שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: המשבר כפי שהסברתי למנוע החיפוש

גוגל רוצה להצטרף לתביעה כנגד מיקרוסופט, סטיב באלמר חוזה שחורות ועדיין רוצה עסקה עם יאהו, נוכלים ניגרים פוגעים בשר בריטי, והשלטונות הסינים מנסים, ונכשלים, לזייף פתיחות

יוסי גורביץ 10:1425.02.09

החומר ממנו עשויים סיוטים

 

עד כמה חמור המשבר הכלכלי? זאת שאלה שהיסטוריונים יענו עליה בעתיד. כרגע, המצב מזכיר את 1930: המון פיטורים, הון חברות קורסות, תחילתה של אבטלה איומה, אבל נראה שאנחנו עדיין לפני הסופות והבצורת שהפכו את "אגן החיטה" ל"אגן האבק", לפני סימן ההיכר של המשבר - התור ללחם.

 

זו המציאות, אבל – כפי שציין יפה ההיסטוריון פיטר בראון – מציאות היא לא הכל: שליש מהזמן אנחנו ישנים, ובשליש הזה אנו חולמים. או, במקרה שלנו, מסויטים. חברת המחקר ComScore מציעה מבט אל תוך סיוטיהם של האמריקאים באמצעות שיטה מעניינת: השוואת המונחים שהם הזינו למנועי חיפוש בין דצמבר 2007 ודצמבר 2008.
המשבר מסייט את האמריקנים. אילוסטרציה המשבר מסייט את האמריקנים. אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

המנצח ללא עוררין הוא מונח החיפוש "פיצויי אבטלה": הוא המריא ב-247% (!) במהלך השנה שנחקרה, מ-215,000 חיפושים ל-748,000. מיד לאחריו, מופיע המונח "אבטלה": נסיקה של 206%, אבל עם הרבה יותר חיפושים: 2.688 מיליונים ב-2007, 8.214 ב-2008. החיפוש אחר "תלושים" זינק ב-161%, אחרי "פשיטת רגל" ב-156%, אחרי "עיקול" ב-67%.

 

מנתוני קומסקור עולה עוד שהנפגעים העיקרים הם אנשים צעירים ביחס – פחות מגיל 35 – עם הכנסה נמוכה ביחס (לארה"ב) של פחות מ-50,000 דולרים בשנה. ועדיין לא ראינו את הסוף.

 

גוגל משחקת באש

 

גוגל הודיעה אמש (ג') שהיא פנתה לאיחור האירופי להצטרף כצד שלישי לתביעת ההגבלים העסקיים כנגד מיקרוסופט; בכך היא הולכת בעקבות מוזילה, שעשתה זאת לפני כשבועיים.

 

כזכור, האיחוד האירופי מנהל תביעה כנגד מיקרוסופט, בטענה שהעובדה שהחברה מספקת את הדפדפן שלה יחד עם מערכת ההפעלה חלונות היא פגיעה אנושה בתחרות. גוגל טוענת שדפדפנים הכרחיים לחדשנות ברשת, ושהאקספלורר פוגע בחדשנות משום שהוא מקושר למערכת ההפעלה, ומוסיפה בצדקנות ש"אנחנו מאמינים שיש לנו מה לתרום לדיון בנושא".

 

אבל גוגל לא הצטרפה לדיון; היא הצטרפה לתביעה. היא מאשימה חברה אחרת בעבירות על חוקי ההגבל העסקי, ומאוד רוצה שלא נזכור שמשרד המשפטים האמריקאי היה קרוב מאד להאשים אותה בעבירות דומות מאד, ושהסיבה שזה לא קרה היא שהיא נסוגה מעסקת הפרסום שלה עם יאהו. היא תוקפת את מיקרוסופט – ועוברת בשתיקה על העובדה שאפל משלבת את הדפדפן שלה במערכת ההפעלה שלה. מקרה? אולי. אבל ראוי גם לציין שמנכ"ל גוגל, אריק שמידט, הוא דירקטור של אפל.

