$
הייטק והון סיכון

מנכ"ל רדויז'ן: לא מעניין אותנו להירכש כרגע

מניית רדויז'ן איבדה 34% ביומיים בעקבות רכישת המתחרה העיקרית על ידי הלקוחה הגדולה סיסקו, אך בראיון ל"כלכליסט" מנכ"ל החברה בועז רביב מרגיע: הפגיעה הצפויה בהכנסות תתרחש רק בשנת 2011

אסף גלעד 11:2705.10.09

את ההודעה על החלטת הלקוחה הגדולה שלו, סיסקו, לרכוש את ספקית ציוד שיחות הוועידה טנדברג קיבל מנכ"ל רדויז'ן בועז רביב בהפתעה. "לא ציפינו לה, ולא היינו ערוכים לה", אומר רביב בשיחה עם "כלכליסט". סיסקו, שאחראית על 39% ממכירותיה של יצרנית ציוד שיחות הווידיאו הישראלית רדויז'ן, תוריד בהדרגה את הזמנותיה מרדויז'ן עד 2011, זאת בעקבות רכישת טנדברג בכ־3 מיליארד דולר במזומן.

בועז רביב. "העסקה מעניקה ערך לשוק שלנו" בועז רביב. "העסקה מעניקה ערך לשוק שלנו" צילום: עמית שעל

 

ההודעה הפתיעה גם את המשקיעים, שחתכו את מניית החברה ב־34% בשני ימי המסחר האחרונים בנאסד"ק. כבר ביום הרכישה ציין הבנק הקנדי RBC כי העסקה בין טנדברג לסיסקו עשויה לפגוע ברבע משווייה של רדויז'ן בטווח הארוך.

 

אלא שהפגיעה ברדויז'ן לא תהיה מיידית. לדברי רביב, העסקה עצמה תיחתם רק בעוד תשעה חודשים, וסיסקו לא מצפה ממנה למכירות ראשונות לפני 2011. לדבריו, מרווח זמן זה יאפשר לרדויז'ן להתארגן בלחץ מופחת משציפו.

 

משתחררים מחיבוק הדוב

 

כדי לפצות על אובדן צפוי של כ־40% מהכנסות החברה פועל רביב להרחבת בסיס הלקוחות של רדויז'ן. "השחרור מחיבוק הדוב של סיסקו רק יאיץ את התהליך שאותו כבר התחלנו והוא גיוון לקוחותינו", הוא אומר. בקרוב תשיק רדויז'ן מצלמת שיחת ועידה שתצורף לכל מסך של סמסונג - מוצר המתחרה ישירות במצלמה של טנדברג ובשל מתחרה נוספת של רדויז'ן, פוליקום.

 

למעשה היום נותרתם עם רוכשת פוטנציאלית אחת: פוליקום.

"סיסקו הביאה איתה מהפכה שאומרת שתקשורת בווידיאו היא כבר מזמן לא רק נחלתן של טנדברג או פוליקום, אלא גם של שחקניות בהיקף של עשרות מיליארדים כמו סמסונג, מיקרוסופט ויבמ. עסקת הענק של סיסקו נותנת לגיטימציה וערך לשוק שלנו. אבל כעת, רכישה היא לא מה שמעניין אותנו, בטח לא אחרי שערך החברה ירד".

 

ביום חמישי פרסם RBC דו"ח שלפיו העסקה סותמת את הגולל על חלומה של רדויז'ן להירכש על ידי סיסקו. "אם רכישה או מיזוג ייצאו אל הפועל, כניסיון אחרון להציל את ערכה של רדויז'ן, הדבר ייעשה במכפילים נמוכים בשל ירידה משמעותית בהכנסות החברה", נכתב בדו"ח.

סביר להניח שרדויז'ן אינה מחפשת להירכש בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך כנראה שלא תהיה לה ברירה. לחברה אופציות להירכש גם על ידי מיקרוסופט או אלקטל־לוסנט.

 

דן אנגל, מנכ"ל פוליקום בישראל, המפתחת מוצרים המתחרים למוצרי שיחות הוועידה של סיסקו, מציין כי התחרות בין פוליקום לסיסקו תגדל בעקבות הרכישה. "מצד שני, בטווח הארוך תג מחיר כזה מסב לנו הכנסות", הוא אומר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x