק בתוכן חינמי ברשת, ובגוגל עצמה, לשיא חדש.

 

מרדוק טוען שאתרי חדשות המספקים תוכן חינמי ברשת פוגעים בעיתונים
ובכלי תקשורת אחרים, ובחודש אוגוסט האחרון אמר כי כדי שהעיתונות תשרוד היא צריכה להקיף את אתריה ב"חומת אש", שרק מי ששילם עבור התוכן יוכל לחצות. מרדוק העריך שגביית התשלום תחל בתוך פחות משנה, ביוני 2010 – אך שלשום הודה כי רוב האתרים לא יעמדו בתאריך היעד.

 

מרדוק נוטר טינה מיוחדת לגוגל, שאחד מעוזריו כינה בעבר "ערפד", ושאותה האשים בגניבת תוכן – ספציפית באמצעות גוגל ניוז, שמספק לדבריו תוכן חדשותי שמיוצר על ידי אחרים. תגובתה הקבועה של גוגל לתלונות כאלו היא שמי שאינו רוצה שהמידע שלו יישמר על ידי גוגל, צריך רק לעדכן את קובץ robot.txt של האתר ולאסור על כך; משנשאל מרדוק אמש מדוע אינו עושה זאת, ענה "אני חושב שנעשה כן".

 

בעבר קרא מרדוק ליצרני התוכן להתאחד כנגד אגרגטורים האוספים ידיעות חדשותיות ממקורות שונים ברשת ומציגים אותן באתר אחד, ואמר ש"אם לא ננצל את התנועה הנוכחית לכיוון תשלום על תוכן יהיו אלו יצרני התוכן - האנשים במסדרון הזה - שישלמו את המחיר הסופי, והקלפטומנים של התוכן יהיו אלו שינצחו". באוגוסט, התקבלו דיווחים על כך שמרדוק מנסה לארגן את כל העיתונים הגדולים בארה"ב כדי שכולם יעברו למודל של גביית תשלום, אולם מהלך זה הופסק משום שהוא היה יוצר למעשה קרטל בניגוד לחוק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x