$
חדשות טכנולוגיה

האם מיקרוסופט תמשיך למכור את XP עד אפריל 2010?

אף שמיקרוסופט הפסיקה למכור את חלונות XP ביוני 2008, היא העניקה הארכה לחברת HP, שתוכל למכור אותה עד אפריל 2010 - אחרי יציאתה של חלונות 7. כך טוען הבלוג AppleInsider

יוסי גורביץ 13:4506.04.09
על פי הבלוג AppleInsider, מיקרוסופט העניקה לחברת HP רשות להמשיך ולמכור את מערכת ההפעלה חלונות XP עד אפריל 2010, אף שמכירתה של XP הופסקה רשמית ביוני 2008. AppleInsider טוען שהוא מחזיק במזכר פנימי של מיקרוסופט המאשר את הדברים.
"ויסטה, אחרי ניקוי של ממשק המשתמש ושיפור בביצועים". חלונות 7 "ויסטה, אחרי ניקוי של ממשק המשתמש ושיפור בביצועים". חלונות 7 צילום: רוברט נלסון cc-by

 

חלונות XP יצאה לשוק ב-2001, והיתה אמורה להיות מוחלפת על ידי חלונות ויסטה, שיצאה ב-2007. אלא שמערכת ההפעלה החדשה זכתה לביקורת קשה, וחלק ניכר מהלקוחות הפרטיים והעסקיים העדיפו להמשיך ולהשתמש ב-XP. נכון לדצמבר 2008, XP החזיקה בנתח שוק של כ-66% בתחום מערכות ההפעלה. מוקדם יותר ב-2008, הודה בכיר במיקרוסופט ש"וויסטה קלקלה המון דברים", שגרמו קשיים ניכרים למשתמשים. באוגוסט 2008, כמחצית המתכנתים בארה"ב פיתחו יישומי XP, ורק כשמונה אחוזים כתבו תוכנות לוויסטה.

 

מיקרוסופט הפסיקה רשמית למכור את XP ביוני 2008: המשמעות היא שיצרניות המחשבים לא יכולות למכור עוד את XP, הן חייבות למכור את ויסטה – אבל הן רשאיות למכור "שדעוך" (downgrade) מוויסטה ל-XP. מיקרוסופט האריכה כמה פעמים את משך הזמן שבו ניתן יהיה למכור את XP – רשמית, כשדעוך ויסטה – וההארכה שניתנה ל-HP היא האחרונה שבהן עד כה.

 

פרט מטריד כאן הוא התאריך: מיקרוסופט הודיעה רשמית שחלונות 7, מערכת ההפעלה החדשה שלה, תצא ב-2010, אבל על פי שורה של הערכות היא תצא בסתיו 2009. גרסת הבטא שלה כבר הוצגה לציבור. הארכת משך החיים של XP אל מעבר לתאריך ההצגה של חלונות 7 עשויה להצביע על כך שמיקרוסופט מעריכה שחלונות 7 תיתקל באותן בעיות כמו ויסטה.

 

בכירים במיקרוסופט אמרו במפורש שחלונות 7 היא שידרוג של ויסטה, אך בנויה על אותה ארכיטקטורה. מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, אמר שחלונות 7 היא "ויסטה, אחרי ניקוי של ממשק המשתמש ושיפור בביצועים". המשמעות עשויה להיות שמעבר לחלונות 7 עשוי להיות בעייתי ללקוחות כמו מעבר לוויסטה – והמסמך שבידי אפל אינסיידר אומר במפורש ש-HP תהיה זכאית להציע שדעוך מחלונות 7 ל-XP, לא רק מוויסטה ל-XP, עד סוף אפריל 2010.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x