$
טכנולוגיה עסקית

הבעלים של סייפסקיי, אריק קליין: גאון או עבריין סדרתי?

קליין, ממציא המדבקה, העביר 7 שנים מאחורי סוגר ובריח, בעיקר על עבירות הונאה

ענת רואה 07:0207.07.09

אריק קליין (45), השותף בחברת סייפסקיי ומי שד"ר עמוס בוחניק מכנה "האיש שהביא את הפטנט למדבקה", הוא עבריין לשעבר שריצה 4 שנות מאסר והוגדר על ידי בית המשפט "עבריין מרמה סדרתי ומסוכן שלא לומד את לקחו".

 

פרשת ההונאה הגדולה שבה היה מעורב התרחשה בתחילת העשור, במהלך 2000–2002,
כשקליין גנב לפחות כמיליון שקל מכמה קורבנות. קליין, שהתגורר אז בדירת פאר בטיילת בתל אביב ונסע, לטענתו, "במכונית היקרה ביותר בישראל", הציג את עצמו בפני אנשי עסקים ובפני נשים כאיש עשיר שהגיע מארה"ב ומקורב לכמה מכוכבי הוליווד - וגנב את כספם באמצעות הונאות מתוחכמות. בגזר הדין ציינה השופטת חיותה כוחן מבית משפט השלום בתל אביב כי קליין "הפיל בפח אנשים טובים ותמימים בהבטחות שוות ובהשתמשו בקסמו האישי ובחלקלקות לשונו".

 

במסגרת הטיעונים לעונש טען קליין להגנתו כי הוא הסתבך עם השוק האפור: "הייתי כלי שרת בידיהם, ובין השאר הם שרפו את ביתה של אמי המבוגרת". לדברי קליין, הוא עסק במוסיקה, הלחין יצירות ידועות ולקח הלוואה מהשוק האפור לצורך פתיחת אולפן הקלטות וכך החלה הסתבכותו. "אני מעדיף לשלם את הכספים לקורבנות במקום לעורכי דין", הסביר את הסכמתו לעסקת טיעון שבמסגרתה הודה בעבירות המרמה החמורות.

 

הסתבכות זאת היתה הרביעית בסדרת הסתבכויות פליליות חמורות שגרמו לשופטת להגדירו עבריין סדרתי ומסוכן. כך למשל ב־1997 הורשע קליין בפרשה שכללה 25 תיקים של עבירות מרמה ונידון ל־40 חודשי מאסר.

 

ביוני 2003 הוא הורשע ונדון ל־34 חודשי מאסר בפועל, וכן הורתה השופטת על הפעלת 12 חודשי מאסר על תנאי שהיו קיימים נגדו, כך שבסך הכל נגזרו עליו שוב כמעט 4 שנים בכלא. קליין שוחרר מהכלא ב־2006. כחלק מעסקת הטיעון חויב קליין לפצות את האנשים שהונה בסכום כולל של 350 אלף שקל - כשליש מהסכום שגנב.

 

לא ידוע שלקליין השכלה טכנולוגית או רפואית כלשהי. קליין סירב לענות על שאלות "כלכליסט" בנושא. ד"ר גבי פיקר מסר כי "קליין שילם את חובו לחברה. אין שום פסול לעשיית עסקים ולקשר טכנולוגי עמו".

ענת רואה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x