 

ויתכן שמדובר בהיבריס, או בעברית פשוטה יותר – בכך שהשתן עלה לגוגל לראש. האיחוד האירופי שוקל, בין השאר, לאלץ את מיקרוסופט לספק גם דפדפנים אחרים עם חלונות, ואם גוגל תצטרף לתביעה, יכול להיות שגם כרום, הדפדפן הכושל שלה, יהיה בחבילה הזו. אבל, במקביל, מונתה מנהלת חדשה ליחידת ההגבלים העסקיים של ארה"ב – והיא כבר הצהירה שמיקרוסופט היא הבעיה של המאה הקודמת וגוגל היא הבעיה של המאה הנוכחית. בהחלט יתכן שגוגל חפרה לעצמה בור כאן.

 

באלמר: יהיה רע לפני שיהיה טוב

 

בינתיים, בצד השני של הקווים, מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר ממשיך לנסות להנשים את הזומבי ההוא, עסקת הרכישה של יאהו. אתמול, בכנס שנתי של מיקרוסופט, הוא אמר שהוא רוצה להפגש עם המנכ"לית החדשה של יאהו, קרול בארץ, כדי לראות אם יש על מה לדבר על "דרך להציב יותר תחרות" בפני גוגל. עד כה, כמסתבר, בארץ לא מוכנה לדבר על זה, או אפילו להיפגש, וישנם דיווחים על "תסכול" בקרב בכירים במיקרוסופט.

 

מעבר לנושא יאהו, אמר באלמר לכתבים ולאנליסטים שלהערכתו, המשבר יימשך לפחות עד המחצית השניה של 2009. הוא העריך שבקרוב תתחיל מיקרוסופט לחוש את הכאב האמיתי של המשבר, ודיבר על ירידה ניכרת במכירות של שני מוצרי הדגל שלה, מערכת ההפעלה חלונות וחבילת התוכנות אופיס. עם זאת, הוא אמר שמיקרוסופט מתכוונת להמשיך ולהשקיע בהם – ולבצע השקעה גדולה במיוחד במחקר. המופת שלו, אמר, הוא RCA, שבמהלך השפל הכלכלי הגדול של שנות ה-70 המשיכה להשקיע בטכנולוגיה שעתידה היה מעורפל – משהו שנקרא טלוויזיה – ולאחר מכן שלטה בה. ימים יגידו אם להשוואה הזו יש בסיס מוצק.

 

לניגרים יש חוש הומור

 

שטיקי הונאה שמקורם בניגריה פשוט מסרבים לרדת מהחדשות: אחרי שאתמול (ג') דיווחנו על כמעט-הצלחה במרמה כנגד סיטיבנק, היום מסתבר שג'ק סטרו הפך קורבן למזימת הונאה.

 

ג'ק מי? אתם עשויים לזכור אותו כשר החוץ הלוחמני של טוני בלייר, שהתפטר ברעש על רקע הפלישה לעיראק. כיום הוא משמש כשר המשפטים של בריטניה. והוא הופתע לקבל טלפונים מודאגים מהמצביעים במחוז הבחירה שלו, ששאלו אותו אם הוא אכן אבוד באפריקה וזקוק לחילוץ.

 

מה? ובכן, בהיפוך אירוני גאוני על המזימה הניגרית הרגילה – שלום, אני שר האוצר לשעבר, תן לי כסף לשוחד ואתן לך אוצר – התחזו נוכלים ניגרים לשר המשפטים הבריטי, והודיעו למצביעיו הנאמנים שהוא יצא לאפריקה (בשליחות של צדקה, כמובן), אבל איבד את ארנקו, ועכשיו הוא תקוע באיזה חור בלי אפשרות לשוב הביתה. אנא, הצילו את השר, ושילחו לו 3,500 דולרים להוצאות חילוץ!

 

איך זה קרה? כפי שדיווחנו אתמול, החלאות משתכללים עם הזמן. הם הצליחו לפרוץ לחשבון ההוטמייל של סטרו, שלפו משם את רשימת הכתובות שלו, ושלחו למצביעי המחוז מייל ישירות מהחשבון של סטרו. אף נתין בריטי לא היה מספיק טיפש כדי לשלוח 3,500 דולרים לחשבון בנק בניגריה, אבל מיקרוסופט נקטה בצעדי מנע וסגרה את החשבון – משום שהוא שימש לפישינג.

 

פתיחות קשה לזייף, בינתיים

 

הרודנות הגדולה בעולם, סין, מתמחה בזיוף: היא זייפה חלקים ניכרים מהאולימפיאדה, למשל. הסיבה שטקס הפתיחה נראה כל כך מוצלח היא שמדובר היה בהדמיית מחשב. עכשיו, כמסתבר, השלטונות שם מנסים לזייף שקיפות. זה לא כל כך הולך.

