$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: הנסיקה של טוויטר

אפל הורשעה בהפרה מכוונת של פטנט, מיקרוסופט חווה את הרבעון הגרוע בתולדותיה, חלונות 7 יגיע עם תמיכה מובנית בחלונות XP, וטיפשות השופט של משפט פיראט-ביי עשויה להביא למשפט חוזר

יוסי גורביץ 10:0426.04.09

פייסבוק, מאחוריך (תוך, אה, איזה עשור)

 

אני מניח שאלה מכם שיש להם כבר חשבון בטוויטר כבר כמה חודשים לא יופתעו מהנתונים הבאים: העלייה הדרמטית במספר הלוזרים – יחצ"נים וסלבריטאים בשנקל, אני מדבר עליכם – שהציפו את תיבת הדואר שלכם בניסיון נואש לגרום לכם לעקוב אחרי מה שאין להם לומר, עלייה שניתן להשוותה רק לעליית הבונוסים של מנכ"ל כושל שהביא את חברתו לפשיטת רגל ולירידה המקבילה במספר עובדי החברה, כבר היתה סימן מובהק.
טוויטר צמח יפה גם בלעדיה. אופרה ווינפרי, משתמשת חדשה טוויטר צמח יפה גם בלעדיה. אופרה ווינפרי, משתמשת חדשה צילום: בלומברג

 

ובכל זאת: השימוש בטוויטר מתפוצץ. המיקרובלוג אפילו עבר את טבילת האש הנדרשת, וכבר יש לנו את מעצר טוויטר הראשון: פסיכי אמריקאי שהחליט שמה שהעולם צריך זו עוד מהפכה ימנית, ואיים – רק הוא והארסנל שלו – להתחיל אותה בטבח קטן על מדרגות הקפיטול באוקלהומה סיטי, כל זה באמצעות טוויטר. נראה שהפה שלו היה גדול יותר מהרובים שלו, אבל ה-FBI לא לקח סיכונים מיותרים – לאוקלהומה סיטי ופסיכים ימנים יש היסטוריה רעה – ועצר אותו בכל זאת.

 

 ולנתונים: במהלך חודש מרץ, עלה מספר הנכנסים לאתר טוויטר מכ-9.8 מיליונים ל-19 מיליונים. המספר הזה לא כולל, ראוי לציין, את המשתמשים בטוויטר באמצעות תוכנה חיצונית, ויש להניח שרבים עושים זאת. חשוב עוד יותר: המספרים הללו הם מהעידן הפרה-אופראי.

 

ואם כבר טוויטר, אז הנה קצת קידום עצמי חסר בושה: בואו בהמוניכם לטוויטר של ערוץ הטכנולוגיה. נזבל לכם את המוח הרבה פחות מהמתחרים, וזו הבטחה. ולא, "אחיתופל ואחיו יועצי תדמית", אתם לא מוזמנים.

 

גזילת כבשת הרש, בכסות "קוליות"

 

אפל הורשעה בסוף השבוע בהפרה מודעת ומכוונת של פטנט של חברה אחרת, Opti inc. הפטנט עצמו מסובך למדי, אבל על העובדות אין מחלוקת: אופטי רשמה אותו ב-2002 ואפל החליטה להתעלם מכך בבוז. אפל, ראוי לציין, לא חלקה על העובדות: היא פשוט טענה שמסיבות אמנותיות ומשום שהפטנט "מובן מאליו", מותר לה לרמוס אותו.

 

לזכותו של חבר המושבעים יש לומר שהוא לא התרשם מטיעון ה"מותר לנו כי אנחנו אמנים" של אחד התאגידים הגדולים והעשירים בעולם, וקנס את אפל בסכום נאה של 19,009,728 דולרים, כן ירבו. סביר להניח שהסכום הזעום הזה לא ממש מדיר שינה מעיני מנהלי אפל, אבל הוא עוד סדק בתדמית "אנחנו קוליים ולכן צודקים" של אפל.

