$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: גוגל רוצה שתמכור את עצמך

גוגל שולחת מחוש גם לכיוון תחום הטלפוניה, חברת דירוג אשראי מזהירה מפני קריסת פאלם ו-AMD, קומיסר רוסי מתגאה במתקפת הסייבר על אסטוניה, ואיך לנקות את החלל

יוסי גורביץ 10:0712.03.09

גוגל רוצה שתעזור לה להתאים לך פרסומות

 

כשאמהות רבות אמרו לילדיהן בתקיפות ש"אתה צריך לדעת ללמוד איך למכור את עצמך", הן כנראה לא התכוונו לתרגיל החדש של גוגל. אתמול (ד') הודיעה ענקית הפרסום שהיא לא תסתפק עוד בפרסומות הרגילות שלה – כשאתה עורך חיפוש, היא מציגה לך פרסומות רלוונטיות למושג החיפוש שלך – ומעכשיו היא מבקשת ממך לעזור לה להתאים לך פרסומות אישיות, מה שמכונה "פרסום מכוון-התנהגות".

 

מבקשת? קבלו תיקון: דורשת. גוגל אוספת עליך מידע כבר המון זמן, והחל מעוד כשבועיים היא גם תשתמש בו כדי להציג לך פרסומות. מבקר הרבה באתרי ספורט? תקבל פרסומות בהתאם, גם אם חיפשת מידע דווקא על מחירי מניות.

הוא רוצה שתמכרו את עצמכם. לו. אריק שמידט, מנכ"ל גוגל הוא רוצה שתמכרו את עצמכם. לו. אריק שמידט, מנכ"ל גוגל צילום: בלומברג

 

אתה לא חייב להפוך את עצמך למקור הכנסה לגוגל: כפי שכתבו בסינט, "לא רוצה חלק בפרסום התנהגותי? גוגל תאפשר לך לצאת". תודה, באמת. ברירת המחדל של התוכנית החדשה היא opt out - כלומר, המשתמש הוא חלק מהתכנית אלא אם אמר אחרת. ולא כל כך פשוט לומר לגוגל "לא".

 

אפשר לצאת מהתוכנית, אבל גוגל קברה את העמוד הרלוונטי עמוק במיוחד. הנה הוא בכל זאת. רצוי לשים לב שאופציית היציאה מבוססת עוגיה: המשמעות היא שהמשתמש צריך להודיע לגוגל בכל מחשב ומחשב שלו, ובכל דפדפן ודפדפן, שהוא אומר לה "לא". וכשהעוגיה תפקע, ובניגוד לעוגיות אחרות של גוגל תאריך התפוגה שלה יהיה כנראה קצר, הוא יצטרך לחזור על התהליך שוב. המטרה: להמאיס את כל הנושא על המשתמש.

 

קבוצות הגנה על פרטיות כבר הביעו זעם, ואפילו האב הרוחני של הרשת, ממציא הדפדפן סר טים ברנרז-לי, קרא להגביל את המעקב אחרי הרגלי הגלישה של המשתמשים; אבל בגוגל מסתכלים על התחזיות הכלכליות, שמדברות על רבעון שחור מאד, מקללים ולוחצים על הדוושה. למה ברירת המחדל היא opt out? כי רוב מוחלט של המשתמשים לא ישים לב.

 

איפה הרשויות להגבלים עסקיים כשצריך אותן?

 

במקביל, מנסה גוגל לקושש כמה זלוטס מכל כיוון אפשרי אחר: אתמול היא הודיעה גם על השקת שירות חדש, Google Voice, שמתבסס על חברה שקנתה ב-2007, GrandCentral. השירות יוגבל בתחילה ללקוחות קיימים של של גראנדסנטרל, ואחר כך יורחב לשאר תושבי היקום.

 

מה יעשה גוגלוויס? יהרוג את סקייפ, ג'אג'א ושאר חברות ה-VOIP – כלומר, שיחות הטלפון באמצעות הרשת. זו התוכנית, בכל מקרה. איך זה ייראה ממבט-השוחה של המשתמש, אתם שואלים? ובכן, גוגלוויס יאפשר למשתמש לנתב את כל שיחות הטלפון שלו – קוויות, סלולריות, ו-VOIP דרך מספר אחד, שיספק לו השירות. הוא גם יאפשר לו לנהל בצורה יעילה את התא הקולי שלו, להפעיל מספר קווים במקביל, וכאמור – גם יספק לו שירותי VOIP. הוא יהיה גם חינמי, לפחות עד שהתחרות תקרוס.

