$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: הסכנה שבאייפוד

הרשות להגנת הצרכן בארה"ב מעבירה לרשת טלוויזיה 800 עמודים המסכמים את נזקי הבטיחות שגורמים הנגנים של אפל; הפרטיות בפייסבוק מדאיגה גם את האוסטרלים; והאמריקאים עוברים ל-WiFi

יוסי גורביץ 10:2723.07.09

שרופים על אפל

 

עד כמה מסכן האייפוד שלכם את קיומכם? כן, כן, אני יודע – זמנו של האייפוד חולף. ובכל זאת. עד כמה הוא מסוכן?

 

אפל לא רוצה שתדעו. רשת טלוויזיה אמריקאית פנתה לרשות להגנת הצרכן שם, וביקשה – באמצעות חוקי חופש המידע – לקבל את כל הנתונים שיש לה על נגנים מתלקחים מתוצרת אפל. זה היה בדצמבר 2008.

 

השבוע קיבלה רשת הטלוויזיה Kiro TV כ-800 עמודים של מסמכים בנושא, אחרי שבעה חודשים שבהם הצוות המשפטי של אפל נלחם בהם בשיניים, הגיש הסתייגות על גבי הסתייגות, ועשה כמיטב יכולתו למנוע את חשיפת המידע. יתכן שיש חומר נוסף, שטרם הוגש.

 

בין התקריות שאפל מנסה לטייח: אייפוד שהתפוצץ על ספינה עמוסה ב-2,000 נוסעים; נגנים שמחשמלים את בעליהם; אייפוד נאנו שהתלקח בכיסו של צעיר; כוויות למבוגרים וצעירים כאחד; בשורה של מקרים, נגני אייפוד התלקחו בתוך בתים במהלך הלילה. הרשות להגנת הצרכן אינה סבורה, עדיין, שאפל צריכה להחזיר את המכשירים, אבל אחרים מזהירים שגם אם זה עדיין צעד דרסטי, הציבור צריך להיות מודע לכך שיש לו זיקוק נפיץ בכיס.

בקרוב עם פיצ'ר נחשק: חיוג ישיר למכבי האש. אייפוד בקרוב עם פיצ'ר נחשק: חיוג ישיר למכבי האש. אייפוד צילום: dpicker cc-by-sa

 

אפל ניהלה מול הלקוחות הפגועים את קרב ההתשה האופייני לה. הטענה שלה היא שזו לא אשמתה, זו אשמת הסוללות. אבל האחריות עדיין עליה: אם היא יודעת שמשהו לא בסדר בהן, צריך לשאול מדוע היא מעבירה אותן הלאה ללקוח. זה כנראה ייגמר רק אחרי איזו תביעת ענק, או אחרי שאיזה ילד אומלל יילכד בחדר בוער.

 

קודם קנדה, עכשיו אוסטרליה

 

לפני כשבוע, הודיעה הרשות להגנת הפרטיות של קנדה שפייסבוק עוברת על החוקים הקנדיים בתחום. פייסבוק, כהרגלה, הודיעה שהיא עובדת על זה – במקביל כך שהיא מנסה לשדל משתמשים לוותר על עוד ועוד פרטיות. טוענת שהמידע שלהם הוא בעצם שלה, ולא מאפשרת להם למחוק את המידע הזה גם אם הם מנסים למחוק את חשבון הפייסבוק שלהם.

 

עכשיו מגיע עוד טורפדו לכיוון פייסבוק: אתמול (ד') התייחסה הממונה האוסטרלית להגנה על פרטיות, קיירן קרטיס, לדו"ח הקנדי, ואמרה שהוא מעורר דאגה גם אצלה – במיוחד בשל תביעתה של פייסבוק לשמור את פרטיו של המשתמש גם לאחר ש"כיבה" את החשבון שלו (כזכור, אי אפשר למחוק חשבון פייסבוק), שלדבריה עוברת על החוק האוסטרלי. קרטיס "המליצה בחום" לפייסבוק לציית לדו"ח הקנדי, ואמרה שהיא עוקבת בעניין אחר התפתחויות בפרשה – והזמינה את הציבור להתלונן.

 

ואם זה לא היה מספיק, כבר הופיעה הסנונית הראשונה שמדברת על קריסתה של פייסבוק – לפני שהחברה בכלל הספיקה להנפיק את עצמה. האם אתם סובלים מ"עייפות פייסבוק"? האם נזכרתם שבעצם היו סיבות נהדרות להשאיר מאחוריכם את חבריכם ללימודים? אתם לא לבד.

 

ואם זה לא היה מספיק...

 

הנה עוד בעיה קריטית שגורמות הרשתות החברתיות: מתברר שהן פרצת אבטחה מהלכת. חברת האבטחה Sophos מציינת שיש סיבה נהדרת לכך שחברות מונעות גישה לפייסבוק ממחשביהן: לא רק נושא בזבוז הזמן (שיצא לחלוטין מפרופורציה), אלא משום שכניסה לרשת החברתית מעמידה בסכנה את החברה.

