$
אינטרנט

האורגיה של צוקרברג: היה או לא היה?

ספר חדש שמתיימר לתאר את סיפורה של פייסבוק כ"סיפור של סקס, כסף, גאונות ובגידה", גורר תהיות באשר לאמיתותו - וצפוי לגרור תגובה זועמת מפייסבוק

יוסי גורביץ 14:5125.06.09
ספרו של בן מזריך על הקמתה של הרשת החברתית פייסבוק, The Accidental Billionaires ("המיליארדרים המקריים", שכותרת המשנה שלו היא "סיפור של סקס, כסף, גאונות ובגידה") צפוי לצאת לאור באמצע חודש יולי. בהוליווד כבר מתחילים לתכנן את הסרט.

 

אלא שהספר החושפני-לכאורה, שצפוי לגרור ביקורות זועמות מפייסבוק – שביקשה מעובדיה שלא לשתף פעולה עם מזריך וסורקין – מעורר מחלוקות, שבעיקרן התהיה אם יש בסיס לטענות המועלות בספר. אף שהספר טרם הודפס, חלקים ממנו כבר הודלפו.

ביקש מעובדי החברה שלא לשתף פעולה עם הספר והסרט. צוקרברג ביקש מעובדי החברה שלא לשתף פעולה עם הספר והסרט. צוקרברג צילום: בלומברג

 

ה"בוסטון מגזין", שהצליח להשיג עותק מוקדם של הספר, מטיל ספק בחלק ממה שנכתב בו. הוא מציין שבשנת 2002 כתב מזריך את Bringing Down the House, שהתיימר להיות תיאור מציאותי על האופן שבו הצליחו בוגרי MIT לרוקן את קופותיהם של כמה בתי קזינו בלאס ווגאס. הספר הפך אחר כך לסרט המצליח "21", אבל חלקים ניכרים ממנו התבררו כבדויים מאוד. לימים, מזריך הודה בכך.

 

פייסבוק סוקרה היטב לאורך השנים, והבוסטון מציין שחלק מהדברים שטוען מזריך שהתרחשו לא היו מוכרים לאיש קודם לכן. בין השאר, באחת הסצינות מקיימים המייסדים מארק צוקרברג ואדוארדו סווארין יחסי מין עם "גרופיות" של פייסבוק בתא שירותים. הסצינה מתרחשת חודשים ספורים לאחר השקתה של פייסבוק. האם היו לצוקרברג גרופיות כבר אז? הבוסטון הגדיר בקרירות את גרסתו של מזריך כ"נוטה יותר ל-truthiness (האמת כפי שהיה הכותב רוצה שתהיה – יצ"ג) מאשר לאמת".

 

וואליוואג מציין שבגרסה מוקדמת של הספר, דוגמנית של Victoria's Secret בוחרת לצאת עם סווארין; בגרסה הנוכחית, היא יוצאת עם צוקרברג. מזריך עצמו הודה בפני הבוסטון מגזין שהוא לא יודע מה מידת האמת בסיפורים, אלא רק "חוזר על מה שאמרו לי מספר מקורות". יצוין שהספר לא עוסק בפייסבוק עצמה, בארכיטקטורה שלה, בתכנות שעמד מאחוריה, או בסיבות להצלחתה. בלוגרית הטכנולוגיה הנחשבת קארה סווישר בחרה ללעוג לספר על ידי עריכת רשימת "עשר עובדות מאותגרות-עובדתית" על פייסבוק.

 

פייסבוק הגדירה את הספר כ"בלתי מדויק". ההערכה היא שעם יציאת הספר, עשויה פייסבוק לנקוט בצעדים משפטיים נגדו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x