$
המדריך

כל מה ש(באמת) צריך לדעת על טוויטר

איפה מוצאים משתמשים שיעקבו אחריכם, איך מעלים טוויטים מהסלולרי, כיצד תקבלו עדכונים בזמן אמת לדסקטופ, ומה הקטע עם השטרודל. המדריך האחרון שתצטרכו לקרוא על השירות המדובר של 2009

רן יניב הרטשטיין 21:5209.05.09

קשה להחליט איזו היא התופעה העכשווית הבעייתית יותר: הבאזז חסר הפרופורציה שמעורר טוויטר,או הפשיטה החצי מאורגנת שערכה עליו העיתונות לאחרונה. בשבועיים החולפים לא ניתן היה להתחמק מאזכורים מבולבלים של טוויטר אפילו במקומות הכי פחות צפויים - ערוץ 2 למשל - וקשה עוד יותר היה למצוא התייחסות מעניינת ומקורית לשירות השנוי במחלוקת. אין זו ביקורת על מי שעסקו בסוגיה המורכבת, בתקשורת או בחיים האמיתיים. הסיבה שכל כך קשה למצוא משהו חדש להגיד על טוויטר, היא שבניגוד לרושם שנוצר, פשוט לא מדובר בשירות חדש.

 

אם המדד המקובל לטרנדיות של שירותי אינטרנט הוא פרסום של כתבה גדולה על אודותיהם בניו-יורק טיימס, הרי שטוויטר כבר הגיע למיינסטרים, לפחות בארה"ב, עוד לפני שנתיים. לאחרונה פרץ שוב השירות לתודעה הציבורית כשחצה עוד סימן דרך חשוב - אזכור בתוכנית האירוח של אופרה ווינפרי, בעקבותיו אף פתחה מובילת דעת הקהל חשבון טוויטר משל עצמה.

 

בחתך גס של ציר הזמנים, טוויטר לפני אופרה היה שירות מקוון חשוב ומשפיע שהוזכר בנשימה אחת עם פייסבוק ויוטיוב. אחריה, הוא הפך לאחת ממילות הבאזז המאוסות והמושמצות ברשת, וחזר שוב להיות שאלה שכולם משום מה חושבים שמישהו רוצה לדעת את התשובה עליה.

 

את הדיון ברלבנטיות של טוויטר ובמשמעויות של ההצלחה שלו (או אי-ההצלחה המקומית שלו) נשאיר למי שלא הספיקו עדיין לכתוב על הנושא בשנתיים וחצי האחרונות. במקום זאת, במדריך זה ננקוט גישה מעשית יותר, ונבדוק מה בדיוק אפשר לעשות איתו.

  

למי שהצטרפו אחרי אופרה

 

למרבה הפרדוקסליות, המסר היחיד שנראה שאי אפשר להעביר ב-140 תווים הוא הגדרה טובה של טוויטר. הסבר טכני יפספס את המשמעויות החברתיות והתרבויות של השירות, והגדרה מעשית יותר לא מעבירה את מהות החוויה של השימוש בטוויטר. טוויטר הוא כמו בלוג עם מגבלת תווים; הוא כמו פייסבוק אבל בלי כל השטויות; הוא כמו אימייל, רק יותר פשוט.

 

בטוויטר תוכלו לשלוח לעולם הודעות קצרות ללא כל הקשר או מסגרת מעבר לעצם העובדה שאתם שלחתם אותן, ותוכלו להירשם כדי לקבל הודעות ששלחו משתמשים אחרים. אפשר לכתוב בעברית ובאנגלית, וגם ברוסית, בערבית, ובכל שפה אחרת, אפשר להוסיף קישורים, ואפשר לשלוח הודעות למשתמשים מסוימים (למרות שגם כל שאר המשתמשים יוכלו לראות אותן).

 

טוויטר אולי נועד במקור לעדכונים אישיים מזדמנים שעונים על השאלה "מה אתם עושים עכשיו?", אבל "הטוויטרספרה" כבר מכסה תחומים רחבים בהרבה. טוויטר הפך לאחת הפלטפורמות הבולטות ביותר של עיתונות אזרחית, לפעמים לטובה ולפעמים לרעה. אפשר להיעזר בו כדי לזהות ולעקוב אחרי טרנדים, ורבים מנצלים אותו לקידום אישי (ובעיקר לקידום של שירותי קידום בטוויטר). טוויטר הפך גם לאמצעי תקשורת מועדף על חברות וארגונים - כמעט כל מותג בינלאומי כבר נמצא בטוויטר. בארץ אלו בעיקר אתרי החדשות וחברות הטכנולוגיה, בינתיים.