 

מעשה שהיה כך היה. אסיר במחוז פונינג, לי קיאומינג, מת בנסיבות מסתוריות בכלא. המשטרה טענה שהוא מת כשנפל במהלך משחק; אוכלוסיית המחוז והרשת הגיבה במקבילה המקומית של "פחחחחחחחחחח".

 

בנוהל הרגיל, המשטר פשוט היה סותם לכל המתלוננים את הפה. אבל מחלקת התעמולה– כך היא נקראת, נשבע לכם - של חבל יונאן החליטה שיש כאן הזדמנות לשפר את היחסים בין הנתינים והמשטר: היא הקימה ועידה של 15 בלוגרים ומגיבים כדי שתחקור את פרשת המוות המסתורי.

 

נפלא, נכון? עד שהסתבר כמעט כל ה-15 הם עובדים, בפועל ו"לשעבר", של רשויות התקשורת הסיניות, ושראש הצוות שימש כטוקבקיסט-מטעם בכיר. נחרות ה"פחחחחחחח" רק גברו, במיוחד כשהסתבר שהחקירה היתה משחק ושה"חוקרים" לא קיבלו גישה ל, אה, הכל בעצם. הם לא יכלו לחקור אסירים, הם לא יכלו לחקור סוהרים, הם לא יכלו לצפות בסרטי מצלמות האבטחה. בקיצור, מחלקת התעמולה הסינית צריכה לעבור מקצה שיפורים זריז. או, במילה אחת וקולעת, פחחחחחחחח.

 

קצרצרים

 

שמעתי על משבר המשכנתאות, אבל זה כבר מגוחך: זוג בארה"ב מעמיד למכירה את המערה שלו, משום שאיננו מצליח לעמוד בתשלומים עליה. ולמה זה במדור הטכנולוגיה ולא במדור "נדל"ן אווילי" או "לפני שנתיים, בנקים הציעו לממן פחות או יותר הכל"? משום שהמערה נמכרה, ומוצעת שוב למכירה, באמצעות איביי. מדובר במערה גדולה יחסית, יד שניה מאספן מוזיקה, שלושה כיווני אוויר, ועד כה התעניינו בה כ-10,000 קונים פוטנציאליים.

 

הנה הגאדג'ט שיהרוס לכם את היום: סמסונג מציגה – בגאווה משונה למדי – את הסלולרי החדש שלה, SPH-W7100. מכונת יום הדין הזו מגיעה עם צופר בעוצמה של מנוע אופנוע מהגיהנום, שמטרתו היא להפחיד אנשים שמנסים לתקוף את נושא המכשיר. עם הפעלת הצופר, משגר הסלולרי מיד הודעה לתחנת המשטרה הקרובה לאזור האסון, ומציין את מיקומו המדויק של בעל המכשיר. כאילו שאין מספיק רעש של סלולרי במרחב הציבורי.

 

הפיוזים של מיליוני משתמשים ברחבי העולם התפוצצו אתמול, אחרי שג'ימייל קרס למשך שעתיים וחצי. ובכן, הם ישמחו לדעת שגוגל נורא מתנצלת על זה, ושמשתמשים בתשלום של ג'ימייל יקבלו פיצוי בסך 15 ימי שימוש חינם. כל השאר יכולים להמשיך ולחפש את החברים שלהם; היי, מדובר בשירות שעדיין נמצא – חמש שנים לאחר שיצא לאור – בשלב הבטא שלו.

 

ימים קשים עוברים גם על יצרני השרתים: המכירות בתחום צללו ב-14% במהלך הרבעון האחרון של 2008, ואנליסטים מציינים שזו הירידה החדה ביותר בשבע השנים האחרונות. הרבעון השלישי של 2008 גם הוא לא היה הצלחה: נרשמה בו ירידה של 5.2% במכירות.

 

נוקיה הגיעה למסקנה שיש לה בעיית עובדים – יש לה יותר מדי מהם. אז במקום לפטר אותם, מה שיעלה לה די הרבה, היא מנסה לשדל אותם להתפטר, ומפתה אותם בחבילת פיצויים. יש להניח שמדובר בפחות פיצויים משיקבלו העובדים אם יפוטרו. כמו כן, מקצצת נוקיה בימי החופשה ובשנות השבתון של עובדיה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x