 

בחדשות אפל אחרות, מישהו הצליח לשים יד על ההצהרה שמסר סטיב ג'ובס לרשויות המס, שעה שנחקר בחשד לתיארוך-לאחור של אופציות, והמסמך הזה – נדיר משום שבו ג'ובס מדבר על עצמו, בשבועה, ועל כן שקרים גוררים סיכון מסוים – הוא אחד הדברים הלוהטים בימים האחרונים בקרב אנשים שאין להם דברים טובים יותר לעשות עם עצמם. בין השאר, טוען שם המנכ"ל הנעלם שהוא פנה לחבר המנהלים בדרישה לאופציות משום שחש שהם אינם מכבדים אותו מספיק. הממ.

 

ובצד האחר של הגבעה...

 

ביל גייטס ודאי שמח שהוא מתעסק עם דברים פשוטים כמו קדחת ויתושים: הרבעון הראשון של 2009 היה, מבחינת מיקרוסופט, השחור שבתולדותיה, גרוע אפילו יותר מהרבעון האחרון של 2008. המצב כל כך גרוע, שהחברה ביטלה בסוף השבוע את הפיקניק השנתי המסורתי לעובדי אזור סיאטל, בטענה שיש יותר מדי מהם ושמדובר באתגר לוגיסטי לא מבוטל. נו, לפחות הם עדיין שם.

 

מיקרוסופט דיווחה על רווח של 2.98 מיליארד דולר – שלכל חברה אחרת היה נחשב כהצלחה לא רעה, אבל מבחינתה מדובר בירידה של 32% (!) לעומת רווחי הרבעון הראשון של 2008. הכנסות החברה ירדו בשישה אחוזים – לראשונה בתולדותיה. סמנכ"ל הכספים היה עגום אך ישר, ואמר שהוא מתקשה לראות מתי יתחיל המצב להשתפר..

 

הסיבה, כמובן, היא המשבר הכלכלי – ותופעת הנטבוקים, מגזר שבו מיקרוסופט מאבדת נתח שוק. גם ה, נו, איך לקרוא לזה, הזוועה החיה של מכירות ויסטה עושות את שלהן. ברדמונד מקווים שחלונות 7 תופיע, על שרת לבן (אך נטול תפוח), ותציל את המצב. אלא ש...

 

ייסורי גמילה

 

יש יותר מדי רמזים שליליים בקשר לחלונות 7. מדובר, כבר הודה מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר, בשדרוג של ויסטה; יש שיוסיפו, שדרוג מינורי. מיקרוסופט כבר הצהירה שמי שחושב שהוא יוכל לדלג מ-XP ישירות ל-7 עשוי לספוג הפתעה לא נעימה.

 

אבל, מה לעשות, אנשים מעדיפים להשאר עם מערכת הפעלה שעוד מעט ימלאו לה תשע שנים. מקור בתעשיית ההייטק המקומית אמר לעבדכם הנאמן, בשיחת רקע, שהסיבה לכך פשוטה למדי: "לחלונות XP היו שמונה שנים לתקן את כל הבאגים. מי ישתגע ויקפוץ עכשיו למערכת הפעלה חדשה, שאף אחד עוד לא יודע מה הפרצות שלה?".

 

מיקרוסופט מכירה בבעיה: למרות ש-XP כבר יצאה רשמית לגמלאות, מיקרוסופט ממשיכה לאפשר רכישת מערכות הפעלה עם אופציית שנמוך ל-XP. היא תמשיך לעשות זאת גם לאחר שחלונות 7 תצא לשוק.

 

עכשיו מנסים ברדמונד לרכך את המכה, ולא לגמול את המכורים במכה אחת אלא להציע להם תחליף סם: חלונות 7 תגיע עם "מוד XP”, שיאפשר למשתמשים להפעיל את מערכת ההפעלה אבל להרגיש בו זמנית שמעולם לא עברו. הסביבה הווירטואלית הזו מיועדת בעיקרה לבעלי עסקים קטנים – מסורתית, החלק השמרני ביותר של קהילת העסקים – והיא תאפשר הפעלת אפליקציות שפעלו היטב גם במערכת ההפעלה הישנה והטובה. מיקרוסופט צפויה לשחרר את גרסת הבטא בקרוב.

  

ויהי בימי שפוט השופטים...