 

כדי להתחיל להשתמש בטוויטר, פשוט הכנסו לאתר והרשמו. ההחלטה החשובה ביותר בשלב ההרשמה היא שם המשתמש - השם שתבחרו יקבע גם את הכתובת של העמוד שלכם בטוויטר. שם טוב יהיה מזוהה באופן חד משמעי עמכם (לדוגמה, השם האמיתי שלכם הוא בדרך כלל כיוון טוב), ויהיה גם קצר, קליט, וקל להקלדה. שם המשתמש חייב להיות באנגלית, אבל את השם המלא אפשר לכתוב בעברית - זה השם שיופיע בכותרת העמוד שלכם.

 

 

מסך ההרשמה לטוויטר מסך ההרשמה לטוויטר צילום מסך: twitter.com

 

מכיוון שחשבון הטוויטר יכול בקלות רבה להפוך למזוהה מאוד אתכם, רצוי לבחור סיסמה בטוחה וקשה לניחוש. עם זאת, סביר להניח שתצטרכו להקליד את הסיסמה של טוויטר לעתים קרובות יותר מאשר סיסמאות של שירותי רשת אחרים - בשירותים חיצוניים, בתוכנות שולחניות, בטלפון הסלולרי ועוד. לכן, נסו ליצור איזון בין סיסמה בטוחה ואקראית, ובין סיסמה שלא תהיה יותר מדי מורכבת להקלדה.

 

כשתיכנסו בפעם הראשונה לחשבון החדש שלכם, יופיע מסך שומם ומאכזב למדי. אפשר כבר להתחיל לכתוב ולשלוח עדכונים, ואפשר במקום זאת לחפש חברים ומכרים ולהירשם לעדכונים שלהם. בכל מקרה, אל תדאגו יותר מדי לגבי "הכללים". כמדיום תקשורתי, השירות עוד צעיר מדי ואף אחד עדיין לא יודע מה בדיוק המשמעות שלו, וכל מה שתעשו כאן יכול להיחשב למעצבן ביותר או ללגיטימי לגמרי. במקום לחפש את הדרך הנכונה להשתמש בטוויטר, תנו לזמן ולניסיון לעשות את שלהם.

 

למרות זאת, רק כדי להבין את המשמעות של מגבלת התווים ולהתרשם מאופן השימוש בטוויטר, כדאי לנסות לכתוב עדכון אחד או שניים. אין בהכרח צורך לפרסם אותם, ואין שום סיבה לדאוג אם אין לכם כרגע שום דבר להגיד. אתם לא היחידים.

  

טוויטר, אחרי ההרשמה טוויטר, אחרי ההרשמה צילום מסך: twitter.com

 

כדי להוסיף חברים לטוויטר, לחצו על הקישור Find People בראש העמוד. כמו רוב הרשתות החברתיות, טוויטר יודע להתחבר לשירות האימייל שלכם ולבדוק לאילו מהאנשים ברשימת הכתובות שלכם יש גם חשבון בטוויטר. לחצו על Find on other networks, והזינו את פרטי ההתחברות (טוויטר תומך בג'ימייל, ביאהו, בהוטמייל וב-MSN). כשתוסיפו חברים חדשים, הם יקבלו הודעה על כך - ובמקרים רבים יפתחו את העמוד שלכם או אף יירשמו לעדכונים שלכם.

 

בטוויטר, פעולת זו נקראת "Follow", ופירושה היא שתוכלו לעקוב אחר העדכונים שלהם. היא מקבילה להוספת חברים ברשתות חברתיות אחרות, או להרשמה בבלוגים, וכמו ברוב הקהילות המקוונות, המספרים הנלווים לפעולות האלה משמשים לקביעת היררכיה ומעמדות בין המשתמשים.

