$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: לעצור את גוגל?

האמריקאים מנסים להחליש את גוגל, מושבעים ואינטרנט יוצרים תרכובת נפיצה, תמונה בפייסבוק שולחת מורה רשלנית לכלא, אוסטרליה מתחילה לצנזר, והיסטריית האייפון תהיה קלה מהצפוי

יוסי גורביץ 10:0818.03.09

עם חנית וקסדת-קסמים

 

בקרב גורמי פרטיות רבים, בארה"ב ומחוצה לה, מעוררת גוגל, שצוברת כמויות עצומות של כוח, כסף ומידע, חשש ניכר כבר זמן רב. הממשל היוצא לא טרח לפעול בנושא, אבל אולי זה ישתנה. ממשל אובמה צפוי למנות לתפקיד הממונה על הגבלים עסקיים את קריסטין א' ורני, שלדעתה מיקרוסופט היא הסכנה של המאה הקודמת וגוגל זו של המאה הנוכחית. גם ממשל בוש היה קרוב מאוד לפתיחת חקירה בתחום כנגד גוגל – וגוגל נסוגה.

 

בינתיים, האזרחים מתחילים לדאוג לעצמם. קבוצת קידום פרטיות בשם EPIC פנתה במכתב לרשות הסחר הפדרלית, וביקשה ממנה להורות לגוגל להקפיא לאלתר את כל שירותי האפליקציות שלה – בכלל זה ג'ימייל, לוח השנה ורבים אחרים – עד שגוגל תוכיח שהיא מסוגלת לשמור על פרטיותם של המשתמשים, באופן שיספק את הממשלה.

המועמדת של אובמה, קריסטין ורני. עוד מודאגת מגוגל המועמדת של אובמה, קריסטין ורני. עוד מודאגת מגוגל צילום: בלומברג

 

לדברי נציגי אפיק, אם הרשות מזהה יצרן של מושבי-תינוק פגומים, היא לא מאפשרת לו לשווק את המושב עד שהוא מתקן אותו לשביעות רצונה. אותו הכלל עצמו, לדבריהם, צריך לחול כשהמוצר הוא מקוון ואיננו עומד בתקני פרטיות נדרשים.

 

גוגל טענה בתגובה ש"פרטיות המשתמשים חשובה לה" וש"מוצרים בענן עשויים להיות בטוחים יותר מאשר על מחשב", מה שנשמע קצת נלעג אחרי שהסתבר שגוגל חלקה מסמכים עם כל מיני אנשים לא ראויים. למסעות הצלב של אפיק יש שיעור הצלחה מרשים ביחס: היא אילצה בעבר את ask.com לסגת מכמה נהלים מפוקפקים, והצליחה להוציא הסכם ממיקרוסופט שהפסיק מה שלדברי אפיק היו נהלים לא ראויים במערכת אישור ה"פספורטים" שלה. מצד שני, היא ניסתה בעבר לחסל את ג'ימייל, ונכשלה. ימים יגידו.

 

הרשת מאתגרת את המערכת המשפטית

 

או, למצער, את אלו שנשענות על מושבעים. בשבוע שעבר, נאלץ שופט פדרלי לבטל משפט סמים גדול, מה שהעלה בעשן שמונה שנים של חקירות ועבודה מאומצת מצד עורכי דין משני הצדדים. הסיבה? אחד המושבעים הודה שהוא עשה חיפוש גוגל על הנאשם ועל התיק – בניגוד מוחלט להנחיות השופט ולכמה מאות שנים של מסורת משפטית אנגלית.

 

מושבע אחד זו לא בעיה; אפשר להחליף אותו. אבל כשבדק השופט את הנושא עם שאר המושבעים, התברר לזוועת כל המעורבים – טוב, פרט למושבעים – שעוד שמונה מהם עשו בדיוק אותו דבר. תשעה מתוך תריסר – זה כבר יותר מדי, והמשפט בוטל.

 

ההנחה שבבסיסו של כל משפט היא שיש הבדל בין אמת, שמועות, ואמת משפטית. המושבעים חייבים להתייחס לאמת המשפטית בלבד – כלומר, מה שהצליחו הצדדים להוכיח בבית משפט, לאחר שכל צד קיבל הזדמנות להשמיע את טענותיו. פעם זו לא היתה בעיה: מושבע שרצה לברר פרטים נוספים על איזה מאפיוזו היה צריך לכתת רגליו לספרייה או לארכיון עיתון. היום הוא יכול להוציא את הבלאקברי שלו בהפסקת הצהרים, והמידע יזרום אליו בתוך שברירי שנייה.

