$
אינטרנט

הגל של גוגל: שאלות ותשובות

בשביל מי זה טוב , איך הוא בדיוק משלב צ'אט, מעבד תמלילים ופורום במערכת אחת והאם באמת מדובר בדור הבא של האימייל? דורה קישינבסקי מנסה לענות על השאלות הבוערות

דורה קישינבסקי 16:2331.05.09

מה זה Wave?

 

Wave הוא פרויקט גדול ושאפתני של גוגל, שהחברה חשפה לראשונה ביום חמישי האחרון. אי אפשר עדיין להשתמש בו - הוא ייפתח, אם בכלל, רק בהמשך השנה. מכיוון שגוגל תולה ב-Wave תקוות ושאיפות רבות כל כך, רשימת התכונות האינסופית שלו מקשה להבין במה בעצם מדובר. זה, אם תשאלו אותנו, אף פעם לא סימן טוב. בקצרה, מדובר בשירות שאמור להיות העתיד של תיבת האימייל - אם הוא יושק עם כל התכונות שהוצגו בהדגמה של גוגל, יעבוד כמו שצריך, ויצליח לשכנע מספיק אנשים להתנסות בו. זה "אם" גדול למדי.

 

מה רע באימייל שיש לנו עכשיו?

ה-Wave. הדור הבא של האימייל? ה-Wave. הדור הבא של האימייל? צילום מסך

 

האימייל הוא טכנולוגיה פרימיטיבית, שאנחנו מתעלמים לפעמים מהחסרונות שלה רק מכיוון שאנחנו לא מבינים שאפשר אחרת.

 

קחו מצב נפוץ שבו מתנהלת תכתובת בין מספר אנשים באותו המשרד. בשירות דואר מתקדם כמו ג'ימייל, אפשר לראות את המכתבים בעלי אותה הכותרת מסודרים זה מתחת לזה, כמו שרשור (thread) של הודעות בפורום. אבל זו רק אשליה, מכיוון שאם נבחר מכתב מאמצע השרשור ונענה לו, התגובה לא תופיע ליד המכתב שלו היא קשורה, אלא בסוף השרשור. לאחר מספר מקרים כאלה, יהיה קשה לעקוב מי ענה למי.

 

בעיה נוספת: אם רוצים לשתף בן אדם נוסף בתכתובת, בדרך כלל לוקחים את המכתב האחרון ברשימה ומעבירים אותו לאדם זה - אבל המכתב הזה לאו דווקא כולל את כל השיחות הפנימיות שהתפצלו בתוך השרשור. ואם מישהו עונה למכתב קודם, הוא צריך לזכור להוסיף ידנית את האדם החדש לרשימת הנמענים.

 

ההדגמה החגיגית

 

 

כל זאת משום שכמו שגוגל אומרת - האימייל נשאר נאמן למטאפורת הדואר, עם שולח, נמען, העתקים ותשובות בדואר חוזר. לעומת זאת, ב-Wave, התכתובות - שמכונות "גלים" - מתנהגות באמת כמו הודעות בפורום או טוקבקים במערכת תגובות מתקדמת. ניתן להצמיד תגובה להודעה קודמת, ואפילו לאמצע של הודעה קודמת, אם רוצים לענות לדבר-מה שנאמר באמצע. אדם שנוסף לרשימת הנמענים יראה את כל השרשור המורכב מההתחלה ועד הסוף ויתעדכן אוטומטית בכל ההודעות הבאות.

 

האפשרות היפה באמת היא ה"ריפליי", שמרוקן את השרשור ואז בונה אותו מחדש על המסך הודעה אחרי הודעה, כדי לשחזר את מהלך השיחה.

 

איפה נכנס החלק של "בזמן אמת"?

 

אם שניים או יותר מהמשתתפים ב"גל" מסוים מחוברים לשירות באותו הזמן, הם יראו זה את הודעותיו של זה תוך כדי הקלדה, כך ש-Wave הוא בעצם גם תחליף לשירותי מסרים מיידיים כמו מסנג'ר או Google Talk. בנוסף, כאשר אחד המשתתפים מצרף קבצים ל"גל", למשל מסמכים או תמונות, האחרים רואים אותם מיד.

 

שיתוף פעולה בזמן אמת

 

 

מה עוד אפשר לעשות עם Wave?

 

גוגל הכניסה ל-Wave פיצ'רים והשראה מכל הבא ליד. ניתן לקחת כל "גל" ולפרסם אותו באינטרנט, בתור ווידג'ט, למשל בתוך בלוג או דף מייספייס. מי שייכנס לבלוג הזה יראה את השיחה ויוכל גם לענות לה בזמן אמת. המשתתפים האחרים יקבלו הודעת אזהרה על כך שהשיחה מוצגת כעת בפומבי באינטרנט. מכיוון שקל מאוד לצרף תמונות ל"גל", Wave יכול לשמש לבניית אלבום תמונות משותף, שאחר כך ניתן לפרסם אותו באינטרנט.

 

כל שיחה ב-Wave מציגה את תמונות המשתמשים, כך שמתקבלת הרגשה של רשת חברתית, ולא רק תכתובת. גם בודק האיות המשוכלל, שמנתח את ההקשר של המילה ומציע אפשרויות בהתאם, אמור לספק חוויית שימוש שונה מאימייל רגיל.

