$
חדשות טכנולוגיה

ארבע הערות על עתידם של הטאבלטים

הדרך להצלחת מחשבי הלוח רצופה מהמורות: הקלדה על גבי מקלדות וירטואליות עדיין לא מאוד לא נוחה; כלל לא ברור מהיכן יגיע תוכן המדיה; ובסופו של דבר - ללא הוזלה משמעותית אין למכשירים האלה סיכוי

יוסי גורביץ 14:3105.10.09

1. הפונקציונליות: מחשבי טאבלט עתידים להיות גאדג'טים מרשימים מאוד, והם יאפשרו למשתמש לקלוט שלל צורות של תוכן: טקסטים, מוזיקה, סרטונים. הם גם אמורים לאפשר לו לגלוש ברשת. אבל האם הם יאפשרו לכתוב? אם המחשבים יצוידו רק במקלדת וירטואלית, כפי שעשתה אפל באייפון - הכתיבה תהיה מאוד לא נוחה, לפחות עבור המשתמשים החדשים. אפשר לכתוב על טאבלטים בכתב יד, באמצעות חרט, אבל מהירות הכתיבה תרד באופן ניכר. אם אפשרויות הקלט של המכשיר יהיו מוגבלות, ישפיע הדבר על מחירו.

 

2. התוכן: מחשבי טאבלט אמורים בין היתר לשמש תחליף לקוראי הספרים האלקטרוניים, דוגמת קינדל של אמזון. השאלה היא מי יספק את התוכן: המו"לים האמריקאים מנסים להגן על התוכן שלהם במגוון צורות, ובסוף השבוע התקבלו דיווחים על ניסיון ליצור אתר ייעודי לתוכן כתוב, שהגישה אליו תהיה בתשלום. סביר שהמהלך הזה ייכשל - אבל הוא עשוי לעכב את התפתחותם של הטאבלטים באופן ניכר.

 

3. החיה המיתולוגית: השמועות על הגעת טאבלט מבית אפל חזקות מתמיד ולשם שינוי נתמכות בעדויות של ממש. הבלוג גיזמודו שמע, משני מקורות שונים, ש"הניו יורק טיימס" עמד במגעים עם אפל שמטרתם לספק תוכן למוצר כלשהו של אפל, ככל הנראה הטאבלט. נציגי מו"לים אמרו לו, שלא לייחוס, שהם נפגשו עם אפל לשיחות על "עתיד הדפוס".

 

אבל רצוי להדגיש שכל המקורות הללו לא דיברו על טאבלט, אלא על מוצר לא ידוע. מעריצי אפל ותיקים מציינים ששמועות על מחשב טאבלט של החברה הופיעו בעקביות מדי קיץ מאז 2003, ושעד כה לא התגשמו. נוסף על כך, יש לציין שגל קודם של שמועות בנושא הופיע ביולי, והוא ניבא שאפל תציג טאבלט באירוע המוזיקה שלה בספטמבר. האירוע חלף, והטאבלט לא הופיע.

 

4. המחיר: בסופו של דבר, הצלחתם של הטאבלטים תלויה במחירם. לאף אחד אין מושג של ממש כמה יעלה ה־Courier של מיקרוסופט, אבל אסוס הודיעה שהטאבלט שלה יהיה זול יחסית, במחיר של 200 דולר פחות או יותר. יש לה היסטוריה בתחום: אסוס מייצרת שורה של מחשבי נטבוק מוצלחים וזולים מאוד.

 

השאלה הגדולה היא כמה תדרוש אפל. מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס כבר אמר בעבר: "אנחנו לא יודעים לייצר מחשב בפחות מ־500 דולר שלא יהיה זבל". בגל השמועות סביב הטאבלט מוקדם יותר השנה היתה ההערכה שהוא יימכר במחיר של 700–800 דולר. מחיר כזה עשוי להפוך את מחשב הלוח של אפל למוצר נישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x