 

בעמוד שלכם יוצג מספר המשתמשים שעוקבים אחרי העדכונים שלכם (או ה-"Followers" שלכם). ככל שמספר זה גדול יותר, כך מעמדכם כמשתמשים בטוויטר גבוה יותר - מנתון זה משתמע שאתם פופולריים יותר, מעניינים יותר, חשובים יותר, מעודכנים יותר, ותיקים יותר, ובאופן כללי מוצלחים יותר. לשם השוואה, לברק אובמה יש בערך 1.1 מיליון עוקבים בטוויטר, לאשטון קוטצ'ר יש בערך 1.6 מיליון עוקבים, לערוץ "טכנולוגי" יש בערך 750 עוקבים, ולכותב שורות אלה יש כ-370 עוקבים.

 

שיטה נוספת לאיתור משתמשים מעניינים בטוויטר היא דרך העמודים של החברים שלכם. בראש כל עמוד משתמש מוצג מספר המשתמשים שעוקבים אחריו, ומספר המשתמשים שאחריהם הוא עוקב. מספרים אלו מובילים לרשימות מלאות, ובהן תוכלו לעיין כדי למצוא את החברים של החברים שלכם.

 

כשאתם מחוברים לטוויטר, העמוד הראשי יציג את רצף העדכונים מכל המשתמשים שבחרתם לעקוב אחריהם, בסדר כרונולוגי, וכן טופס פשוט במיוחד לפרסום עדכונים משל עצמכם. כך, כל משתמש מתעדכן בהודעות של חבריו, ויכול לכתוב הודעות משל עצמו. בטוויטר, הודעה כזו נקראת "טוויט", או "Tweet" - ציוץ ציפור באנגלית.

 

איתור חברים בטוויטר דרך ג'ימייל איתור חברים בטוויטר דרך ג'ימייל צילום מסך: twitter.com

 

כדי לשלוח טוויטים למשתמשים מסוימים, השתמשו בסימן "@" (שטרודל, כמו בכתובות אימייל) ומיד אחריו, ללא רווח, הקלידו את שם המשתמש שאליו אתם רוצים לשלוח את הטוויט. זו אינה הודעה פרטית - הטוויט יפורסם ברצף הטוויטים שלכם וכל אחד יוכל לקרוא אותו, אבל אצל המשתמש שאליו שלחתם את הטוויט באמצעות הסימן @, הטוויט יודגש ויובלט. שימו לב שאפשר לשלוח טוויט אחד לכמה משתמשים - פשוט הקלידו את כל השמות, עם הסימן @ לפניהם (רק ודאו שנשארו לכם מספיק תווים בשביל לכתוב את ההודעה עצמה).

 

שיטה זו מאפשרת לנהל בטוויטר שיחות ציבוריות, בדומה לתגובות בבלוגים. אכן, טוויטים כאלה נקראים בטוויטר "תגובות" (או Replies), אבל שם זה מבלבל ואפשר להשתמש בסימן @ גם כשהטוויט לא בא בתגובה לשום דבר.

 

לשליחת הודעות פרטיות לגמרי, שרק משתמש אחד יוכל לקרוא, לחצו על שמו או על התמונה שלו ולאחר מכן לחצו על הקישור message בצד ימין. לחלופין, התחילו את הטוויט עם האות "d", ואחריה, עם רווח אחד, הקלידו את שם המשתמש שאליו ההודעה מיועדת. המשתמש שאליו שלחתם את ההודעה יקבל אותה באימייל. שימו לב: בטוויטר אולי אין כללים, אבל באימייל יש כללים בלי סוף. במידת האפשר, פשוט שלחו אימייל אמיתי במקום הודעה פרטית בטוויטר - במיוחד אם גיל הנמען הוא עשרים ומעלה.

 

לא צריך לדעת עוד הרבה כדי להשתמש בטוויטר. בהמשך המדריך נתייחס לכמה סוגיות "מתקדמות" יותר, כמו פרסום קישורים ותמונות, שימוש בטוויטר דרך תוכנות שולחניות או מכשירים ניידים, תגים, ועוד. אם רק התחלתם את דרככם בטוויטר, אנחנו ממליצים ללמוד תוך כדי השימוש.

 

למי שהיו שם לפני אופרה

 

אם אתם כבר משתמשים בטוויטר זמן מה, הדבר הראשון שכדאי לעשות כדי להפיק מעט יותר מהחוויה זה להפסיק להשתמש בטוויטר. הכוונה היא לא, חס וחלילה, להיגמל מהשירות - אלא רק להפסיק להשתמש בו דרך האתר הרגיל. יש אינספור דרכים אחרות להתעדכן ולעדכן את הטוויטר שלכם, והאתר עצמו לא נמצא בראש הרשימה.