 

כמה טיפש יכול אדם להיות? מסתבר שדי הרבה. טומאס נורסטרום משבדיה הוא חבר באגודת זכויות היוצרים המקומית, וגם באגודה להגנה על רכוש תעשייתי – שני ארגונים שבלשון המעטה לא תומכים בזכות הקיום של גנבי תוכן. נורסטרום, למרבה הצער, לא ראה שום בעיה בין העובדה הזו ובין העובדה שהוא, הוא ולא שרף, היה השופט במשפט זכויות היוצרים של השנה – משפט פיראט-ביי.

 

נראה שהוא עדיין לא מבין מה הבעיה, למרות שאחד המושבעים במשפט שוחרר מתפקידו משום שהוא היה חבר באגודת זכויות היוצרים. נורסטרום טוען בעקשנות שהוא בחן את עצמו, והגיע למסקנה שאין ניגוד אינטרסים בין תפקידו כשופט ובין תפקידו כתליין – אה, סליחה, כאויב מושבע של הנאשמים.

 

ואתם יודעים מה? יכול להיות שהוא צודק, אבל דרגה כזו של הפרדה פנימית, גם אם מדובר באדם ישר אפילו מבני בגין, היא בדיוק מה שמוגדר כ"מראית עין", וצדק צריך להיראות, לא רק להיעשות; כרגע הצדק השבדי מתהלך עם רטיה. יתר על כן, מה לעזאזל הוא חשב לעצמו? שזה לא ייחשף? עורכי הדין של הפיראטים משבדיה, אלא מה, הודיעו שהם יפנו לבית המשפט העליון בדרישה לביטול המשפט – והאמת, עם כל התיעוב שיש לי לשלושת ההיפים ולניאו נאצי שמימן אותם, נראה שפה הם צודקים. קורה גם לפושעים.

 

קצרצרים

 

אוון ואן נטה, לשעבר בכיר בפייסבוק, מונה רשמית בסוף השבוע להיות זה שיחתום על תעודת הפטירה של הרשת החברתית מייספייס, כפי שצפו השמועות. רשמית, כמובן, הוא מוגדר כמנכ"ל.

 

הניסוי הדמוקרטי בפייסבוק הסתיים בקול ענות חלושה: רק 600,000 משתמשים טרחו להשתתף בהצבעה על עקרונותיה של הרשת החברתית, היינו כאחוז אחד מ-60 המיליונים שנדרשו לקוורום. מספר המצביעים נמוך משמעותית ממספר האנשים שהצטרפו לקבוצה שמחתה על העיצוב החדש של האתר. פייסבוק הודיעה שתקבל את החלטת המשתמשים למרות זאת.

 

אפל מדווחת שחנות האפסטור שלה, המאפשרת הורדת אפליקציות לאייפון ולאייפוד, סיפקה את האפליקציה המיליארד בסוף השבוע. הגולש המאושר, ילד בן 13, זכה לפרס יוקרתי כלשהו. במקביל, התנצלה אפל רשמית על פשלת ה"בייבישייקר", במסגרתה אישרה זמנית למכירה אפליקציה שבה טלטל המשתמש תינוק בוכה (וירטואלי) עד מותו.

 

קצת נחת: שימוש בהרבה מאוד כוח מחשוב הצליח להוכיח ששורה של פיקטוגרמות – סימנים מצוירים – של תרבות אבודה מעמק ההינדוס, מלפני כ-4,000 שנים, הם בעצם שפה מדוברת. למרבה הצער, התוכנה הצליחה להוכיח שזו שפה שיש לה תחביר ודקדוק – אבל לא הצליחה לפענח מה, בעצם, נאמר שם. זה, יש לקוות, יהיה הצעד הבא. היי, אם הצליחו לפענח את ליניאר בי...

 

חלמתם להיות מרגלים? יותר בנוסח ג'יימס בונד מאשר בנוסח ג'ונתן פולארד? ל-Wired יש רשימה של ציוד הכרחי לגשש-בלש המתחיל. המדור, כמובן, לא לוקח שום אחריות על שהותכם בתאי כלא שרשמית לא קיימים, או על החוויה הלא נעימה שממשל בוש והגסטפו כינו "טכניקות חקירה מורחבות" ושבישראל מכונות "לחץ פיזי מתון".

  

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x