 

משפט הסמים הוא לא היחיד שנפגע מהשילוב הלא בריא בין מושבעים ומידע חופשי: בשורה של משפטים אחרים אירעו תופעות דומות. העובדה שמושבעים יכולים לעדכן את טוויטר ואת פייסבוק בנעשה בבית המשפט, ועושים זאת, לא מוסיפה אריכות ימים לעורכי הדין ולשופטים. במקרה נורא אחד, מושבעת בריטית שאלה את "חבריה" בפייסבוק איך היא צריכה להצביע במשפט חטיפה והתעללות בקטין; הם אמרו לה להרשיע. שאר חבר המושבעים חשב אחרת, והנאשם זוכה. למזלו, נראה שהיכולת הרטורית שלה היתה ברמה אחת עם רצינותה. אלוהים ישמור.

 

פייסבוק שולחת מורה לכלא

 

והיא יכולה להאשים רק את עצמה. מעשה שהיה כך היה: מרי אלן האוס, מורה מחליפה בבית ספר באוהיו, צילמה את עצמה יחד עם שלוש מעודדות (cheerleaders) במרתף ביתה, כשארבעתן מחזיקות כוסיות סמירנוף.

 

נו. החוק באוהיו אוסר על מבוגרים להגיש משקאות לקטינים, או לאפשר להם להיות במקום שבו מוגשים משקאות. אבל להאוס לא היה קורה שום דבר אם לא היתה מעלה את התמונה לפייסבוק. אחרי הכל, זה קרה בביתה.

 

אבל בית הספר שבו היא עובדת העסיק איזה גשש משטרתי שכל תפקידו בחיים היה לבלוש אחרי דפי פייסבוק ושאר רשתות חברתיות של התלמידים והמורים, והוא מצא את התמונה. במשפט העידו שתיים מהנערות נגדה, וסיפרו שהיא השתתפה איתן במשחקי שתייה. וכמו להוסיף חטא על פשע, איפשרה להן לנהוג הביתה אחרי המשתה.

 

האוס איבדה את מקום עבודתה, סביר להניח שרישיון ההוראה שלה יישלל, היא נידונה ל-30 ימי מאסר, קנס, איסור מופרך לחלוטין על שתיית אלכוהול או החזקתו במשך שלוש שנים (!), וסביר להניח שבהינתן חבר המושבעים הפסיכי שגזר עליה את כל זה, יצאה בזול - מזלה שלא נשרפה כמכשפה. הלקח הוא פשוט, עגום וישן: אם אתה עושה עבירה, אל תצטלם. אם הצטלמת, אל תפרסם. אם פרסמת, אל תתפלא.

 

הצנזורה מתחילה באוסטרליה

 

למרות שליוזמה הממשלתית האוסטרלית אין רוב פרלמנטרי לצנזור הרשת – הממשלה מעדיפה לקרוא לזה בשם האורווליאני סינון – מתקבל הרושם שהיא התחילה לצנזר בכל זאת.

 

רשות התקשורת והמדיה האוסטרלית הורתה לפורום במדינה להסיר קישור לאתר המתנגד להפלות, ואיימה עליו בקנס מזעזע בסך 11,000 אלף דולר (אוסטרלי, אבל בכל זאת) ליום אם לא יסיר את הקישור. הפורום ציית בהכנעה.

 

ואז הסתבר שזה היה טורפדו מתחת לקו המים של הצנזורה הממשלתית: האתר השנוי במחלוקת הוסף לרשימה השחורה של הממשלה אחרי שמשתמש אחד, בשם פואד, התלונן עליו. המטרה של פואד, יברך אותו האל, היתה להציג את האבסורדיות של הרשימה: הממשלה, אחרי הכל, טענה – טוענת - שמטרתה של הרשימה היא למנוע גישה לאתרי פורנו, במיוחד פורנוגרפיית ילדים. פואד הצליח להוכיח שמהרגע שהוקמה רשימה שחורה, היא מצנזרת כל דבר, גם דיבור פוליטי מוגן.

