$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: פייסבוק מאבדת שליש מערכה

ספקית הסלולר AT&T מואשמת בהטיית תוצאות "כוכב נולד" האמריקאי, מיקרוסופט ואינטל נגד נטבוקים, רופאים ופסיכולוגים מודאגים מהודעות טקסט, ועקצן ניגרי מנסה לשים יד על שרידי אימפריית מאדוף

יוסי גורביץ 10:3227.05.09

אופס, השווי הצטמק

 

חברה רוסית – דיגיטל סקיי טכנולוג'יס – הטביעה אתמול (ג') 200 מיליוני דולרים שמישים לחלוטין, ותמורתם היא צפויה לקבל 1.96% מסטארט-אפ שלא מצליח לקושש הכנסות בעצמו, ולא סביר שיצליח לעשות את זה בעתיד הנראה לעין. בכל מקרה אחר, חבר המנהלים היה משגר את המנכ"ל לאשפוז כפוי, רצוי בסיביר, אבל במקרה הזה קוראים לחברה פייסבוק, אז זה כנראה לא יקרה.

 

פייסבוק חגגה את הרכישה, תוך שהיא מעדיפה לדלג על פרט אחד קטן. רכישת המניות תוך הערכת שוויה של פייסבוק בכ-10 מיליארד דולר. לא רע, אתם אומרים? בדרך כלל זה נכון, אלא שרק לפני שנתיים, כשרכשה מיקרוסופט ערימה של מניות פייסבוק, היא העריכה את שוויה ב-15 מיליארד דולר.

חוגג, ומצניע את עובדת ירידת הערך. מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד (?) פייסבוק חוגג, ומצניע את עובדת ירידת הערך. מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד (?) פייסבוק צילום: בלומברג

 

כל ההערכות האלה, כמובן, הן חלומות באספמיה: כשפייסבוק עצמה נאלצה להעריך את שוויה – היא שילמה דמי לא יחרץ ללא מעט אנשים, בשל האופן המפוקפק שבו הקים אותה מארק צוקרברג – היא העריכה אותו ב-3.7 מילארד דולר בלבד. וגם זה, ככל הנראה, הרבה יותר משוויה האמיתי.

 

ראוי לציין שפייסבוק אומרת בחודשים האחרונים שוב ושוב שהיא לא זקוקה לכסף – ומגייסת ככל יכולתה. יותר ויותר זה נראה כמו מזימת פירמידה.

 

ספק ישן עדי יסוד נחריבה

 

AT&T היא אחת החברות השנואות בארצות הברית, מה שדי מובן בהתחשב בכך שהיא ספקית סלולר, והללו הן כולן חברות בת של ל. וציפר ובניו עושק בע"מ. אבל, אף שהלקוחות היו מוכנים לסבול בשקט את כל מעשי הנוכלות הרגילים של חברה שמשלמת מסים באי השדים, משינוי תוך כדי תנועה של מחיר דקות אוויר ועד תמחור של חבילות מידע שהיה גורם לתכשיטנים להחוויר, הפעם היא קצת הגזימה.

 

לפני שבר גאון, ולפני כישלון גובה רוח: זעם עממי גואה בארה"ב, לאחר שמצטברות ראיות לכך ש-AT&T חיללה את קודש הקודשים, והטתה את תוצאות "כוכב דועך". לאחרונה הביס שם אחד, קריס אלן, אחד אחר בשם אדם למברט. זו היתה קצת מלחמת תרבות: למברט עשה הכל חוץ מלומר בגלוי שהוא הומוסקסואל, ואלן הוא חסיד של רוק נוצרי.

 

על פי ההאשמות, ש-AT&T לא כל כך מצליחה להפריך, היא העמידה לרשות מעריציו של אלן – בשני אתרים שונים, שניהם בארקנסו, המדינה שממנה בא אלן – שירות שליחת SMS בחינם. היא לא סיפקה שירות דומה לחסידיו של למברט. לא רק זה, החברה גם הסבירה לאלניסטים כיצד לשלוח מטח של הודעות SMS במכה אחת, מה שקצת מנוגד לנוהלי התוכנית.

 

אמריקה כמרקחה. אבל זה בסדר: חברה-בת אחרת של ל. וציפר ובניו מעסיקה פחות או יותר את כל יועצי התדמית והיחצ"נים. עם זאת, בזמן הקרוב לא הייתי קונה מניות של AT&T. סביר שהרבה מאוד אנשים ישקלו לסגור את המנוי אצלם.

 

קשר אפל נגד הנטבוקים?

 

אינטל לא אוהבת נטבוקים, זה ידוע: הם משתמשים בשבב אטום החלש והזול שלה, וכל נטבוק שנמכר הוא שבב יקר יותר שצובר אבק על המדפים. עכשיו מתקבל הרושם שגם למיקרוסופט יש משהו נגדם.

 

על פי ידיעות שטרם אושרו, אינטל ומיקרוסופט הגיעו להסכמה ביניהן שגודל המסך המקסימלי של מחשב נטבוק יהיה 10.2 אינצ'ים בלבד, בעוד שקודם לכן הוא עמד על 12.1 אינצ'ים. מחשבים שיעמדו בתקן החדש – והשרירותי מאד – יוכלו לרכוש את גרסת חלונות 7 לנטבוקים; מחשבים שמסכיהם גדולים יותר, יצטרכו לשלם סכומים גדולים יותר, עבור מערכת הפעלה יקרה יותר. אינטל, מצידה, לא תמכור שבבי אטום למחשבים שמסכיהם גדולים מ-10.2 אינצ'ים.

 

על פניו, מדובר בקשר של שתי חברות ענק נגד הציבור, שבשנה האחרונה הצביע בארנקו עבור הנטבוקים. סביר להניח שרגולטורים באירופה ובארה"ב, שאינטל ומיקרוסופט ממילא נמצאות על צג המטרות שלהן, מתחילים להשחיז סכינים ולרייר.

