$
הייטק והון סיכון

התאוששות השוק תפסה את יצרני השבבים בהפתעה

בשנה האחרונה, בעקבות המשבר העולמי, צמצמו יצרניות השבבים את תפוקתן. כעת, עם התעוררות השוק והגידול בביקוש הן לא עומדות בקצב - וחברות האלקטרוניקה מתריעות על מחסור באספקת השבבים

יוסי גורביץ 14:3326.10.09
המשבר בתחום האלקטרוניקה והשבבים הביא בשנה האחרונה לקריסתם של כמה מהיצרנים, ואחרים הנמיכו משמעותית את תפוקתם. התוצאה היתה שההתאוששות שניכרה ברבעון האחרון תפסה את היצרנים בהפתעה, ונוצר מחסור בשוק, מה שפגע ביכולתן של חברות האלקטרוניקה לעמוד בביקוש המתעורר. כך מדווח הביזנסוויק.

 

כשמנכ"ל נוקיה, אולי-פַקַה קַלַאסווּאוֹ, דיווח על ההפסד העצום של חברתו ברבעון הקודם – 832 מיליון דולר – הוא הטיל חלק מהאשמה על יצרני השבבים, ואמר שהחברה היתה מייצרת ומוכרת יותר מכשירים, אלמלא סבלה מהגבלות אספקה.

 

העלייה במכירות מוצרי אלקטרוניקה בכלל ומחשבים בפרט הפתיעה גם את האנליסטים. על פי הערכות מוקדמות של חברת המחקר גרטנר, מכירות המחשבים היו צפויות לרדת ברבעון השלישי של 2009 ב-5.6% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2008; בפועל, על פי נתוניה, הן עלו ב-0.5%. אולם רוב יצרני השבבים הכניסו את עצמן ל"נוהל הישרדות", כפי שהגדיר זאת האנליסט אריק פראט מחברת מחקר השוק iSupply: "הם עומדים להיות שמרנים מאוד באשר להתרחבות".

 

חברת טקסס אינסטרומנטס, למשל, בנתה מפעל חדש בטקסס ב-2006, בעלות של 230 מיליון דולר, אך עד לאחרונה לא הפעילה אותו כלל; כעת היא מתקינה בו ציוד הכרחי להפעלה, אך המפעל לא יתחיל לייצר כמויות גדולות של שבבים עד אמצע 2010. חברה אחרת, Linear Technology, החליטה שלא לפטר עובדים, אלא לבצע השבתות יזומות של מפעליה; התוצאה היא שהיא איננה יכולה להתחייב לביצוע הזמנה בפחות משבועיים. "ידענו שהעסק יחזור לעצמו, אבל לא ידענו כמה מהר זה יהיה", אמר המנכ"ל, לותאר מאייר.

 

עם זאת אין תמימות דעים באשר ליציאה מן המשבר בשוק מוצרי האלקטרוניקה. אנליסטים אחרים מזהירים שיתכן שהזמנת השבבים הגדולה ברבעון השלישי נובעת מרצונם של יצרני מחשבים להכין לעצמם מלאי לקראת מכירות גדולות בעונת החגים, בעקבות השקת חלונות 7. אם המכירות בתקופת החגים יאכזבו, הם מתריעים, העלייה של הרבעון השלישי תתברר כסטייה ותו לא.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x