$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: גוגל מנצחת את המשעממים שרוצים פרטיות

פיירטסביי טוען שהוא רק מספק שירותי חיפוש ומותקף על ידי חבר באבבא, בכיר במייספייס מעריך שעתיד הרשתות החברתיות הוא בסלולר, דארפה רוצה טנקים חכמים והגול העצמי של IE 8

יוסי גורביץ 10:1719.02.09

גוגל 1,234,522, פרטיות: 0

 

הרבה גיחוכים נשמעו לפני כשמונה חודשים על בני הזוג בורינג (Boring, משעממים), כשהללו הגישו תביעה כנגד פרויקט סטריט וויו השנוי במחלוקת של גוגל. הבורינגים טענו שהעובדה שהבית שלהם צולם והוא מופיע ברשת, אף שהוא בעליל בשטח פרטי, גרמה להם לעוגמת נפש רבה ולירידת ערך הבית. הם גם רצו שהתמונות יוסרו מהרשת ויושמדו.

 

כמה שמרני מצידם, לדרוש פרטיות. שלשום (ג') דחה בית המשפט הפדרלי במערב פנסילבניה את התביעה שלהם, בציינו שבני הזוג לא טרחו לנקוט בצעד הפשוט של בקשה מגוגל להסרת התמונות. יצוין שתמונות הבית של הבורינגים מופיעות באתר המועצה המקומית, ושהתביעה משכה אליהם תשומת לב עצומה.

 

אין דבר כזה, פרטיות מוחלטת. תמונות מגוגל סטריט ויו אין דבר כזה, פרטיות מוחלטת. תמונות מגוגל סטריט ויו צילום מסך: www.nlpc.org

 

הדבר המטריד באמת בתביעה הוא צורת ההתגוננות של גוגל: היא לא הכחישה שהרכבים שלה נכנסו לשטח פרטי. היא לא טענה שמה שהיא עושה הוא ראוי. היא אמרה, בפשטות, שבעידן צילומי הלוויין אין דבר כזה, פרטיות מוחלטת; ואם אין פרטיות מוחלטת, גורסת גוגל, מותר לה לדחוק את הפרטיות שלך עוד קצת. וזה, כנראה, כל מה שייזכר מפסק הדין הזה.

 

כוכב אבבא משמיע SOS

 

משפט השווידישע פיראטען ממשיך להתנהל, ללא אירועים מיוחדים: ברוח נכאים, הציגה אתמול (ד') התביעה את כתב האישום המתוקן, שליבו נעקר ממנו. הפיראטים, מצידם, טענו שהם לא אחראים לתוכן שמופיע באתר שלהם, ושהם בסך הכל מספקים שירותי חיפוש. הם השוו את עצמם לגוגל, ואמרו שאפשר למצוא את הקבצים להורדה גם בחיפוש בגוגל. הם הזמינו את תעשיית ההקלטות לתבוע את המשתמשים שמורידים קבצים, לא אותם, וציינו שעל פי התקנות האירופיות, ספק מידע לא אחראי לתוכן שעובר בו אלא אם הוא זה שהעביר ישירות את התוכן.

 

שקר נוצץ ומרשים, שאת הבועה שלו פוצץ אתמול ביורן אולוואיוס; המבוגרים מביניכם עשויים לזכור אותו כגיטריסט של אבבא. במאמר שפרסם אתמול באתר שוודי, כתב אולוואיוס שהפיראטים מציגים את עצמם כדוד מול גוליית, האיש הקטן מול הממסד.

 

אבל, הוא ציין, "כל מה שהם גונבים היה פעם רעיון של אדם אחד, אדם קטן אחד. על זה הם לא רוצים לדבר". הם נלחמים למען חירות, כתב, אבל זו "החירות להיות עצלן וקמצן". הניחוש שלי: בימים הקרובים, יצאו הפיראטים במסע שוד מיוחד של הקניין הרוחני של אבבא.

 

יאללה, עוברים לסלולר

 

עתידן של הרשתות החברתיות נמצא בסלולר. כך, על כל פנים, מאמין ג'ון פיית', סמנכ"ל מייספייס לענייני שירותים סלולריים. ואף שההצהרה הזו צפויה למדי מאדם בתפקידו, פיית' מצויד בערימה של נתונים תומכים.

 

במהלך חצי השנה האחרונה, זינק השימוש בשירותים הסלולריים של מייספייס ב-50% בארה"ב – וב-80% באירופה ו-60% באסיה. רוב משתמשיה של מייספייס חיים בארה"ב, כך שהגידול מחוצה לה קטן יותר במספרים אבסולוטיים, אבל עד כה צפו 20 מיליון ממשתמשי מייספייס בכשבעה מיליארדי עמודים ואפליקציות באמצעות טלפון סלולרי. למייספייס יש כ-130 מיליוני משתמשים.

 

פיית', שמציין שמייספייס תומכת בכל הסמארטפונים, מעריך שתוך שנה עד שנתיים 50% ממשתמשי מייספייס יגלשו בה בעקביות באמצעות מכשירים סלולריים. כל זה, כמובן, לא מבשר טובות ליצרני המחשבים האישיים, שגם כך ספגו מכה קשה ב-2008.

