$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: פייסבוק מתמרנת לאחור

השווידישע פיראטען מטביעים את התובע, אפל מתעקשת לקלקל את החגיגה של מטען הסלולר האוניברסלי, גוגל מודה-למחצה בחיסול תחרות, והמנהלת לשעבר של הביון הבריטי מזהירה ממדינת-משטרה

יוסי גורביץ 10:0318.02.09

פייסבוק מחפשת דגל לבן

 

אדם חכם, לדברי החוכמה העתיקה, יודע איך לצאת מהבוץ; האדם הנבון כלל לא נכנס אליו. על פי הכלל הזה, מארק צוקרברג הוא חכם קטן מאד, בלשון המעטה.

 

השינוי הנכלולי והשקט שביצעה פייסבוק בתנאי השירות שלה עורר סופה של זעם ברשת. הבלוג המרתק של אבנר קשתן מרכז את הטיעונים נגד צוקרברג ושות': פייסבוק לא רק שומרת לעצמה זכויות, היא שינתה את הסעיף בחוזה שמותיר את הזכויות בידי המשתמש, ועכשיו כל שנותר בידיו הוא "אחריות". יתר על כן, משתמש שמקשר תוכן אחר שלו לפייסבוק עלול למצוא שהחומר הזה הוא עכשיו רכושה של הרשת החברתית הטורפנית. פייסבוק אפילו שומרת לעצמה את הזכות להשתמש בתמונת המשתמש שלך.
מתכונן להנפת דגל לבן? מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג מתכונן להנפת דגל לבן? מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג צילום: בלומברג

 

קשתן מתבסס על העבודה הראויה שביצעה הבלוגרית אמנדה פרנץ', שערכה השוואה בין חוזה השימוש החדש של פייסבוק ובין חוזי השימוש של מגוון שירותי רשת אחרים: פליקר, יוטיוב, גוגל, לינקדאין, יאהו, מייספייס וגוגל. החוזה החדש של פייסבוק דרקוני בהשוואה לכל השאר פרט ללינקדאין.

 

תגובות המשתמשים לא איחרו לבוא: בלוגר-הרכילות הידוע, פרז הילטון, קרא לקוראיו להחרים את פייסבוק. המרכז למידע על פרטיות המשתמשים, קבוצת-לחץ המקדמת פרטיות, כבר הודיע שהוא מכין תביעת-ענק.

 

 אי לכך, החל צוקרברג בהכנות לנסיגה צרפתית: פייסבוק העלתה סקר, ששואל את המשתמשים אם הם רוצים לחזור להסכם הישן, להישאר עם ההסכם הנוכחי, או שאין להם דעה. רוב המשתמשים – 56% - רוצים לחזור אחורה. לשיעור ניכר – 38% - אין מושג. רק 6% רוצים להשאר עם התנאים הנוכחיים. סביר, על כן, שבקרוב יודיע צוקרברג שהוא מקבל את דין התנועה, ושהתרגיל המגונה הזה יימחק.

 

עדכון: ואכן, תוך כדי כתיבת הטור הודיעה פייסבוק כי היא חוזרת להסכם השימוש הישן.

 

ולמה הוא לא חכם? כי הוא כבר היה בבוץ הזה, עם ביקון, לפני כשנה וחצי. ואם הוא חשב שהגולשים יתנו לחברה המפרפרת שלו את רכושם, הוא די טיפש. ואם הוא העלה על דעתו שאפשר לשנות את תנאי השימוש בלי שאף אחד ישים לב – טוב, במקרה הזה צריך התערבות של בית משפט, כי הוא בעליל לא כשיר לנהל את עסקיו.

 

כל התותחים, אל המטרה, אש!

 

הכותב, המתפרנס למחייתו מיצירת תוכן, חש חוסר אהדה אוטומטי כלפי גנבי תוכן (המכונים, משום מה, פיראטים). אבל אחרי אתמול, הוא נאלץ להסיר בחוסר חשק את כובעו המשולש בהצדעה.

 

כפי שכבר דיווחנו אתמול, משפט השווידישע פיראטען – הידועים יותר בכינוי פיירטסביי – נפתח ברגל שמאל עבור התביעה. התובע הפגין חוסר מיומנות טכנולוגית כשלא הצליח להתניע את מצגת הפאוורפוינט שלו, וכשהתבלבל בין ביטים לבייטים. אתמול (ג'), ביום השני של המשפט, הפיראטים הטביעו את ספינת-הדגל שלו.

