$
אינטרנט

מסתמן: לממשלת אוסטרליה אין רוב לצינזור הרשת

אחד מהסנאטורים של אוסטרליה, ניק קסנופון, שינה את עמדתו בנושא סינון-הרשת. לממשלה אין רוב לאישור התוכנית, שגם כך איננה זוכה לתמיכה ציבורית

יוסי גורביץ 14:5601.03.09
תוכניתה של ממשלת אוסטרליה להטיל צנזורה על תעבורת הרשת לא תצא כנראה אל הפועל: היא איבדה את הרוב בסנאט בנושא, לאחר שסנאטור – ניק קסנופון – שהצהיר תחילה על תמיכתו ביוזמה שינה את עמדתו. כך דיווח הסידני מורנינג הראלד.

 

ניק קסנופון. סקפטי בנוגע לכיוון שהממשלה בחרה בו ניק קסנופון. סקפטי בנוגע לכיוון שהממשלה בחרה בו צילום: ליאם ג'ון cc-by-sa
האופוזיציה לממשלה, הנהנית מתמיכת מפלגת הירוקים החברה בקואליציה, קיבלה לאחרונה חוות דעת משפטית האומרת כי לממשלה אין אפשרות ליישם את תכנית הסינון ללא אישור בסנאט, שכאמור נראה כרגע לא מעשי.

 

ממשלת אוסטרליה מתכננת לסנן את הרשת תוך שימוש ב"רשימה שחורה" של אתרים אסורים. הממשלה הגיעה להחלטה על כך באוקטובר 2008, לכאורה בנסיון להלחם בפורנוגרפיית ילדים, למרות שדו"ח שהוכן עבורה בפברואר קבע כי הפילטור יאט את מהירות הגלישה בכ-87% בממוצע, לא יצליח למנוע גישה למידע שהממשלה רוצה לצנזר – ויהיה קל לעקיפה, במיוחד על ידי קטינים.

 

כשהכריזה הממשלה על התוכנית, היא דיברה על צנזור של כ-1,370 אתרים, שלטענתה מכילים פורנוגרפיית ילדים. בינתיים, מציין הסידני מורנינג הראלד, התברר שכ-600 מהאתרים אינם אתרי פורנוגרפיית ילדים, אלא פורנוגרפיה "קשה" אך מותרת. בינתיים, הודיעה הממשלה שבכוונתה לצנזר כ-10,000 אתרים – והשבוע התברר כי ביניהם נמצא אתר של מתנגדי הפלות, שנכנס לרשימה משום שהוא מכיל תמונות של עוברים שהופלו.

 

משורה של סקרים עולה כי הציבור האוסטרלי איננו מרוצה מהתכנית: באחד הסקרים אמרו רק 5% מהנשאלים כי הם סבורים שזהו תפקידם של ספקי הרשת לבצע סינון, ורק 4% חשבו שזהו תפקידה של הממשלה. בסקר אחר, אמרו 61% מהנשאלים שהם "מתנגדים בתקיפות" לתוכנית הסינון; רק 6.3% "הסכימו מאד" איתה.

 

קסנופון, שכאמור תמך בתחילה בתכנית, אמר לאחרונה כי הוא "סקפטי מאד" באשר למסלול שהממשלה בחרה ללכת בו, וכי הוא "מעריך את כוונותיהם, אבל חושב שהיישום יהיה מנוגד לכוונה, ושיש שימוש טוב יותר לכסף הזה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x