 

קראתם את זה פה לראשונה: הלך עלינו

 

הדבר החם ביותר מבחינת טכנולוגיה צבאית הוא רובוטים. הם כבר כאן, אגב, כבר די הרבה זמן: הם מל"טים באוויר והם עמדות ירי מופעלות מרחוק והם רובוטי תקיפה בעיראק ובאפגניסטן, ובדרום קוריאה בקרוב הם יפטרלו לאורך הגבול. הם יעילים, זולים ביחס – ודאי מבחינה פוליטית; אף אחד לא מסקר הלוויות של רובוטים – והם תופסים יותר ויותר משקל.

 

ועד עכשיו, הם היו תחת שליטה. כלומר, מל"ט יכול לעופף לו מעל אפגניסטן, ולזהות אנשי טאליבאן – אבל פקודת הירי תגיע מבונקר באריזונה. זה עומד להשתנות: הסוכנות המשונה דארפה, זו שאחראית להקמת האינטרנט ובאופן כללי נראית כמו הסדנה של Q מג'יימס בונד, רוצה טנקים אינטליגנטיים. הלשונות הרעות יאמרו שהסיבה לכך היא שדארפה התייאשה מהרעיון של שריונרים אינטליגנטיים.

 

היא פתחה לאחרונה בפרויקט שמטרתו היא קידום מערכת של חשיבה ממוחשבת אינטליגנטית דיה כדי לזהות סכנות ולהגיב להן באופן, ובכן, אינטליגנטי. המערכת אמורה להיות מודעת לעצמה, ולהיות מסוגלת ללמוד מטעויות ולתקן את עצמה – ולתכנת את עצמה מחדש בעת הצורך. את המערכת הזו יש בדעתה לשתול בטנקי מערכה כבדים ומטוסי קרב. אני, אישית, סבור שאם כבר לבנות אינטליגנציה מלאכותית – אולי לא כדאי להתחיל איתה דווקא בטנקים.

 

מיקרוסופט והאקספלורר כבר לא

 

מיקרוסופט פרסמה לאחרונה את רשימת האתרים שהדפדפן החדש שלה, Internet Explorer 8, לא מצליח לקרוא כיאות. זו לא כל כך אשמתו, זה יותר אשמתם – האקספלורר משתמש בסטנדרטים החדשים של CSS, שרוב האתרים עדיין לא הותאמו אליהם. ועדיין. הרשימה מיועדת למשתמשים, שאמורים להתקין אותה בדפדפן כדי שהוא יידע להתייחס אל האתרים האלה כאל אתרים "בלתי מותאמים" ולהציג אותם באופן סביר למרות זאת.

 

הרשימה כוללת 2,400 אתרים "חשובים", וההערכה היא שיש מיליונים על גבי מיליונים של אתרים חשובים פחות שהאקספלורר לא כל כך מסתדר איתם. בין הגדולים נמצאת באידו, ענק החיפוש הסיני, יוטיוב, ויקיפדיה, פייפל, אמזון, שורה של אתרי גוגל במדינות שונות, פחות או יותר כל אתר ישראלי, ו...

 

ו-Microsoft.com. וזה, עם כל הכבוד, אתר אחד יותר מדי. כלומר, אין ספק שהאקספלורר מקדים את זמנו, מפעיל תקנים עתידיים וכל זה – אבל מה הטעם לצאת בדפדפן שמותאם לסטנדרטים שאפילו דף הבית שלך לא עומד בהם?

 

קצרצרים

 

בחדשות מיקרוסופט מביכות נוספות, מישהו גנב – ככל הנראה – אב טיפוס של סלולרי חדש, שמריץ גרסה של מערכת ההפעלה חלונות מובייל 6.5. התקרית אירעה במהלך כנס הסלולרים השנתי בברצלונה, והמשמעות היא שככל הנראה נראה בקרוב את מובייל 6.5 בפיירטסביי.

 

אינטל, שעברה עליה שנה גרועה במיוחד, הודיעה כי תפטר כ-200 עד 300 עובדים מהמתקן שלה בלייקסליפ שבאירלנד. מוקדם יותר השנה אמרה אינטל כי עובדי המתקן אינם בסכנת פיטורים. המתקן מעסיק כ-5,000 עובדים.

 

רווחיה של HP רשמו ירידה של 9.5%, והחברה הודיעה שהיא תקצץ במשכורות העובדים – אבל בינתיים אין דיבורים על פיטורים. כדוגמא אישית, יקצץ המנכ"ל מארק הרד 20% משכרו. ירידות נרשמו בהכנסות החברה מכל המחלקות שלה, להוציא מחלקת השירותים. מניית החברה רשמה ירידה של 6.4% בעקבות הידיעה.

 

חיל האוויר האמריקאי לוקח את אבטחת הרשת שלו ברצינות. אולי קצת יותר מדי ברצינות: לאחרונה נותק חיבור הרשת של בסיס חיל האוויר מקסוול שבאלבמה, לאחר שהמפקדה החליטה שהצוות שם "לא הדגים יכולת לנהל את הרשת באופן ראוי, וחשף את שאר חיל האוויר לסכנות".

 

התנגשות הלוויינים מעל סיביר בשבוע שעבר הובילה לכך שנאס"א הקפיאה בינתיים את משימות החלל שלה: 600 הרסיסים שנוצרו מההתנגשות נעים במהירות שיכולה להשמיד מעבורת, שלא לדבר על מה שהם יעשו לאסטרונאוט. נאס"א מעריכה שהסיכוי להתנגשות עומד כעת על 1:185, וסף הבטיחות שלה לטיסות הוא 1:200. המשמעות היא שיתכן שטלסקופ החלל הוותיק ורדוף התקלות האבל יגיע לקץ הקריירה שלו, מחוסר תחזוקה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x