 

התביעה נאלצה לסגת מ-50% מהאישומים כלפי הפיראטען, ומהסעיפים החמורים יותר: היא לא הצליחה להוכיח שהטראקר שמפעיל פיירטסביי אכן מקשר לתוכן מוגן, וכל סעיפי האישום על "סיוע להפרת זכויות יוצרים" עלו בעשן. התביעה נשארה עם זנבות מעשנים של סעיף אישום על "סיוע בהפיכת תוכן מוגן לזמין".

 

הפיראטים, כמובן, גלגלו החוצה את חביות המשקה והחלו בחגיגות גדולות. כפי שאמר עורך הדין שלהם, אם ביום וחצי של משפט הם העלימו את חלק הארי של התביעה, מי יודע מה יקרה בימים הקרובים? הניחוש שלי הוא שיש תובע אחד לפחות שמחשב את קץ הקריירה שלו לאחור.

 

אפל נגד המשתמשים ונגד הסביבה

 

המון זבל יחצ"ני ממלא את חלל האוויר של כנס הסלולרים השנתי, ואני לא מתכוון לייגע אתכם בפרטים על הגאדג'טים החדשים (טוב, נו, חוץ מאחד – ראו בקצרצרים). יצאה משם, עם זאת, ידיעה חשובה באמת.

 

התאחדות GSM, קבוצה שמאגדת את יצרני הסלולרי הגדולים בעולם, הודיעה אתמול (ג') על הסכמה בין גלקסיה של חברות גדולות – נוקיה, מוטורולה, סמסונג, סוני אריקסון, LG, אורנג', AT&T, ואחרות – על פיה הן תתחלנה לשווק את מכשיריהן עם מטען אוניברסלי.

 

עד 2012, התחייבו החברות, יגיעו רוב המכשירים הסלולריים עם מטען שיהיה זהה לכל המטענים האחרים. המטען החדש גם יקצץ כ-50% מצריכת החשמל הנדרשת להטענה. כרגע, לכל חברה יש מטען ייחודי משלה, ובדרך כלל מכשירים לא ניתנים להטענה באמצעות מטען אחר.

 

ומי מקלקלת את החגיגה? שמה של מי לא מופיע ברשימה? אפל, כמובן. אחרי הכל, קשה להאמין שהמטען החדש יעמוד בתנאים האסתטיים שלה, והיא בנתה את שמה על כך שהיא "היצרן האחר". היצרן היקר יותר, הסגור יותר, שמשקר יותר ושדופק את המשתמשים שלו יותר – אבל האחר.

 

בגוגל לא מאמינים בתחרות

 

אבוי למי שדורך על הבהונות של גוגל: את זה למד על בשרו האתר הקטן SourceTool.com, שהתמחה במתן שירותי חיפוש לעסקים. ההתחלה היתה טובה, וגוגל איפשרה לסורסטול לפרסם מודעות בגוגל, שהפנו אליו לקוחות.

 

ואז סורסטול הצליח יותר מדי. התעבורה הגיעה ל-650,000 מדי יום. פתאום, הוא התחיל להיראות כמו מתחרה, לא כמו לקוח. ופתאום, גוגל הקפיצה את תעריפי הפרסום שלו ב-10,000 אחוז. סורסטול לא יכול היה לעמוד במחירים החדשים, והתרסק. הבעלים של סורסטול, דן סבאג', פרסם את הסיפור לפני כחצי שנה, כשגוגל עמדה לבצע עסקת רכישה עם יאהו. הממשלה האמריקאית הודיעה לגוגל שהעסקה תגרום לחקירה כנגדה בחשד להפרת חוקי ההגבלים העסקיים. גוגל מצמצה, ונסוגה.

 

עכשיו סבאג' רוצה פיצויים, והוא מגיש תביעה כנגד גוגל בשל חיסול לא הוגן של תחרות. תגובתה של גוגל ראויה לציטוט: "שוק הפרסום, שבו פועלת גוגל, תחרותי מאד ולמפרסמים יש מגוון עצום של בחירה". או, בקיצור, תפסיק לילל ולך תפרסם במקום אחר – ותתעלם מהעובדה שאנחנו שולטים בשוק. נראה אם בית המשפט יקבל את העמדה הזו.

