$
אינטרנט

יוטיוב מאפשרת הורדות בתשלום – ומתחילה לחסום הורדות חינמיות

שירות יוטיוב החל בסוף השבוע לאפשר הורדה של תכני וידיאו תמורת תשלום, ובמקביל החל לחסום תוכנות להורדת סרטונים בחינם מהאתר

יוסי גורביץ 16:4216.02.09
בסוף השבוע הודיע יוטיוב – אתר הווידאו הפופולרי, השייך לגוגל – כי מעתה ניתן יהיה להוריד חלק מסרטוני הווידיאו שבאתר תמורת תשלום. בעלי הזכויות הם שיקבעו אילו סרטונים ניתן יהיה להוריד, ומה המחיר שייגבה עבורם, כשיש באפשרות לקבוע שההורדה תהיה בחינם במסגרת הסכם Creative Commons.
אם ניתן להוריד סרטון וידיאו, יופיע מתחתיו קישור המציין זאת.

 

עד כה אפשר היה – רשמית – רק לצפות בסרטונים על גבי האתר, ויוטיוב היה אתר צפיה, לא אתר לתעבורת תוכן. השינוי מוגדר על ידי יוטיוב כ"ניסוי", והמשתתפים הראשונים בו הן ארבע אוניברסיטאות – סטנפורד, ברקלי, דיוק ו-UCLA – וכן מספר אתרים בתשלום. הסרטונים המורדים הם בפורמט MP4.

 

בפועל, יכלו משתמשים להוריד סרטונים מיוטיוב במגוון כלים עוד קודם לתחילת הניסוי. אחד הכלים הפופולריים להורדת סרטונים הופץ על ידי המגה-בלוג טק-קראנץ', אך החל מיום שישי, תוכנת ההורדה איננה פעילה עוד. משהתלוננו אנשי טק-קראנץ' באוזני יוטיוב, הם הופנו לסעיף בהסכם השימוש ביוטיוב, האומר שהשירות איננו מיועד להורדת קבצים אלא לצפיה בלבד. ההערכה היא שיוטיוב תמשיך בקו זה ותנסה לנטרל תוכנות אחרות להורדת תוכן מהאתר.

 

בשנה האחרונה, עם התגברות המשבר הכלכלי מחד ומתחרים רווחיים – כמו Hulu - מאידך, הגבירה גוגל את מאמציה להפוך את יוטיוב לנכס מניב. בין השאר, הושקה תכנית בשידור חי בהשתתפות כוכבי יוטיוב, והוחל בשידורם של סרטים באורך מלא של אולפני MGM.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x