$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: העימותים באיראן מגיעים לרשת

האתרים של אחמדינג'אד ושל עלי חמינאי הופלו בעזרת טוויטר, שיתוף פעולה מעניין בין ענקית המוזיקה יוניברסל לספקית רשת בריטית יילחם בפיראטים בתנועת מלקחיים, וניסיון נואש נוסף של גוגל לדחוף פרסומות לסרטונים ולהרוויח מיוטיוב

יוסי גורביץ 10:1116.06.09

טוויטר קדה למורדים באיראן

 

המהומות באיראן נמשכות זה היום השלישי, ושני הצדדים מנהלים קרבות הן ברחוב – המיליציה הרצחנית של אחמדניג'אד, הבאסיג', פתחה אמש (ב') באש על מפגינים לא חמושים, ובתגובה הם שרפו את הבסיס שלה – והן ברשת: המשטר תקף במשך הימים האחרונים את אתרי האופוזיציה (למעשה, הוא החל בכך עוד קודם לבחירות), ואתמול הגיע תור פעולת התגמול: האתרים של אחמדניג'אד ושל "המנהיג העליון", עלי חמינאי, הופלו.

 

ההתקפה היתה התקפת DOS פשוטה למדי – אבל, כמו כמעט כל הפעולות של האופוזיציה, היא אורגנה באמצעות טוויטר. המיקרובלוג הצעיר כל כך חשוב לפעילויות שם, שכאשר רצתה החברה להוריד אותו לשעתיים של תחזוקה, היא נענתה לתחינות המשתמשים ודחתה את התחזוקה לשעה שבטהראן היא 01:30 בבוקר, כדי לא לשבש את פעולות האופוזיציה.

מהפכה בחסות טוויטר? מהומות באיראן מהפכה בחסות טוויטר? מהומות באיראן צילום: cc-by-Faramarz Hashemi

 

בתוך כך, המנתח הפוליטי מארק ארמבינדר מהאטלנטיק מונת'לי משתמש בשצף הטוויטרים היוצא מאיראן כדי להדגים כיצד חושב אנליסט של ה-CIA. מרתק ושווה קריאה, במיוחד אם אתם חושבים על קריירה עיתונאית.

 

ועכשיו, בתנועת מלקחיים...

 

עסקה מעניינת נחתמה אתמול (ב') בין ענקית המוזיקה יוניברסל וספקית הרשת הבריטית ורג'ין: בקרוב, לקוחותיה של וירג'ין יוכלו להוריד ולשמור כמויות בלתי מוגבלות של מוזיקה באופן חוקי, תמורת מחיר של כשני תקליטורים בחודש. ורג'ין עובדת על החתמת חברות מוזיקה נוספות על חוזה דומה.

 

במקביל, התחייבה ורג'ין לרדוף בדם ואש אחרי לקוחותיה הגונבים מוזיקה, ואף שהיא הכריזה שתנהג ב"אופן מדורג", כלומר תתחיל בשליחת מכתבי התרעה מנומסים, תעבור למכתבי איום המובלים באמצעות גורילה, ולאחר מכן תכריז על המשתמש כגוף עוין ותנתק אותו (זמנית, לדבריה – אבל זה בסדר, אחר כך זה ייפול לבד), בעצם אנחנו רואים פה את אותו איום ישן שדרשה תעשיית ההקלטות: הפסק לגנוב, או שתנותק. בלי שום הליך חוקי.

 

יוניברסל ו-וורג'ין דיווחו על העסקה יממה לפני הצגתו לציבור של הדו"ח של הלורד קרטר, שר התקשורת הבריטי המתפטר, שאמור להמליץ על שיטות למלחמה בפיראטיות בממלכה המנוטרת. מה שאנחנו רואים כאן, מאז משפט פיראט ביי, הוא תנועת מלקחיים קלאסית: מצד אחד מטביעים את הפיראטים, מצד שני הופכים את הפיראטיות ללא-רווחית. עכשיו, אם לתעשיית ההקלטות היה שכל, זה מה שהיא היתה עושה לפני עשור, ומונעת את הלגליזציה דה-פקטו של גניבת תוכן. לא בטוח שאת האורווה הזו אפשר עדיין לסגור.

 

קרב בלימה נואש

 

אני אוהב את יוטיוב. מעבר לעובדה שהוא מאפשר שידור של תכנים חתרניים בזמן אמת, הוא הוכחה לאמת גדולה: יש דברים שאפילו גוגל לא מצליחה לעשות מהם כסף. שנתיים אחרי שרכשה את השירות, הוא עדיין מפסיד לה 470 מיליון דולר בשנה.

 

גוגל עושה מאמצים נואשים לגרד כמה דרכמות מיוטיוב. היא הכריזה על גרסת-טלוויזיה נקייה של האתר. היא ניסתה להפוך את יוטיוב ל"חברתית", ויצרה בכך פרודיה על "התקשורת החברתית". היא ניסתה למכור סרטונים (ולחסום הורדה עצמאית של סרטונים). נאדה. כלום לא עזר. יוטיוב המשיכה לדלוף כמו ישיבת ממשלה.