 

המרגלת הבכירה: זהירות, מדינת-משטרה לפניך

 

בעולם הוגן יותר, דיים (המקבילה הנשית לתואר סר) סטלה רימינגטון היתה אייקון פמיניסטי: היא היתה המנהלת הראשונה של השב"כ הבריטי, שירות הבטחון, או בשמו המקובל יותר, MI5. היא גם היתה ראש השירות הראשון ששמו ופרטיו הותרו לפרסום. תחשבו על האפשרות לדבר כזה בישראל, ואחרי שתצחקו, בכו קצת.

 

ועכשיו היא יוצאת במתקפה קשה כנגד ממשלתה. הממלכה המאוחדת הפכה בשנים האחרונות לממלכה המנוטרת: הממשלה, בהנהגת שרת הפנים ג'קי "הפסיכית" סמית', רוצה לבנות מאגר מידע עצום, שיכיל פרטים על כל שיחת טלפון, מייל או הודעת SMS בממלכה – ושינוהל על ידי חברות פרטיות. סמית' גם אישרה לשוטרים לחדור מרחוק למחשביהם של אזרחים, אם הם "מאמינים" שהאזרח מהווה סכנה. שלום זכויות אזרח, להתראות פרטיות – ושוטריה של סמית' עוררה שערוריה ענקית, כשהרשו לעצמם לעצור חבר פרלמנט מהאופוזיציה שהתמחה בחשיפת פאשלות ממשלתיות. היי, הם האמינו שהוא מהווה סכנה.

 

לא כך צריך, אומרת דיים סטלה: "עדיף שהממשלה תכיר בכך שישנן סכנות, מאשר שתפחיד את האזרחים כדי להעביר חוקים המגבילים את זכויות האזרח – שהם אחת המטרות של הטרור: שנחיה בפחד ושנהפוך למדינת משטרה". בעבר יצאה דיים סטלה כנגד המזימה הכל כך לא אנגלית של הפצת תעודות זהות בממלכה. כמו שאמרתי, לקרוא ולבכות.

 

קצרצרים

 

ואם כבר גוגל והגבלים עסקיים, כנראה שהחברה השקיעה לשווא מאמץ וכספים בממשל אובמה: הנשיא החדש מינה לאחראית ההגבלים העסקיים של הממשל בדיוק את מי שרצתה לגרור את גוגל למשפט. כריסטין אי. וארני, האחראית החדשה, אמרה בפומבי שמיקרוסופט היא סכנת ההגבלים העסקיים של המאה הקודמת, וגוגל היא הסכנה של המאה החדשה. במאונטן וויו כנראה לא מרוצים.

 

בחדשות גוגל חיוביות יותר, חשפה חברת הסלולר האירופית וודאפון את הג'י2, הטלפון השני המשתמש במערכת ההפעלה אנדרויד של גוגל ושותפותיה. שמו הרשמי של הג'י2 הוא מאג'יק, מחירו עדיין לא ידוע, אבל הוא נראה טוב יותר מהג'י1.

 

חוק התמרוץ – Stimulus – שנחתם אמש על ידי הנשיא אובמה מכיל גם 7.2 מיליארדי דולרים לפיתוח תשתית הפס הרחב בארה"ב. חברות שירצו להשתתף בפרויקטי פיתוח יצטרכו להתחייב לנייטרליות רשת – התפיסה שלספק הרשת אין זכות להתערב בתעבורה.

 

הסעיף הזה עשוי להיות חדשות טובות למגזר חדש ומתפתח, זה של מפוטרי ההייטק. מספרם של אלה רשם קפיצה מדאיגה בשלושת השבועות האחרונים: בסוף ינואר עמד מספר מפוטרי ההייטק על כ-200,000. היום הוא עומד על כ-300,000. מתקבל הרושם ששום דבר אחר לא צומח בשיעור כזה.

 

עוד יום, עוד שטות של האפסטור: חנות האפליקציות של האייפון, הידועה במדיניותה התזזיתית, בעטה אפליקציה שהיתה מאפשרת לגולשי האייפון לצפות בפרקים של סאות' פארק. הסיבה: התוכן "עשוי להיות פוגעני", ואמא-אפל ואבא-סטיב לא רוצים שתלמדו מילים לא יפות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x