 

עבור הקלאסיקנים, אין דרך טובה יותר להשתמש בטוויטר מאשר ב-SMS. השירות נתפר במיוחד למידותיהן של הודעות SMS, והן הופכות אותו למיידי ואישי יותר. עם זאת, טוויטר כבר לא שולחת למשתמשים בישראל הודעות SMS בחינם, והמספר לשליחת הודעות SMS אל טוויטר נמצא באנגליה, מה שהופך את הסיפור ליקר למדי.

 

אם המחיר לא מרתיע אתכם, או אם אתם רק רוצים להיות מוכנים להשתמש בטוויטר ב-SMS במידת הצורך, לחצו על Settings ועל Devices כדי לקשר את הסלולרי אל חשבון הטוויטר שלכם ולקבל את מספר הטלפון שאליו יש לשלוח את הטוויטים. כאלטרנטיבה זולה יותר, נסו את TwitterMail - שירות חינמי שיאפשר לכם לעדכן את טוויטר באמצעות הודעות אימייל, וכך לשלוח טוויטים מכל מכשיר שתומך באימייל.

 

אפשר גם להירשם לשירותים בתשלום כדי לקבל עדכונים ישירות לטלפון. בשירות twitsms, חבילה של 100 הודעות SMS עולה כ-27 שקל, ותאפשר לכם לקבל 100 טוויטים מחברים. טוויטר תשלח לכם הודעות SMS רק עבור טוויטים של חברים שביקשתם לקבל את העדכונים שלהם למכשיר - היכנסו לעמוד שלהם, ולחצו על Device Updates.

 

לשימוש בטוויטר משולחן העבודה, נסו את Twhirl או את TweetDeck. שתי תוכנות אלו פועלות תחת AdobeAir, ולכן אפשר להשתמש בהן בחלונות או במקינטוש. TweetDeck מציעה כמה תכונות מתקדמות יותר ממה שאפשר לעשות בטוויטר - כמו חלוקת חברים לקבוצות וסינון הטוויטים לפי קבוצות נבחרות, תצוגה מקבילה של טוויטים, תגובות והודעות ישירות, שמירת חיפושים ועוד. Twhirl לא מציעה פיצ'רים מתקדמים כל כך, אבל היא מצטיינת בדחיסת כל האפשרויות של טוויטר לחלון קטן ונוח לתפעול. משתמשי פיירפוקס יכולים לנסות גם את TwitterFox, תוסף לפיירפוקס שמציג ממשק פשוט עם העדכונים האחרונים בטוויטר בשורת המצב.

 

כל התוכנות הנ"ל מציגות עדכונים רצופים על טוויטים חדשים בחלונית קופצת קטנה, בדומה להתראות על אימיילים חדשים של אאוטלוק. תוכלו למצוא עוד תוכנות רבות אחרות בעמוד ה-Applications של טוויטר.

 

TweetDeck, טוויטר על סטרואידים TweetDeck, טוויטר על סטרואידים צילום מסך: TweetDeck

 

אם אתם כותבים במקביל לטוויטר שלכם גם בלוג רגיל, תוכלו לשתף תכנים בין השניים בכמה דרכים. כדי להציג בטוויטר עדכונים אוטומטיים על פוסטים חדשים בבלוג שלכם, השתמשו ב-FeedBlitz. הזינו את כתובת הבלוג שלכם, ולאחר מכן בחרו את טוויטר מרשימת האפשרויות. בכל פעם שתפרסמו פוסט חדש בבלוג, FeedBlitz יפרסם עבורכם טוויט עם קישור אליו. אם אתם משתמשים בוורדפרס, תוכלו גם לעשות את ההפך - להציג בבלוג שלכם עדכונים מטוויטר, באמצעות התוסף Twitter Tools.

 

כדי לפרסם בטוויטר את התמונות שאתם מעלים לפליקר, השתמשו ב-TwitterGram. כשתעלו תמונות חדשות, יתפרסם טוויט עם קישור אל התמונה האחרונה.