 

אז מה הבעיה? נותנים תיקח, מרביצים תברח, לא? הבעיה הקלה היא שמה שבא בקלות, באותה הקלות ייעלם. מי שהורגל במשך שנים לשירות מסוים גם ישלם עליו, תוך רטינה, לאחר מכן, אם התשלום לא יהיה מוגזם. וזה בסדר: מותר לגוגל להשתמש במודל העסקי של סוחרי סמים (תן להם דוגמית, מכר אותם, והם שלך). הבעיה האמיתית היא המונופול.

 

גוגל מפעילה את מנוע החיפוש ששולט בשוק, יש לה שירות מייל מהחשובים בעולם – רק הקשיבו ליללות, כשהוא קורס – והיא הצליחה להוריד את עיתונות הדפוס על ברכיה; היא שולחת זרועות גם לתחומי האנרגיה והמכוניות החשמליות; יש לה דפדפן, כרום; יש לה סמארטפון (למעשה, משפחת סמארטפונים, מבוססי אנדרויד); ועכשיו היא מנתקת את אספקת החמצן של חברות ה-VOIP. זה יותר מדי כוח מרוכז בזוג אחד של ידיים. הגיע הזמן לטפל בה כמו שטיפלו בשעתו באמא בל, כשהפכה לגדולה מדי: לפרק אותה. הביטוי "שוק חופשי" הופך למונח ריק כשהוא מאפשר לשחקן אחד להשתלט עליו. הגיע הזמן להתערבות של הרשויות.

 

קול קריסה דקה

 

ובעוד גוגל עושה עוד כמה צעדים להשתלטות על עולם הטכנולוגיה, שאר החברות מרגישות... פחות טוב. המשבר הכלכלי הוביל לכמה חידושים, רובם לא סימפטיים. אחד היותר עגומים שבהם הוא רשימת "המדרגה התחתונה" החדשה שהוציא שירות דירוג האשראי מודי'ז.

 

ראויה האמת להיאמר: לא בטוח שיש סיבה טובה להקשיב למודי'ז. היא וחברות הדירוג האחרות נושאות באחריות לא מבוטלת לאגם הבוץ שבו אנחנו שוחים עכשיו. פעם אחר פעם הן פמפמו את בועת הנדל"ן-ההשקעות. מומחים כלכליים מזהירים שככל הנראה מדובר ברשימה שמטרתה לשפר את יחסי הציבור של חברה שהשם מדויק שלה צריך להיות טיטאניק השקעות (כל הזכויות שמורות לדורון רוזנבלום), אבל כשחברה כמו מודי'ז אומרת לך ש-283 חברות אמריקאיות נמצאות על סף חדלות-פרעון (החברות ברשימה מוגדרות כ"נמצאות בסיכון גבוה לחדלות-פרעון ובעלות נזילות נמוכה") כדאי לך להקשיב.

 

בין החברות שמופיעות ברשימה – במודי'ז מעריכים ש-45% מהן אכן לא יצליחו לשלם את חובותיהן – נמצאות שתיים מספקיות "עמוד השדרה" של הרשת, וגם יצרנית השבבים AMD. מצבה של יצרנית מחשבי הכף יד, זו שנתנה את שמה לתחום – פאלם – עגום גם הוא, ומחיר המניה שלה מסתובב כמו עיט שחפני במיוחד סביב דולר בודד. כל מה שמחזיק את פאלם בחיים הוא התקווה שהסמארטפון החדש שלה, Pre, אכן יהיה מתחרה ראוי לאייפון ולאנדרוד. אם זה לא יקרה, וה-Pre מתעכב, ייתכן מאד שפאלם לא תהיה איתנו ב-2010.

 

כן, תקפנו את אסטוניה. מה תעשו לנו?

 

ב-2007 פרצו מהומות באסטוניה, אחת המדינות הבאלטיות ששרדה את הכיבוש הסובייטי למרות מאמצים ניכרים מצידו לוודא שזה לא יקרה. הסיבה: המתנחלים הרוסים שהעבירו שליטי ברה"מ לשם התפרעו, לאחר שהממשלה החליטה לסלק אנדרטה לחיילי הצבא האדום במלחמת העולם השניה. המתנחלים ראו בהם גיבורים; האסטונים ראו בהם כובשים ורוצחי עם, וזכרו שזו היתה הפעם השניה שהרוסים כבשו את המקום – הפעם הראשונה היתה ב-1940, כשהם היו בעלי בריתה הנאמנים של גרמניה הנאצית.

 

כך או כך, פרצו מהומות, בריון רוסי שיכור נורה למוות, ובמקביל, פרצו התקפות קשות על כל הרשת האסטונית, ומאחר וממשלת אסטוניה היא "הדמוקרטיה המקוונת הראשונה" – היא המדינה הראשונה שאפשרה בחירות באמצעות הרשת, ושירותי הממשלה שם מקוונים הרבה יותר מהמקובל – הנזק היה עצום. האסטונים האשימו את משטר פוטין באחריות להתקפות. הרוסים חזרו על השטיק גם במהלך המלחמה נגד גיאורגיה. לאסטונים לא היו אז הוכחות, אבל השבוע יש.