 

עכשיו מגיע צעד נואש באמת: בקרוב יצטרכו משתמשי יוטיוב – בינתיים במספר מוגבל של סרטונים, אבל זה כנראה יתפשט – לבחור אם הם רוצים לראות פרסומת בתחילת הסרטון, או מטח של פרסומות בנקודות שונות באמצע הסרטון. כלומר, גוגל תדחוף את הצפרדע שלה במורד גרונם של המשתמשים, לא משנה מה.

 

בעבר, לא כל כך מזמן, אמרה גוגל שהיא לא תציב פרסומות בתחילת סרטונים, כי זו שיטה שנואה שיוצרת קהל שבוי. כנראה שהמצב הכלכלי ביוטיוב גרוע משחשבו.

 

עוד טעות טקטית?

 

חלונות 7 סטארטר – הגרסה הקלה, שהיתה אמורה להיות זולה, של מערכת ההפעלה – ממשיכה לעורר מהומות. בעבר דווח שמיקרוסופט מתכוונת לאפשר הרצה של לא יותר משלוש אפליקציות באמצעותה, ואף שהתברר שלא כצעקתה, הלחץ הציבורי הוביל לנסיגה מהעמדה הזו.

 

עכשיו מתעוררת בעיה נוספת: המחיר. ספקי מחשבים התרגלו לקבל עותקים של חלונות XP להתקנה על נטבוקים ב-15 דולר. כעת הם מדווחים שמחירה של סטארטר יהיה גבוה משמעותית יותר: 45 עד 55 דולרים. יצרני נטבוקים, שנאבקים על כל דולר – בקצב הנוכחי, יתחילו לחלק אותם בחינם עם מנוי סלולר; אה, זה כבר קרה, בעצם – לא יוכלו להרשות את זה לעצמם, ואולי הם יעברו ללינוקס. סיפור מתפתח; נראה מה יקרה.

 

מתקפת נגד

 

אפל עלתה על הכוונת של הסנאט האמריקאי: שורה של סנאטורים, בהם המועמד לנשיאות הכושל ג'ון קרי, פנו במכתב לרשות השידור הפדרלית (ה-FCC), וביקשו ממנה לבחון אם הסכם כובל בין יצרנית סלולר (אפל) וספקית סלולר (AT&T) איננו עובר על חוקי ההגבלים העסקיים, משום שהוא מצמצם משמעותית את מרחב הבחירה של הצרכן.

 

קרי ושות' לא היו גסים עד כדי כך שינקבו בשמות המפורשים, אבל הנושאים שהם ביקשו מה-FCC לבחון מראים בדיוק לאן הם מכוונים. למשל, הם דורשים לברר אם הסכמים כובלים כאלה מונעים מהמשתמשים להפוך את הסלולר שלהם למודם רשת נייד – ואפל התפרסמה בכך שהיא חיסלה אפליקציות אייפון שעשו בדיוק את זה, כי הדבר פגע ברווחיה של AT&T.

 

הסנאטורים שאלו גם אם העובדה שספק סלולרי נכנס להסכם כובל עם יצרנית מכשירים פוגעת ביכולתן של חברות קטנות יותר להתחרות, ושאר שאלות מכוונות מאוד. אם ה-FCC תמצא שאכן הסכמים כאלה מעוררים בעיות, הסנאטורים ממליצים לה "לפעול במהירות".

 

קצרצרים

 

בישראל לא תהיה לאפל בעיה כזו: לאחר שנתיים של התעלמות מהשוק הישראלי, הודיעו אמש (ב') במפתיע פלאפון ואורנג' שהן תייבאנה בקרוב את האייפון החדש, זה עם המצפן. לא הייתי רוצה להיות הבוקר במקומו של מנכ"ל איידיגטל, שמנסה נואשות למכור את מוצרי אפל בישראל, ושבבוגדנות אופיינית, זו תקעה לו סכין בגב.

 

זוכרים את הסרטון המזעזע של רפא"ל, שיועד לשכנע את ההודים שמה שהם צריכים הוא בולם הטילים הישראלי? ובכן, לקראת הסלון האווירי בפאריס הפיקה רפא"ל סרטון מזעזע נוסף, אם כי הפעם נחסכו מאיתנו השירים: מדובר בפנטומימה. הגרועה ביותר בהיסטוריה האנושית, כנראה, אבל פנטומימה.

 

מערכות GPS הן דבר חכם. לעיתים, חכם יותר מהמפעילים שלהן. אזרח אמריקאי נדהם לגלות שבית המשפחתו העתיק, על תכולתו וזיכרונותיו, נהרס עד היסוד. המחריב טען בעקשנות שה-GPS הוביל אותו לבניין הנכון. ולא, לא היה לו מושג מה הכתובת של הבית שהוא אמור להחריב.

 

פייסבוק עקפה, לראשונה, את מייספייס במספר המשתמשים בארה"ב. רוב משתמשיה של פייסבוק – כ-70% - שורצים מחוץ לארצות הברית, ובדמוגרפיה הזו היא עקפה אותה כבר לפני שנה.

 

סופה של ההיסטריה? גדילתו של טוויטר, שעמדה על אחוזים לא סבירים (82% באפריל, 131% במרץ) נבלמה: במאי עמדה הצמיחה שלו על 3.5% בלבד.

 

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר" 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x