 

כשהחיים שלכם יתחילו להיעלם לגמרי לתוך הטוויטרספירה, יש כמה שירותים חיצוניים שיעזרו לכם לפחות להפיק מטוויטר תועלת. החשבון timer ישלח לכם תזכורות - עקבו אחריו, ושלחו לו הודעה פרטית עם מספר הדקות וההודעה. לדוגמה, שלחו את ההודעה הפרטית "d timer 60 waste one hour", וכעבור שישים דקות תקבלו בחזרה את ההודעה "waste one hour". באמצעות השירות TweetBeep תוכלו לקבל עדכונים על אזכורים של מילות מפתח בטוויטר - השם שלכם, העיר שלכם, המוצר שלכם, או כל דבר אחר.

 

מידע נוסף

 

ערוץ "טכנולוגי" בטוויטר

 

טוויטר: אחרי ההייפ תתחיל המהפכה

 

מדריכים קשורים

 

שישה דברים שאפשר לעשות עם פליקר

 

חמישה דברים שלא ידעתם שאפשר לעשות עם ג'ימייל

 

ארבעה דברים שימושיים לעשות בפייסבוק

 

ואם כבר נכנסתם לעניין: תקציר המדריך בטיפים קצרים של 140 תווים

 

#טוויטר למתחילים

 

השתמשו בסימן שטרודל (@) יחד עם שם משתמש לשליחת טוויט ציבורי למשתמשים אחרים: @calcalist. טוויטים שנשלחו אליכם עם סימן זה יודגשו ברצף הטוויטים

 

השתמשו באות "d" בתחילת הטוויט ולאחר מכן בשם המשתמש כדי לשלוח הודעה פרטית: d calcalist. טוויטים כאלה נשלחים למשתמש גם באימייל

 

השתמשו בסימן סולמית (#) יחד עם מילת מפתח כדי לתייג את הטוויטים שלכם, להוספת הקשר ושיוך לנושא. עוד באתר http://hashtags.org

 

השתמשו בקיצור RT (או Retweet) כדי לצטט טוויט של משתמש אחר עבור החברים שלכם. כתבו אותו כהודעה ציבורית בשילוב הסימן @ לציון שם המצייץ המקורי

 

#רק 140?

 

140 תווים לא מספיקים לכם? לא מצליחים להתבטא? קחו מדריך כתיבה וסגנון לשפה החדשה של טוויטר. גם למצייצים בעברית http://tinyurl.com/56otgr

 

טוויטר מקצר קישורים עם TinyURL כדי לחסוך מקום, אבל אפילו זה נחשב בזבזני. שירות הקיצור is.gd יחסוך 8 תווים נוספים - יותר ממילה! http://is.gd

 

#טוויטר נייד

 

שליחת טוויטים ב-SMS זה לא זול (מספר היעד נמצא באנגליה), אבל אין דרך קלה מזו לעדכן מהסלולרי. בטוויטר, לחצו על Settings ועל Devices כדי להתחיל

 

טוויטר נועדה למידע שולי מכל רגע בחייכם, לא רק מרגעים מול המחשב. עם TwitterMail, שלחו עדכונים מכל סלולרי עם אימייל http://tinyurl.com/37qlf2

 

טוויטר לא שולחת עדכונים ב-SMS למשתמשים בישראל, אבל השירות twitsms ממלא את החסר. חבילה של 100 הודעות עולה 26.5 שקל http://tinyurl.com/6khgkv

 

#שירותים נוספים

 

TweetDeck היא תוכנת טוויטר שמחלקת את החברים שלכם לקבוצות. כך, תוכלו תמיד לעקוב בחזרה, בלי להיות מוצפים בטוויטים http://tinyurl.com/4ou23t

 

חיים בפיירפוקס? TwitterFox יושבת בשורת המצב של הדפדפן, מציגה עדכונים מהחברים ומאפשרת לעדכן בקלות את הטוויטר שלכם http://twitterfox.net

 

בטוויטר אין תמונות, אבל באתר TwitPic תוכלו להעלות תמונות ולפרסם אותן בטוויטר. התחברו עם הפרטים שלכם בטוויטר http://twitpic.com

 

התקינו את Shozu על הסלולרי (כמעט על כל מכשיר עם מצלמה נתמך), ושלחו תמונות ישר לטוויטר - או לפליקר, פייסבוק ועוד http://tinyurl.com/d2tcjx
בטל שלח
    לכל התגובות
    x