• תפריט
חדשות טכנולוגיה

השועל בלול הדפדפנים

בקרן מוזילה, מפתחת הדפדפן פיירפוקס, מקווים לשחזר את ההצלחה גם בסלולר. יו"ר הקרן, מיטשל בייקר, מסבירה למה מתכנתים ימשיכו לפתח עבורם בהתנדבות למרות המשבר, ומספרת על היחסים המורכבים עם גוגל

ניק סאמרס ובארט שרידן, ניוזוויק 11:4128.03.09

לקרן מוזילה, הגוף ללא מטרת רווח שמאחורי דפדפן פיירפוקס, יש תוכניות לא ממש צנועות ל-2009: גרסה חדשה של הדפדפן, שיפוץ כללי בחשבון הדואר האלקטרוני שלה, Thunderbird, וגרסה של הדפדפן המתאימה למכשירים ניידים – Fenec.

מיטשל בייקר יו"ר קרן מוזילה. "אקספלורר 4 היה מוצר נחמד" מיטשל בייקר יו"ר קרן מוזילה. "אקספלורר 4 היה מוצר נחמד" צילום: בלומברג

 

מיטשל בייקר, יו"ר קרן מוזילה, מסבירה שאת ההישג הגדול של מוזילה לשוק הדפדפנים למחשב האישי - היכולת לבנות דפדפן אחד שפועל תחת מערכות הפעלה רבות - יהיה קשה לשחזר בשוק הסלולרי. "בסלולר, כל יצרן בוחר מערכת הפעלה מסוימת, ומכאן נגזרות גם היכולות להריץ על המערכת הזו יישומים מסוימים, שלא לדבר על המגבלות שספק השירות הסלולרי עצמו משית על המכשיר".

 

עודף הסטנדרטים בתחום הסלולר מקשה על הפיתוח?

"כן, קשה לפתח במרחב הסלולרי, אבל הפוטנציאל שווה את זה. כשאתה מתחיל לפתח יישום למכשיר סלולרי אתה צריך לבחור את הטלפון שלך, ואתה צריך לבחור אותו הרבה זמן מראש, ואז אתה צריך לגרום ליצרן הטלפון ולמפעיל להתעניין ביישום שלך. אתה מהמר – וזה הימור יקר – מוקדם מאוד בתהליך, על כך שזהו הטלפון הנכון בשביל הפיתוח שלך, ושיצרן הטלפון והמפעיל יאהבו את הרעיון. אנחנו רוצים שיהיה קל יותר עבור המתכנתים ליזום ולחדש, ושיהיה קל יותר לכל אחד מאיתנו להסתכל ולהגיד 'וואו, זה באמת מה שאני רוצה. תן לי להוסיף את זה לטלפון שלי'".

 

אתם מאמינים שרוב משתמשי האינטרנט יגלשו בעתיד באמצעות הסלולר?

"בהחלט, אם נפנה לכך משאבים כעת ונעשה את הדברים הנכונים, אנחנו יכולים להגיע למצב של רשת אחת, שהתוכן הסלולרי והתוכן במחשב הנייח והנייד מתלכדים לכדי פלטפורמה אחת. אם אתה משתמש פיירפוקס, אתה מתאים לעצמך את הסימניות, את סרגל הכלים ואת מנועי החיפוש. הדברים הללו אמורים להיות זמינים גם בטלפון הסלולרי שלך. זה דורש שיתוף פעולה בין הדפדפן הסלולרי ושירותי סלולר שונים. יש לנו גרסה מוקדמת של מוצר בשם 'Weave', שיאפשר לסנכרן תוכן בין מכשירים שונים ולחלוק אותו עם חברים".

 

האם נראה אי פעם יישומים חברתיים כמו טוויטר, Tumbler ופייסבוק, משתלבים בתוך פיירפוקס?

"הדפדפן משרת כל כך הרבה אנשים שונים, עם כל כך הרבה צרכים שונים. תאר לעצמך שהיינו מתחילים לפני כמה שנים, אז השירות החם היה MySpace, והיום זה פייסבוק. מי יודע מה יהיה השירות החברתי המוביל בעוד שנה? אנחנו מנסים להפוך לפלטפורמה שבה עסקים רבים יכולים להצליח. אנחנו לא מנסים להיות עושי שוק לעסק מסוים".

 

מוזילה תלויה באנשים שמשקיעים את זמנם ואת ניסיונם ללא תמורה. איך ההידרדרות הכלכלית משפיעה על המוצר? הרי הבחור שפעם היה כותב בשבילך קוד בזמנו הפנוי עשוי לעבוד עכשיו כמלצר ולהפסיק לתרום.

"יש הרבה אפשרויות שונות, זו אחת מהן. במקרה הזה, הבחור הזה יתרום פחות. יש אנשים אחרים שהעבודה גזלה את כל זמנם, אבל עכשיו יש להם יותר זמן פנוי. עבודה עבור המחיה שלך תמיד תהיה בעדיפות ראשונה, אבל יש מידה מסוימת של שביעות רצון ב'עבודה' עבור מוזילה – זה קשה לאנשים שאין להם מוטיבציה טכנית להפנים, אבל אם אתה מתכנת, זה כמו להיות רקדן או זמר – אתה מרגיש חובה לעשות את זה איכשהו.

 

"כמעט לא הושפענו בצורה ישירה כמו ארגונים אחרים - אנחנו לא חיים בשוק הפיננסי, אין לנו מניות, אין לנו משקיעים שמחפשים תשואה פיננסית. בעלי המניות שלנו רוצים בתמורה 'אינטרנט איכותי'. זה מספק לנו יציבות בתקופות כאלו. רוב ההכנסות שלנו מגיעות מפרסום וממנועי חיפוש - אם תעריפי הפרסום ירדו, זה ישפיע עלינו בצורה עקיפה. מצד שני, אם אנשים נמצאים יותר בבית, אולי הם ישתמשו יותר בדפדפן. ברור שהמערכת הכלכלית מושפעת, אבל אנחנו לא יודעים בדיוק איך זה ישפיע עלינו".

 

מה דעתך על הדפדפן של גוגל, הכרום?

"ללא ספק יש להם משאבים שמגמדים את שלנו - מלבד הקהילה שלנו. אני צופה שגוגל תפיק מוצר טוב, אבל אם הכרום יצבור נתח שוק גדול מספיק לגוגל תהיה שליטה על שני קצוות המערכת – התקשורת בין האנשים, והשימוש בשירותים של גוגל עצמה - ובנקודה הזו נצטרך להיות די זהירים."

 

גוגל הוא מקור ההכנסה המשמעותי ביותר שלכם, אבל היא עלולה להפוך למתחרה הגדול ביותר של פיירפוקס.

"אני חושבת שאקספלורר יהווה את התחרות הגדולה ביותר שלנו במשך זמן רב. עם זאת, בהיבט של חדשנות ורעיונות, בהחלט, גוגל היא המתחרה הגדולה ביותר שלנו. יש גם מצב של Coopetition – תחרות ושיתוף פעולה, שיכול להתרקם".

 

יש לך משהו נחמד לומר על אינטרנט אקספלורר?

(שתיקה של 30 שניות). "טוב, הייתי אומרת שמיקרוסופט החלה לפתח מחדש את אינטרנט אקספלורר, ומהימים הרעים ביותר של אקספלורר 6 נראה שהם מתקדמים. אקספלורר 4 היה מוצר נחמד, אבל זה היה לפני הרבה זמן."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x