 

וזה, אגב, לקח שגם אזרחי ישראל צריכים לזכור, כי גם את הרשת שלנו רוצים לצנזר, ואצלנו רוצים שמי שיהיה אחראי על "הסינון" יהיו החרדים. הפלות? הצחקתם אותם. באוסטרליה מייסרים את האזרחים בשוטים, וכאן ייסרו אותם בעקרבים רדיואקטיביים: אם זה תלוי בש"ס וביהדות התורה, אפילו מידע על סרטן השד לא תצליחו למצוא.

 

אוף, זה יהיה קצר

 

מתקבל הרושם שהיסטריית האייפון השנתית תהיה קלה מהמקובל: ממסיבת העיתונאים שערכה אתמול אפל, עולה הרושם שהקיץ לא ניאלץ לציין את הופעתו של ג'יזספון חדש, אלא רק של מערכת הפעלה משודרגת, ועל כן נזכה לא לטייפון של יחסי ציבור אלא סתם לסערת-קיץ. תודה לאל.
אייפון החדש. שום דבר חריג באמת אייפון החדש. שום דבר חריג באמת צילום: אי פי איי

 

מה יהיה בה? שום דבר חריג באמת. אפל הודיעה שיהיו כ-100 שיפורים שונים – מספר עגול מדי, לטעמי, ודאי בהינתן נטייתה של אפל לצ'זבט – כאשר המוצלח ביותר שבהם, שגרר תשואות, היה תוספת של אפשרות ל-Cut & paste. בשביל זה עושים מסיבת עיתונאים? כמו כן הבטיחה אפל למפתחים אפשרות ליצירת יותר אפליקציות בתשלום. אפל, נזכיר, לוקחת 30% מההכנסות של כל אפליקציה כזו.

 

כמו כן פורסמו נתוני המכירות של האייפון: לדברי אפל, מאז יוני 2007 – הופעתו של האייפון הראשון – היא מכרה 17 מיליוני טלפונים סלולריים, כ-13.7 מיליונים מהם במהלך 2008. כמו כן, לדבריה, הורדו עד כה 800 מיליוני אפליקציות מהאפסטור, שמשמשת גם את משתמשי האייפוד טאץ'.

 

קצרצרים

 

ובשקט, אישרה אפל שהאוזניות החדשות של האייפוד שאפל החדש הן אכן מוצר ייעודי, אכן יש בהן שבב שמונע שימוש באוזניות צד שלישי עם האייפוד, שאכן יש בדעתה לסחוט את המיץ מחברות צד שלישי שירצו לייצר אוזניות כאלה, ושאכן היא דופקת את המשתמשים עד העצם ודורשת מס אפל אפילו על אוזניות.

 

גישה הפוכה מזו של אפל מציג חיל הרפואה האמריקאי, שהעלה חלק ניכר ממאגר התמונות ההיסטורי שלו לפליקר; עד כה הועלו כ-800 תמונות, חלקן ממלחמת העולם השניה, ועוד היד נטויה. ומה אומר מנהל המוזיאון של חיל הרפואה? "אתם משלמים מסים, אלה התמונות שלכם". מקסים. הלוואי עלינו.

 

הייטקיסטים, היכונו לקבלת הויזה: מניתוח של מחקר שביצע מכון גאלופ, עולה שמדינות שיש בהן יותר אנשי הייטק, יותר גאים ויותר זרים, גם מאושרות יותר. אולי הגיע הזמן שמדיניות ההגירה שלנו תתחיל לעודד הגירה של הייטקיסטים גאים מאסיה. לא יקרה, הא?

 

מצבה של ענקית הסלולר נוקיה ממשיך להיות קשה: החברה הודיעה כי תפטר 1,700 עובדים, שהם כ-3% מכוח העבודה שלה, בשל המשך הירידה בדרישה למכשירי סלולר חדשים. נוקיה גם הודיעה שהיא מפסיקה להעמיד פנים שיש טעם לנסות למכור את מכשיריה ביפן.

 

אחת הפרסומות המשעשעות ביותר שנראו על מסכינו לאחרונה היא פרסומת למנורות LED, והיא מתרחשת בוויילס ומערכת המון כבשים, צוות משעשע, מוזיקה קלאסית והמונה ליזה. מאוד שווה צפייה.

 

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר"  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x