 

אמא'לה, טקסט

 

"הם עושים את זה מאוחר בלילה, כשהוריהם ישנים", נפתחה הכתבה הקודרת, "הם עושים את זה במסעדות ובעת חציית רחובות הומים. הם עושים את זה בכיתה, כשידיהם מאחורי גבם". מה הפולחן השטניסטי המסוכן הזה, אליבא דניו יורק טיימס? שליחת הודעות טקסט.

 

רופאים ופסיכולוגים אומרים שמדובר במגפה של ממש. בני הטיפש עשרה של ארה"ב שולחים בממוצע 2,272 הודעות טקסט מדי חודש, קצת יותר מ-70 הודעות ביום בממוצע. אלו נתוני סוף 2008; ב-2007, המספר היה כחצי מזה.

 

הרופאים מתלוננים על בעיות אגודל ועל בעיות שינה בגלל שליחת טקסטים מאוחר בלילה; הפסיכולוגים טוענים שהודעות טקסט מובילות גם לחרדה, חוסר ריכוז וכישלון בלימודים, ולתשישות. חלקם טוענים שהמכשירים הקטנים הופכים את הילדים לתלויים יותר בהוריהם, ושהם לא מאפשרים להם להתרכז.

 

יכול להיות. אבל הפתרון פשוט למדי: כפי שציין הניו יורק טיימס בתחילת הכתבה, המבול התחיל כשחברות הסלולר התחילו להציע חבילות מידע הכוללות שליחה בלתי מוגבלת של טקסטים. הורים מודאגים פשוט צריכים לוודא שהמנוי של ילדיהם יהיה מוגבל. זה הכל. ויאללה, לפאניקה הטכנופובית הבאה, שהיא, כמובן...

 

אם כל העוקצים

 

אייד או. אוגונג'ובי מהעיר לאגוס – עיר הפשע המקוון שמחלטרת כבירת ניגריה – כנראה לא חכם במיוחד, אבל צריך להעריץ את החוצפה שלו.

 

אוגונג'ובי ניסה בשבוע שעבר תרגיל עוקץ – היצוא העיקרי של ניגריה - על עורכי דינו של לא אחר מאשר ברני מאדוף, הידוע כנשק להשמדה כלכלית המונית. בתי המשפט בארה"ב מתחבטים כעת מה לעשות בשרידי רכושו של מאדוף, ואוגונג'ובי הציע בנדיבות לשלם עבורם לא פחות מטריליון דולר.

 

דא עקא, עקב קשיי נזילות מסוימים – זמניים, ללא ספק - ביקש אוגונג'ובי מעורכי דינו של מאדוף להעביר לו מקדמה קטנה, של כ-5,000 דולר, כדי שיוכל לארגן לעצמו עורך דין. נציגו בבית המשפט של אוגונג'ובי חזר בו מייצוגו, לאחר שאוגונג'ובי ביקש ממנו את הכסף והבטיח להחזיר אותו בתשלומים של 125 דולר מדי חודש, במשך ארבע שנים. עורכי דינו של מאדוף, שהיו צריכים את זה כמו עוד חור בראש, ביקשו מהשופט לבעוט את אוגונג'ובי מכל המדרגות.

 

אוגונג'ובי הוא יזם בעל נסיון, שבעבר רצה לרכוש את יאהו – בתנאי שזו תלווה לו את הכסף לרכוש אותה – והציע למכור אותה למיקרוסופט תמורת מקדמה של שני מיליארדים בלבד.

 

קצרצרים

 

איראן שבה והתירה לתושביה לגלוש בפייסבוק, לאחר שניתקה אותם שלשום. בלומדה מלקחיה של אפל, נמנעה המדינה השיעית היחידה בעולם מלספק הסברים כלשהם בפרשה.

 

הניו יורק טיימס, הגברת האפורה של העיתונות האמריקאית, מינה אמש (ג') עורכת לענייני מדיום חברתי. היא מיהרה לפרסם הודעה בטוויטר, ובקרוב תכתוב נהלים לשימוש במדיום חברתי על ידי שאר עובדי העיתון. ימים משונים מגיעים.

 

ואם כבר טוויטר, רשימת ההודעות המועדפות של מייסדי החברה כוללת פריטים מביכים במיוחד, בכללם רמיזה שיש לירות ביזם הזחוח ג'ייסון קלקאניס. פירוט אפשר למצוא כאן. בכך תמה מכסת ידיעות טוויטר להבוקר. כדור נגד בחילה, בבקשה?

 

עקב פריצתו של אתר מיקרובלוגינג שלא ננקוב בשמו, החלה גם מגיפה של שירותי קיצור כתובות URL. כל העולם ואשתו פותחים אחד. דא עקא, שאי אפשר לדעת לאן הקישור הזה מוביל אותך, ובעולמנו רווי הנוכלים – רבים מהם מוצלחים יותר מאייד או. אוגונג'ובי – זה עשוי להיות מסוכן. תוסף חדש לפיירפוקס מציע פתרון.

 

חברת סייסטאר, שניהלה קרב דוד-מול-גוליית כנגד אפל, הודיעה כי היא פושטת רגל. על פי הנהלים המקובלים בארה"ב, כל ההליכים המשפטיים כנגד חברה הנמצאת בפשיטת רגל מוקפאים, כך שנראה שמשפט אפל-סייסטאר לא יימשך בקרוב. מצד שני, אפל תוכל לקבל גישה נרחבת למסמכים של סייסטאר, מה שאולי יאפשר לה לאשש את הטענה שגורמים אפלים השתמשו בסייסטאר נגדה. או שלא.

  

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר" 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x