 

"קומיסר" בנוער פוטין – השם הרשמי של הארגון הפאשיסטי הוא נאשי – הודה שהארגון שלו היה מעורב בהתקפות המקוונות על אסטוניה, וטען שזו "לא היתה מתקפת-רשת, זו היתה מגננת-רשת. לימדנו את המשטר האסטוני לקח: אם הם יפעלו באופן לא חוקי, אנחנו נגיב באופן הולם".

 

מתקפה כזו היא, על פניו, פשע בינלאומי. עכשיו נראה מה תעשה הקהילה הבינלאומית. הניחוש שלי: תגנה את ישראל.

 

ניקוי פסח בחלל

 

יש הרבה זבל שמרחף מעל הראש שלנו, בחלל: אלפי עצמים מסתובבים במהירות גבוהה, וההתנגשות בין שני לוויינים לפני מספר שבועות רק הגדילה את כמות הזבל. העסק נהיה כל כך מסוכן, שנאס"א ביטלה את טיסותיה עד להודעה חדשה; היא מעריכה שהסיכוי שאחד מכלי הטיס שלה ייפגע כעומד על 1:185.

 

אין ספק שהגיע הזמן לניקוי רציני שם למעלה. השאלה היא איך. כרגיל, אנשים מתקמצנים על תחזוקה: אין להם בעיה להוציא מיליארדים על לוויין דנדש ונוצץ, אבל להוציא סכום קטן משמעותית יותר כדי לשפר את סיכויי השרידות שלו – זה לא סקסי.

 

ובכל זאת? הוול סטריט ג'רנל שאל את המומחים. כולם מסכימים שצריך לעשות משהו, רק לא ברור מה. יש מי שמציע לירות תותחי לייזר לעבר הזבל המרחף – לא כדי להשמיד אותו, דבר שיצריך כמות עצומה של אנרגיה, אלא כדי להסיט אותו ממסלולו, עדיף למסלול מזיק פחות. הרעיון שבאמת נראה מוצלח הוא להעמיס תותחי מים על רקטות ישנות, כדי שהללו ידחפו את הזבל לתוך האטמוספירה, שם הוא יישרף – בעוד המים הופכים לקיטור והרקטות הישנות נשרפות גם הן. הגיע הזמן לעשות משהו.

 

קצרצרים

 

עכשיו זה רשמי: מחרתיים, ה-14 במארס (3.14, בצורה שבו כותבים זאת האמריקנים), הוא "יום הפאי". המהדרין אוכלים עוגה בשעה 1:59 בדיוק. הקונגרס האמריקאי קיבל החלטה שהופכת את מה שהיה חג אזוטרי גיקי ליום רשמי. מזל טוב.

 

כל העולם וכלבו כבר הבינו שלפרסום בפייסבוק אין ערך, ועל כן ערך החברה צולל – והמייסד (?) שלה, מארק צוקרברג, שלפני שנים ספורות היה המיליארדר הצעיר בעולם, נבעט מרשימת המיליארדרים של פורבס. הללויה.

 

האפסטור, חנות האפליקציות של אפל, ממשיכה לצנזר: הפעם היא אסרה על אפליקציה שמעלה בדיחות צ'אק נוריס. למי שלא יודע, גיבור סרטי הפעולה הזולים הפך לתופעת-רשת, כשמטרה היא לכתוב משפט מופרך לחלוטין שבו הוא גיבור בלתי אפשרי – למשל, "מגפי הבוקרים של צ'אק נוריס עשויים מבוקרים אמיתיים". האפסטור טוענת שמדובר ב"לעג לאישיות ציבורית". ללא מילים.

 

לא קצת הגזמנו עם טוויטר? ברנש כלשהו בסן פרנסיסקו תיעד בטוויטר איך פרץ חסר בית לדירה שלו וכיצד התמודד – מילה חריפה מעט, בהתחשב באירועים – עם המשבר. קריאה מאלפת, בהנחה שלא מדובר במתיחה.

 

ובתוכניתנו הקבועה, "שיטת מצליח": סטודנט בייל ספג הלם לאחר שנגנבה קונסולת האקסבוקס 360 שלו במהלך טיסה, ועשה את הדבר האמריקאי המתבקש: תבע. אלא שהוא לא רצה רק פיצוי על האובדן, ועל עוגמת הנפש: הוא רוצה מיליון דולר. יש לקוות שחבר המושבעים יבעט אותו מכל המדרגות.

 

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x