 

Wave מאפשר לכמה אנשים לערוך ביחד אותו מסמך מעבד תמלילים. הפונקציה הזו קיימת גם בשירות Google Documents הקיים של גוגל, אך ככל הנראה ב-Wave הממשק יהיה חלק יותר ויאפשר לראשונה עבודה משותפת נוחה.

 

Wave יכלול עוד תכונות שאנחנו מכירים משירותי גוגל אחרים, כמו לוח שנה, רשימת מטלות וקורא RSS.

 

מתי ואיך נוכל להשתמש ב-Wave?

 

Wave אמור לפעול היישר מהדפדפן, כמו ג'ימייל, אך הדפדפנים של היום עוד לא תומכים בתכונות המתקדמות שלו, ובמיוחד לא הדפדפן הפופולרי ביותר, אקספלורר של מיקרוסופט. בכל מקרה, הפלטפורמה עדיין בפיתוח, ולפי גוגל היא תושק בהמשך השנה.

 

Wave לא יחליף את ג'ימייל - לפחות לא בשלב זה. מכיוון ש"גלים" הם לא אימיילים, תוכנות אימייל רגילות לא יכולות לקרוא אותם. יהיה ניתן לשוחח באמצעות Wave רק עם משתמשים אחרים של השירות הזה.

 

נקודה מעניינת - גוגל הכריזה שבתום הפיתוח, היא תפיץ את הפרוטוקולים של Wave בקוד פתוח, כך שכל מי שירצה יוכל לבנות לו תוכנה ששולחת ומקבלת "גלים" של Wave. בכך גוגל מנסה לרמוז שהיא מאמינה שהטכנולוגיה שלה יכולה באמת להחליף את האימייל כפי שאנחנו מכירים אותו, ברחבי האינטרנט.

 

כלי האיות והשפה המתקדמים

 

 

Wave נשמע דומה מאוד להרבה שירותי ווב 2.0 קיימים.

 

הפונקציות של Wave הועתקו מהרבה שירותים שונים - פורומים, צ'אטים, Google Documents, פייסבוק, FriendFeed. כמו הרבה שירותי ווב 2.0, הוא מנסה לקחת אלמנטים שקיימים כבר ולסדר אותם לכדי שלם חדש. וגם כל השירותים הללו אומרים שהם הולכים לבצע מהפכה בחיים שלנו ולשנות לחלוטין את הצורה שבה אנחנו משתמשים באינטרנט. ההבדל כאן הוא בפשטות - גוגל. כשחברה עם עוצמה כזו אומרת שהיא עומדת לבצע מהפכה, אפשר לשקול להאמין לה.

 

אז אנחנו הולכים לזרוק את האימייל ולהשתמש ב-Wave במקום?

 

עוד הרבה יותר מדי מוקדם לומר. למרות ההתרגשות שפשטה באינטרנט בעקבות סרטוני ההדגמה היפים של גוגל, מדובר בשירות שטרם הושלם הפיתוח שלו וכמעט אף אחד עוד לא התנסה בו. צריך גם לזכור שהרבה שירותים של גוגל הוכרזו בקול תרועה תקשורתית ולאחר מכן גוועו באופן פתטי, בהם Google Answers ז"ל, שלא הצליח להתמודד בתחרות עם Yahoo Answers, והעולם הווירטואלי התלת-מימדי Lively, שנולד הרבה אחרי שהפסקנו להתעניין בסביבות כמו Second Life. ומישהו עוד זוכר את Knol, התשובה של גוגל לוויקיפדיה, או את Jaiku, השירות שגוגל קנתה כדי להתחרות בטוויטר?

 

למה גוגל פתחה במתקפת השיווק של Wave עכשיו, אם הוא עוד לא קרוב להיות מוכן?

 

זוהי בחירה יוצאת דופן מצד גוגל, שמעדיפה בדרך כלל לחשוף את השירותים שלה כשהם שלמים ומרשימים. הרעיון של Wave צץ עוד ב-2004, אך הוקפא בזמן שהמהנדס האחראי לו, לארס רסמוסן, הועבר לפרויקט בעדיפות גבוהה יותר - גוגל מפות. ב-2007 חזר רסמוסן ל-Wave ועבד עליו עד עתה. לכאורה, אם גוגל שמרה את Wave בסוד במשך חמש שנים, היא יכלה להמשיך עוד כמה חודשים.

 

ההסבר של החברה: היא רוצה כבר לשחרר את הכלים למפתחים, כדי שיבנו יישומים על בסיס הפלטפורמה, ובין השאר ישלבו אותה בפלטפורמות שהגולשים כבר מכירים ואוהבים כמו פייסבוק וטוויטר. כך כש-Wave יושק, לגולשים כבר יהיו הרבה צעצועים לשחק איתם.

 

ואי אפשר להתעלם מכך ש-Wave נחשף באותו יום כמו Bing, מנוע החיפוש החדש והמתוחכם של מיקרוסופט, שמתוכנן סביבו קמפיין שיווק אגרסיבי חסר תקדים. הייתכן שגוגל רצתה להקדים תרופה למכה השיווקית של מיקרוסופט, ולוודא שהקמפיין של בינג, שבו השקיעה מיקרוסופט 100 מיליון דולר, ייפתח בקול ענות חלושה? לפי בלוג הטכנולוגיה המשפיע טקקראנץ', "בגוגל ידעו בדיוק מתי בינג יושק, והם תכננו את ההשקה של Wave בזהירות כך שתתרחש דקות ספורות לאחר מכן... למיקרוסופט לא היה סיכוי".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x