 

העובדים חולקים הרבה יותר מידע בפייסבוק. המשמעות היא שהאקר סבלני, כמו הברנש שגנב את מסמכי טוויטר, יכול להשיג פרטים קריטיים על החברה. יתר על כן, 21% מהעובדים (!) שנשאלו ענו שהם היו קורבן להתקפת "פישינג" באמצעות רשת חברתית, ו-27.9% (!!) ענו "לא יודע" לשאלה הזו.

 

שיטוט בפייסבוק כבר כמעט ושם קץ לקריירה של סר ג'ון סיוארז, המיועד לתפקיד ראש שירות הביון הבריטיים - ה-SIS, והאקרים כמעט הצליחו – שוב באמצעות פייסבוק – לדפוק עד העצם פוליטיקאי בריטי, מייקל פבריקנט, ושלחו מיילים מזויפים בשמו לכ-1,500 איש. בקיצור, בפעם הבאה שאתם מייללים על הבוס שלכם ועל היצמדותו הקשוחה לסטנדרטים של המאה ה-17, זיכרו שזה לא נובע משנאת אדם או מתיעוב מעמדי.

 

האמריקאים עוברים לרשת האלחוטית

 

האם המשבר הכלכלי נגמר? בספק רב. הצרכן האמריקאי, על כל פנים, מעדיף להישאר בבונקר עוד כמה חודשים, על כל צרה שלא תבוא. סקר שפורסם לאחרונה גילה שחלק ניכר מהאמריקאים משתמשים ברשת כדי לחסוך או לקצץ בהוצאות. עכשיו סקר של אותו מכון – מכון פיו (Pew) הנחשב – מגלה שרוב האמריקאים משתמשים ברשת אלחוטית.

 

56% מתושבי מולדת האמיצים והחופשיים גלשו ברשת באופן סלולרי כלשהו – לרוב (39%) באמצעות מחשב נייד מדגם זה או אחר. כשליש (32%) מהאמריקאים משתמשים במכשיר סלולרי כלשהו לצורך כך, עלייה ניכרת מאז דצמבר 2007 (24%). 69% ממשתמשי הסלולרי דיווחו שהם השתמשו במכשיר שלהם למטרה כלשהי שאיננה שיחה קולית.

 

יתר על כן, הגלישה האלחוטית מאפשרת לדלג על הפער הדיגיטלי והכלכלי: אם פעם היא היתה מוגבלת למקצוענים לבנים, עכשיו אומרים כמחצית מהשחורים וההיספנים דוברי-האנגלית שהם השתמשו בסלולר כדי לגלוש. השחורים נחשבים לקבוצה אתנית שאימצה את הגלישה הסלולרית יותר מאחרות: 29% מהם אמרו שהם משתמשים בסלולר שלהם לגלישה, שליחת מייל ומסרים מיידיים, בהשוואה ל-19% מכלל האוכלוסייה.

 

קצרצרים

 

מיקרוסופט הכריזה אמש (ד') על הוצאת "גרסת הייצור" של חלונות 7, והיא נשלחת ליצרני המחשבים. תאריך ההשקה הרשמי של המערכת, נזכיר, הוא ה-22 באוקטובר.

 

אינטל הודיעה על פיטוריהם של כ-300 עובדים באירלנד, במתקן סמוך לדבלין, משום שהמוצר שעליו הם עבדו הפך למיותר. מדובר ב-6% מכלל כוח העבודה של אינטל באירלנד. מוקדם יותר השנה, איפשרה אינטל לכ-200 עובדים אירים לפרוש מרצונם.

 

היפנים האלה: דיסני-יפן החלה למכור סרטים פופולריים – כגון סדרת "פיראטי הקריביים" – לא רק על DVD, אלא גם על כרטיסי זיכרון זערוריים (מיקרו SD). המטרה: צפייה בסרטים על מכשירים סלולריים. עלותם של הסרטים הללו: כ-11 דולר. המשמעות היא, אגב, שדיסני מתחילה לגבות תשלום מהמשתמשים על העברת תוכן מפורמט אחד (DVD) לאחר. בקרוב אצלכם. 

 

בחדשות רעות אחרות, מישהו התחיל לעבוד על סרט המבוסס על World of Warcraft. השם הזמני של יצירת המופת – שתהיה זמינה בסל ההנחות בחנות הווידיאו שלכם 37 דקות לאחר ההקרנה הראשונה – הוא Warcraft. התאריך שבו היא תגרום למבקרי סרטים להזיל ארס ולשחקני WOW לטעון שהם בעצם משחקים בדוקים טרם ידוע.

 

ולפינת "הנודניק הזקן": Wired אסף 100 תסמינים של טכנולוגיה שעברה מן העולם, או יוצאת ממנו בצעדים מואצים ברגעים אלה ממש, שהילדים שלכם לא יכירו. אחחח, צווחת ההתחברות של מודם. מי שלא היה שם, לא יבין.

  

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר" 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x