אינטרנט

פיתוח חדש: אימייל שמשמיד את עצמו

חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון פיתחו שיטת הצפנה שתגרום למידע דיגיטלי להפוך לבלתי קריא לאחר תקופת זמן מוגדרת מראש. אבטיפוס של התוכנה - המכונה "Vanish" - כבר קיים כתוסף לפיירפוקס

אבנר קשתן 17:5121.07.09

חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון פיתחו אבטיפוס של תוכנת הצפנה שגורמת למידע המוצפן להפוך לבלתי נגיש לאחר זמן מוגדר מראש, ללא יכולת לפענח את ההצפנה. לאחר הפיכת המידע לבלתי קריא אפילו הגורמים המקוריים, השולח והמקבל, לא יוכלו לגשת עוד למידע.

 

באמצעות הפיתוח החדש יוכלו המשתמשים לשלוט במידע רגיש גם אם העלו אותו לרשת, מה שלא התאפשר עד כה - במיוחד כשתנאי השימוש של אתרים כגון ג'ימייל או פייסבוק מאפשרים להם לשמור עותקים של כל המידע - גם לאחר שמחקת את חשבונך.

 

המערכת, המכונה Vanish (היעלמות) מבוססת על שיטת ההצפנה באמצעות מפתח ציבורי (Public Key Encryption), שמשמשת כיום את רוב התקשורת באינטרנט כיום, ולפיה יש לכל צד בהצפנה חלק ממפתח ההצפנה שאיתו אפשר לפענח את ההודעה. הרעיון של Vanish לוקח את המפתח מידי הגורם המצפין ומפזר אותו בתוך רשתות שיתוף קבצים. רשתות אלה בנויות כך שמשתמשים מתחברים ומתנתקים מהן כל הזמן, כך שבתוך כמה שעות המפתח לא יהיה זמין יותר, לא למצפין ולא למפענח.

 

האבטיפוס של התוכנה זמין להורדה כתוסף לדפדפן פיירפוקס, המאפשר לסמן כל טקסט בדפדפן ולהצפין אותו לפני השליחה. מקבל ההודעה (שחייב להשתמש ב-Vanish גם הוא) מבצע את הפעולה ההפוכה, והטקסט המקורי יופיע על המסך שלו. אחרי שעבר זמן ההצפנה, שבאבטיפוס עומד על שמונה שעות, לא ניתן יהיה לפענח את הטקסט יותר. בעתיד, אומרים החוקרים, ניתן יהיה להצפין תמונות באותה דרך.

 

החוקרים מציינים כי היתרון העיקרי בשיטה זו היא שאף גורם אינו מסוגל לפתוח את ההצפנה לאחר שעבר זמנה – לא השולח, לא המקבל ולא מפתחי Vanish עצמם, מכיוון שמפתח ההצפנה הולך לאיבוד ב"רעש הדיגיטלי" של האינטרנט.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x